Україна прямує в ЄС: статус кандидата є, що далі? | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
Головна » Україна прямує в ЄС: статус кандидата є, що далі?
02.08.2022

Україна прямує в ЄС: статус кандидата є, що далі?

Що необхідно зробити Україні у сфері енергетики, охорони довкілля та зміни клімату як країні кандидату в ЄС?

23 червня 2022 року Європейська Рада підтримала надання Україні статусу держави-кандидата на членство в ЄС. Що тепер необхідно зробити Україні у сфері енергетики, охорони довкілля та зміни клімату?
Шлях до повноцінного членства в ЄС також включатиме певні кроки у сферах, де напрямки енергетики, довкілля та боротьби зі зміною клімату є ключовими.

 Основні етапи шляху України в ЄС 

 

 

Кроки до отримання повноцінного членства в ЄС

 

 1. Отримання статусу кандидата. Країна отримує офіційний статус кандидата на вступ до ЄС на підставі рішення Європейської Ради, що базується на оцінці та опублікованій позиції Єврокомісії. Україна наразі перебуває на цьому етапі.
 2. Відкриття офіційних переговорів про вступ до ЄС. Із отриманням статусу кандидата країна переходить до офіційних переговорів про вступ. У випадку України, відкриттю переговорів також передує виконання декількох умов щодо антикорупнційної реформи, законодавства про деолігархізацію та прийняття кількох інших пакетів законодавства. Для подальшого відкриття переговорів необхідним є ще одне одностайне рішення Європейської Ради.
 3. Підготовка “рамок” переговорів. Після прийняття рішення про відкриття переговорів готуються “рамки” (frameworks), на підставі наступного рішення Ради ЄС, де зокрема визначатиметься порядок ведення переговорів у форматі міжурядової конференції між представниками країн-членів ЄС, Єврокомісії та країни-кандидата.
 4. “ Скринінг” (перевірка та приведення до відповідності стану справ у сферах, що регулюються законодавством ЄС). Переговори базуються на проведеному Комісією «скринінгу», що аналізує стан справ у сферах законодавства ЄС в країні, враховуючи 35 глав застосування цього законодавства. На підставі «скринінгу» Комісія готує звіт із рекомендаціями та очікуваними кроками у кожній сфері.
 5. Підготовка переговорних позицій. На підставі “скринінгу” готується переговорна позиція ЄС, так само як країна-кандидат подає власну позицію по кожній главі, яка надалі узгоджуватиметься у процесі переговорів. Зокрема можуть бути зазначені труднощі, з якими країна-кандидат стикатиметься при прийнятті необхідних актів законодавства ЄС або зауваження щодо потреби у перехідних періодах для впровадження певних актів законодавства.
 6. Процес переговорів і узгодження позицій. Надалі держава-кандидат повинна вирішити усі проблемні питання по кожній главі, які зазначила Комісія, і лише тоді відповідна глава буде закрита у процесі переговорів.

  В сфері енергетики, охорони довкілля та боротьби зі зміною клімату особливо важливими є глава 16 (законодавство ЄС про енергетичні ринки та енергетичну безпеку із особливою увагою до розвитку кліматично-нейтральної енергетики); глава 21 (правила транс’європейських мереж, зокрема при будівництві нової енергетичної інфраструктури); глава 27 (законодавство з охорони довкілля, зокрема якість води та повітря, управління відходами, контроль промислового забруднення тощо); а також ряд “наскрізних” розділів законодавства ЄС, включаючи вільних рух товарів, послуг та капіталу (глави 1,3, 4); конкуренція (глава 8): продовольча безпека, ветеринарна та фітосанітарна політика (глава 12) тощо.

  Україна частково імплементувала законодавство ЄС у зазначених сферах відповідно до вимог Угоди про Асоціацію та Угоди про заснування Енергетичного Співтовариства, що дає шанс для оптимістичної оцінки під час скринінгу. Втім, у будь-якому разі нас також очікуватимуть більш амбітні вимоги щодо імплементації права ЄС в цих та інших сферах, враховуючи ті акти та положення, які напряму не передбачені попередніми зобов’язаннями України.

 1. Завершення та підготовка Угоди про вступ. Переговори та моніторинг прогресу країн фокусуються на кожній главі окремо, але можуть бути також об’єднанні у кластери (як це було зроблено для держав Західних Балкан), а весь процес завершується лише із закриттям всіх проблемних питань у кожній сфері. Зокрема питання клімату, довкілля та розвитку енергетики можуть бути об’єднані у один кластер, в рамках якого вестимуться переговори по відповідним главам. Європейська Комісія здійснює моніторинг прогресу держави і коли прогрес у відповідній сфері буде визнано “задовільним”, Комісія надає відповідну рекомендацію щодо закриття глави на розгляд Ради. На підставі успішного закриття усіх глав переговорів готується Угода про вступ держави.
 2. Підписання та ратифікація угоди про вступ. Угода про вступ надалі повинна бути підтримана Радою ЄС, Єврокомісією та Європарламентом, підписана країною-кандидатом та усіма країнами-членами ЄС, а також ратифікована ними. До остаточної ратифікації країна не набуває статусу члена ЄС, але отримує додаткові права, наприклад, надавати коментарі до проектів нового законодавства ЄС, висловлювати свої думки на засіданнях інституцій ЄС (але без права голосу) тощо.

Увесь процес не має чітких часових рамок та у значній мірі залежить від прогресу та політичної волі до впровадження реформ з боку країни-кандидата.

 

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу  у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проект реалізується консорціумом громадських організацій: “DiXi Group” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.

Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП”  і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні