Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group alert — Тижневий огляд
Огляд на 17 лютого
Резюме тижня
— 16 лютого росія завдала чергового масованого ракетного удару по об’єктах паливно-енергетичного сектору. Уражень зазнали нафтопереробні заводи на Полтавщині (Кременчуцький НПЗ), Львівщині (Дрогобицький НПЗ), а також ємності з нафтопродуктами у Кіровоградській області. Крім того, було уражено об’єкти інфраструктури на Харківщині, 6 співробітників місцевого ОСР отримали поранення.
— Загалом масовані атаки рф призвели до пошкодження майже двох десятків енергоблоків. З урахуванням окупації, Україна загалом втратила 44% атомної генерації, 75% потужностей ТЕС та 33% блочних ТЕЦ, кожна друга підстанція “Укренерго” була атакована – прем’єрміністр Денис Шмигаль.
— Неконтрольоване внаслідок дій окупантів скидання води на Каховській ГЕС призводить до стрімкого зниження води в Каховському водосховищі. 70% населених пунктів, які отримують воду з Дніпра, можуть залишитися без доступу до питної води. Також це загрожує безпечній роботі тимчасово окупованої Запорізької АЕС. За словами президента “Енергоатома” Петра Котіна, рівень води у водосховищі становить 13,8 м (станом на 12 лютого), а у попередні дні падав до 13,6-13,7 м, тоді як нормальне значення (необхідне для підживлення конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС) – 16 м. Ставок-охолоджувач ЗАЕС достатньо наповнений, проте в разі погіршення ситуації й подальшого зниження рівня води це стане великою проблемою для станції.
— Держатомрегулювання заборонило експлуатацію енергоблоків № 3, 4, 5, 6 Запорізької АЕС на енергетичних рівнях потужності через постійні обстріли промислового майданчика ЗАЕС, пошкоджені повітряні лінії зв’язку із енергетичною системою України та розташування у виробничих приміщеннях ЗАЕС, зокрема інформаційно-кризовому центрі, російських військ.
— За даними “Укренерго”, дефіцит потужності в енергосистемі відсутній упродовж всього робочого тижня і наразі не прогнозується. В роботі усі види електростанцій, які виробляють достатньо для покриття потреб. У результаті такої стабілізації імпорт електроенергії зі Словаччини та Молдови незначний. При цьому, ENTSO-E прийняла рішення про збільшення рівня дозволеної пропускної потужності для імпорту електроенергії в Україну до 700 МВт (для всіх годин).
— Через відсутність дефіциту ліміти споживання до областей не доводились. Заміри фактичного споживання 13 лютого проводились у Вінницькій, Закарпатській, Кіровоградській та Чернігівській областях, 14 лютого – у Луганській, Полтавській, Рівненській та Черкаській, 15 лютого – у Житомирській та Сумській, 16 лютого – у Дніпропетровській, 17 лютого – у місті Київ та Чернівецькій області.
— Україна наполягає на посиленні санкційного тиску на росію. Зі слів Президента Володимира Зеленського, органи влади роблять усе, щоб санкції проти російської атомної галузі стали частиною глобальних санкцій. На переконання прем’єра Дениса Шмигаля, відповіддю на ядерний шантаж на ЗАЕС і тероризм на Каховському водосховищі має стати посилення санкцій, зокрема проти російської атомної галузі. Мінфін також заявив, що виключення росії із FATF та внесення її до “чорного списку” значно підвищить вартість ведення бізнесу з рф і фактично позбавить путіна можливості фінансувати війну. Тим часом, Президент Зеленський увів у дію рішення РНБОУ щодо персональних санкцій проти 200 осіб.
— Уряд анонсував програму відновлення та захисту енергетичних об’єктів, а також децентралізації енергосистеми. Кабмін затвердив порядок використання коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії та врегулював продаж на відкритих аукціонах конфіскованих російських активів та майна, які є джерелами наповнення Фонду. Також Міненерго спільно із Державним агентством з відновлення доручено відпрацювати питання фінансування системного відновлення генерації, де це можливо. За оцінками НБУ, у секторі енергетики потрібно відновити понад 400 об’єктів критичної інфраструктури після ракетних обстрілів та підвищити їхню стійкість до майбутніх атак.
— Очікується запуск механізму виплат компенсації за пошкоджене майно. У Мінінфраструктури повідомили про досягнення домовленості зі структурами ООН про залучення 50 млн доларів, а також запуск Державного реєстру зруйнованого майна. Також визначено три напрямки відшкодування: на поточний ремонт, на капітальні ремонтні роботи та на повну відбудову зруйнованого житла. За даними уряду, українці подали через застосунок “Дія” понад 325 тис. повідомлень про знищення або пошкодження житла внаслідок російської агресії.
— Уряд затвердив перелік 26 родовищ корисних копалин, які мають стратегічне значення для економіки та обороноздатності держави і надаватимуться у користування шляхом проведення конкурсів на укладення угод про розподіл продукції. Йдеться, зокрема, про ванадієві, літієві, титанові, уранові руди та сіль калійну. Перелік не є вичерпним і буде щорічно оновлюватись.
— До Верховної Ради внесено урядовий законопроєкт про створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів. Як наголосило Міненерго, законопроєкт розроблено на виконання Директиви 2009/119/ЄС. Документ встановлює порядок формування, зберігання, поновлення та розкриття мінімальних запасів, а також порядок відповідного звітування. Також подається загальне визначення кризової ситуації у сфері нафти та нафтопродуктів та порядок дій у разі її виникнення, включаючи розкриття мінімальних запасів. Передбачено створення оператора мінімальних запасів, який виконує переважно функції координування, тоді як зобов’язання щодо створення, зберігання та підтримання запасів покладаються на суб’єктів ринку.
— На цьому фоні Україна нарощує і диверсифікує імпорт пального. За даними експертів, у січні обсяги імпорту автомобільного бензину в Україну перевищили 200 тис. т, майже третину було відвантажено з Румунії. Також, за даними медіа, на початку лютого в Україну надійшло 100 тис. тонн дизельного пального виробництва США. Це перший в історії українського ринку випадок імпорту американських нафтопродуктів.
— Україна декларує готовність досягати “історичних результатів” шляхом “зеленої” трансформації енергетики. В ході пресконференції із прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном Президент Зеленський заявив, що Україна прагне отримати підтримку шведських партнерів у створенні мережі сучасних сміттєпереробних заводів. Урядом запропонований та внесений до ВРУ пакет законопроектів, який стосується запровадження механізму чистого продажу (net billing) електроенергії з ВДЕ-установок споживачів та реєстру видачі, використання та припинення дії гарантій походження електроенергії з ВДЕ. Водночас, НКРЕКП планує провести перевірку фінансових показників “Укренерго”, щоб визначити розмір актуальної заборгованості перед виробниками ВДЕ.
— Уряд перерозподілив повноваження у сферах відновлюваної енергетики та енергоефективності. Зокрема, на Мінрегіон покладено завдання формування та реалізації державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, рідких та твердих альтернативних видів палива, енергоефективності. За Міненерго залишено формування та реалізацію державної політики у сфері ВДЕ та газоподібних альтернативних видів палива.
— НКРЕКП закликає до якнайшвидшого впровадження REMIT у зв’язку з необхідністю запобігати зловживанням на оптових ринках. Як повідомляється, Регулятор виявив дискримінаційну умову в договорах одного з постачальників.
— Регулятор посилив вимоги до енергокомпаній щодо інформування споживачів про відключення НКРЕКП затвердила вимогу адресного інформування ОСР своїх клієнтів про перерви електропостачання не пізніше ніж за 1 годину до початку обмеження, а у разі аварійної ситуації – невідкладно після фактичного застосування – за допомогою особистих кабінетів споживачів та/або месенджерів, email. Голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський заявив, що Регулятор продовжить перевіряти операторів систем розподілу та штрафувати їх за неефективне виконання обов’язків. З його слів, більшість скарг пов’язані з тим, що споживачі не мають доступу до колцентрів, на сайтах ОСР відсутнє інформування стосовно чіткого часу початку та закінчення відключень.
— За два тижні мільйон українців скористалися програмою обміну ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи. Найактивніше обмінюють лампи на Київщині (585 тис.), Львівщині (420 тис.), Дніпропетровщині (410 тис.). До кінця місяця “Укрпошта” очікує, що пересувні відділення компанії повезуть LED-лампи у найвіддаленіші села, щоб всі без винятку українці могли скористатися програмою.
— Розслідування резонансних справ тривають. Зокрема, Бюро економічної безпеки України викрило схему ухилення від сплати понад 244 млн грн митних платежів при транзиті нафтопродуктів трубопроводами у 2020-2022 роках. НАБУ і САП завершили досудове розслідування стосовно однієї з підозрюваних у “газовій справі” – колишньої начальниці відділу Державної фіскальної служби. Також розслідувачі Bihus.Info з’ясували, що нардеп від забороненої “ОПЗЖ” Юрій Бойко може володіти низкою українських енергопідприємств через офшор із Кайманових островів.
— “Нафтогаз” обрав голову наглядової ради. Ним став Ентоні Маріно, який обіймав посади виконавчого директора, президента та СЕО міжнародної компанії з розвідки та видобутку вуглеводнів з ринковою капіталізацією 4 млрд дол. Vermilion Energy. Нині Ентоні Маріно також є президентом та CEO енергетичної компанії Tenaz Energy. Також “Нафтогаз” не зміг домовитись з держателями євроблігацій з терміном погашення в 2022 та 2026 роках, за якими компанія раніше оголосила дефолт. Кредитори не підтримали останню пропозицію “Нафтогазу” щодо реструктуризації виплат та запропонували власний план, який враховує поточні фінансові умови “Нафтогазу”, а також його “правомірні побоювання щодо необхідності здійснювати підтримку української економіки та її критичної інфраструктури”.