Як ЄС планує цифровізувати енергетичний сектор ЄС у рамках Європейського зеленого курсу | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
Головна » Як ЄС планує цифровізувати енергетичний сектор ЄС у рамках Європейського зеленого курсу
08.11.2022

Як ЄС планує цифровізувати енергетичний сектор ЄС у рамках Європейського зеленого курсу

 

18 жовтня 2022 року Єврокомісія опублікувала План дій “Цифровізація енергетичної системи”. Він має на меті покращити ефективне використання енергетичних ресурсів, полегшити інтеграцію ВДЕ в мережу, заощадити витрати споживачів та компаній через нові технології.

 

Що передбачає план

Розробка плану була передбачена Стратегію ЄС з інтеграції енергетичної системи, представленою ще у липні 2020 року. Посилення цифровізації має важливе значення для досягнення кліматичних цілей ЄС до 2030 і 2050 років. Крім того, як зазначається, російське вторгнення в Україну та високі ціни на енергоносії збільшили потребу ЄС у досягненні незалежності від імпорту російського викопного палива, стратегічного суверенітету та безпеки, зокрема через створення цифрової енергосистеми.  

Пропоновані заходи:

  • допомога споживачам підвищити контроль за споживанням енергії та рахунками (за допомогою нових цифрових інструментів і послуг);
  • контроль за споживанням енергії та енергоємністю в ІКТ, у тому числі за допомогою схеми екологічного маркування для дата-центрів, енергетичного маркування для комп’ютерів та заходів із підвищення прозорості споживання енергії в телеком-послугах, маркування енергоефективності для майнінгу криптовалют;
  • зміцнення кібербезпеки енергетичних мереж, зокрема через новий Кодекс мереж із кібербезпеки транскордонних обмінів електроенергієювідповідно до Регламенту (ЄС) 2019/943 про внутрішній ринок електроенергії та проєкту Рекомендації Ради ЄС щодо підвищення стійкості критичної інфраструктури;
  • сприяння інвестиціям у цифрову інфраструктуру в електроенергетиці.

 

Які досягнення уже є

Як зазначається, 51% усіх домогосподарств, малих і середніх підприємств в ЄС оснащено “розумними” лічильниками електроенергії. Цифрова та енергетична політика ЄС, як-от Директива про відновлювані джерела енергії, Директива про енергетичну ефективність будівель і проєкт Регламенту про гармонізовані правила доступу та використання даних (Закону про дані), вже визначають цифровізацію енергетики. Разом з тим, потрібне ще й належне впровадження у таких питаннях як безпека, конфіденційність і захист споживачів.

Втім, щоб досягти цілей пакету “Готові до 55” (Fit for 55) і плану REPowerEU щодо ВДЕ та енергоефективності, в період 2020-2030 рр. необхідно інвестувати близько 584 млрд євро в інфраструктуру електроенергетики, зокрема розподільчі мережі. Інвестиції в цифрові рішення, такі як оптимізація мережі на рівні розподілу, допоможуть скоротити подальші капітальні витрати, дозволять швидше розвивати електротранспорт, децентралізовані ВДЕ, теплові насоси та інші технології – завдяки більш ефективному використанню існуючої інфраструктури.

Щоб підвищити ефективність й “інтелектуальність” мереж Єврокомісія підтримуватиме тіснішу співпрацю між операторами систем передачі і розподілу для створення віртуальної моделі (цифрового “двійника”) Європейської електромережі.

Цифровізація та високопродуктивні обчислення вже роблять свій внесок в енергетичну трансформацію у деяких країнах ЄС. Так у північній Німеччині у години пік в мережу надходить багато електроенергії з вітрових станцій – часто навіть більше, ніж може транспортуватися лініями електропередачі на південь і захід країни, де розташовано багато великих споживачів. Щоб вирішити цю проблему, німецький оператор TenneT та експерти Jülich Supercomputing Center (JSC) розробили спеціальне рішення, яке дозволяє виконувати паралельні обчислення для оптимізації мережі та проєктування нових ліній. З його допомогою було проведено комп’ютерне моделювання та встановлено, що потоки електроенергії можна прискорити більше ніж у 30 разів.

 

Чого можна досягти?

Цифровізація дозволить покращити доступність, сталість та стійкість енергетичної системи. 

Доступність

  • Енергозбереження завдяки розумним рішенням допомагає зменшити витрати;
  • Інноваційні послуги зменшують споживання та дозволяють використовувати енергію, коли це дешево (“розумна” зарядка електромобілів, “розумні” теплові насоси в поєднанні з фотоелектричними панелями);
  • Цифрові інструменти дозволяють споживачам легко оцінити переваги та інвестувати у ВДЕ-установки.

Сталість

  • Цифрова енергосистема є більш гнучкою та вимагає менших обмежень для електроенергії з ВДЕ;
  • Більш “зелений” сектор ІКТ забезпечує ефективне використання даних і більше використання ВДЕ, скорочення втрат енергії.

Стійкість

  • Добре скоординовані дії з кібербезпеки;
  • Краще прогнозування піків та спадів ВДЕ-генерації;
  • Обмін даними (лише за згоди споживачів) робить енергосистему “розумнішою”.

Для досягнення цілей, поставлених у Плані, країнам ЄС буде доступний широкий спектр фінансових можливостей, зокрема через вже наявні інструменти фінансування.

Наявні програми фінансування ЄС:

  • Програма Horizon Europe (2021-2027) може підтримувати ініціативи з підвищення сумісності, залучення споживачів до енергетичного ринку та пілотні проєкти у сфері даних. У програмі на 2023-2024 роки Єврокомісія має намір запустити флагманську ініціативу для підтримки цифровізації енергетичної системи.
  • Програма «Цифрова Європа» матиме ключове значення для розгортання спільного європейського простору енергетичних даних, спираючись на результати проєктів Horizon Europe, які демонструють ефективні рішення. Програма також фінансуватиме нещодавно створений Центр компетенцій з питань кібербезпеки ЄС та мережу національних координаційних центрів.
  • Гранти Connecting Europe Facility можуть бути використані для підтримки деяких транскордонних проектів “розумних” електромереж, визначених як “проєкти спільного інтересу” (projects of common interest). 
  • Національні плани відновлення та стійкості є інструментами, за допомогою яких держави-члени ЄС можуть направляти фінансування на цифровізацію енергетичного сектору.
  • Підпрограма LIFE «Перехід до чистої енергії» підтримує розробку рішень інтелектуальних послуг для розширення можливостей громадян і громад.
  • Фонди вирівнювання також можуть використовуватися державами-членами ЄС, регіональними та місцевими органами влади для цільової цифрової трансформації в різних секторах, включаючи енергетику, з особливим акцентом на “розумних” системах і мережах.

В свою чергу, Єврокомісія закликала країни-члени ЄС збільшити підтримку науково-дослідних робіт для тестування та пілотування цифрових технологій в енергетичному секторі та сприяти співпраці між зацікавленими сторонами у сферах цифровізації та енергетики через національні науково-дослідницькі програми.

 

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу  у межах проєкту “Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу”. Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій: “DiXi Group” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”, Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.

Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП”  і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні