Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – weekly reviewОгляд за 27 березня – 2 квітня
Резюме
— Повідомляється про пошкодження інфраструктурних об’єктів у містах Вовчанськ (Харківська обл.), Запоріжжя та Оріхів (Запорізька обл.), Авдіївка (Донецька обл.) та Берислав (Херсонська обл.).
— 30 березня внаслідок атаки безпілотника у селищі Донець (Харківська обл.) зруйновані об’єкти “Укргазвидобування”. 2 квітня від обстрілів вкотре постраждала Курахівська ТЕС, яка припинила виробництво електроенергії; порушено постачання трьох мереж 110 кВ.
— Надрам завдано збитків на 10 трлн грн – Міндовкілля.
— Президент Володимир Зеленський зустрівся з гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі, сторони обговорили критичність ситуації на Запорізькій АЕС. Гроссі наголосив, що МАГАТЕ тепер концентрується не на створенні безпечної зони навколо ЗАЕС, а на принципі, що АЕС не може бути атакована або використана для атаки.
— “Укренерго” та ENTSO-E розширили технічні можливості для торгівлі електроенергією: імпорту – із 700 до 850 МВт у будь-які години доби, експорту – без змін (400 МВт). “Укренерго” також підписала угоду про багатосторонню аварійну допомогу із 15 операторами ENTSO-E.
— Міненерго анонсувало цільову програму підтримки розподіленої генерації з ВДЕ. На першому етапі (2022-2025 рр.) планується встановлення 200 000 малих об’єктів ВДЕ разом з установками зберігання, на другому (2026-2030 рр.) – до 1 млн таких об’єктів. Правовою та економічною основою буде механізм net billing.
— Уряд готує законопроєкт про правовий режим деокупованих територій – міністерка Ірина Верещук.
— Низка громадських організацій закликала уряд скасувати рішення щодо автоматизованих систем контролю (АСК) викидів забруднюючих речовин. Документ зобов’язує встановити АСК лише на нове обладнання, тобто всі існуючі промислові потужності уникнуть моніторингу “на трубі”.
— Тим часом, у 2022 році Україна виконала цільові показники Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ) – Міненерго.
— Кабмін продовжив дію режиму ПСО для пільгового постачання газу виробникам тепла та бюджетним установам ще на місяць – до 30 квітня.
— Виконавча рада МВФ схвалила нову чотирирічну програму розширеного фінансування для України обсягом близько 15,6 млрд дол. У сфері енергетики Фонд очікує амбітних реформ для посилення конкуренції, удосконалення ринкових механізмів і зменшення квазіфіскальних ризиків.