DiXi Group Logo
en
logo
12.03.2021

Учасники навчального курсу DiXi Group отримали фаховий вишкіл для підготовки медіа матеріалів про енергетику

Аналітичний центр DiXi Group спільно з Київською школою економіки провели чотириденний курс практичної журналістики «Energy Reporting and Investigation». Понад 50 журналістів з різних видань отримали фахову інформацію для підготовки матеріалів про енергетичну сферу.

В рамках навчання представники медіа дізналися, як працюють ринки електроенергії та газу, як відбувається державне регулювання сектору та захист споживачів. Вони отримали поради від експертів, де брати інформацію для аналітичних матеріалів та розслідувань, яким джерелам на тему енергетики можна довіряти. Також учасники проаналізували з медіафахівцями, як написані найгучніші розслідування у сфері енергетики.

Більше 20 лекторів та менторів проводили заняття та консультували слухачів щодо написання ними матеріалів. Серед них — представники НКРЕКП, Держпродспоживслужби, Держенергонагляду, проектів USAID «Прозорість енергетичного сектору» та «Проекту енергетичної безпеки», а також «Прозорро», «Ліги антитрасту», «Bihus.info», «Української правди», «Бізнес.цензор», «Слідство.інфо», телеканалу «СТБ».

Зокрема, директор з аналітичних досліджень DiXi Group Роман Ніцович чимало часу присвятив відповідям на питання з боку журналістів. Вони стосувалося потенційного обов’язку із реалізації ресурсу “Укргазвидобування” на біржах (gas release program) та практики регулювання цін (price intervention), яка застосовується у багатьох країнах ЄС для захисту споживачів від стрибків цін або недоброчесної поведінки постачальників.

Європейські ринки газу рухаються у бік більшої конкуренції за рахунок розвитку біржової торгівлі та посилення ролі споживачів. Україна наздоганяє цей розвиток і досягла суттєвого поступу, проте має повністю виконати норми Третього енергетичного пакету ЄС, – зауважив експерт Роман Ніцович. – Передусім мова про розвиток короткострокового ринку та збереження курсу на вільний роздрібний ринок, попри тимчасове запровадження граничних цін для населення. Як і в ЄС, українські споживачі повинні мати вибір серед різних постачальників, їх продуктів (контрактів на різних умовах), та в цілому мати більш якісний сервіс. Обізнаність споживачів дуже важлива — для цього ми запустили сервіс “Газотека“, публікуємо різні пояснюючі матеріали, для цього ми навчаємо медіа, які висвітлюють роботу газового ринку України.

Менеджер з аналітичної діяльності DiXi Group Богдан Серебенніков, розглянув у своїй лекції наступні питання: як працюють ринки електроенергії в Україні та ЄС, звідки береться електрика в наших будинках, як ходять гроші – від споживачів до генерації. Зокрема він роз’яснив перспективу розвитку ситуації на ринку у порівнянні з країнами ЄС.

“У Європі сегмент ринку “на добу наперед” становить 30-35%, в Україні ця частка значно менша. При цьому ринок штрафних санкцій — балансуючий ринок — у Європі дорівнює близько 1%, тоді як у нас він сягає 3-5%. Це свідчить про те, що ринок є незрілим, ми ще не навчилися нормально прогнозувати обсяги виробництва і споживання”, – сказав експерт.

Підвищити ліквідність ринку, на його думку, могло б приєднання до європейської мережі ENTSO-E. Однак ця подія має відбутися не раніше 2023 року.

“Всі чекають позитиву від цього. З одного боку, ми зможемо виходити на європейський ринок, експортувати електроенергію. З іншого боку, це має принести бонуси споживачам, оскільки наш ринок є не дуже ліквідним, досить концентрованим. Отже, споживачі отримають кращі пропозиції”, – додав Серебренніков.

За підсумками тренінгу учасниками на початку березня уже опубліковано більше 16 журналістських матеріалів про енергетичну сферу. Найближчим часом будуть опубліковані записи вибраних лекцій курсу у вільному доступі для всіх охочих.

Проведення навчального курсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) рамках проекту “Прозорість Енергетичного Сектору”, який виконує ГО “ДІКСІ ГРУП”.
Інформація, викладена в цьому дослідженні, є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП” і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні