DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
26.07.2021

ТОП-50: DiХi Group презентував пілотний Рейтинг постачальників газу

У рамках проєкту USAID “Прозорість Енергетичного Сектору” аналітичний центр DiXi Group 23 липня презентував пілотний Рейтинг постачальників газу.

До пілотного видання Рейтингу увійшло ТОП-50 постачальників газу. Вибірка з 50-ти найбільших постачальників охоплює майже 70% роздрібного ринку газу серед більш як 800 діючих ліцензіатів НКРЕКП. У  рамках рейтингу їх оцінювали за 21-м індикатором та чотирма основними категоріями:

  • онлайн-сервіси
  • комерційні пропозиції
  • інформування споживачів
  • прозорість та ділова активність.

Рейтинг, головним чином, спрямований на дві цільові аудиторії – постачальників і споживачів. Споживач отримує доступ до оцінки онлайн-сервісів, комерційних пропозицій, прозорості та ділової активності провідних газопостачальних компаній. Таким чином, завдяки рейтингу він може обрати кращого постачальника, зберігаючи при цьому час і кошти.

Що ж стосується постачальників, то регулярне оновлення рейтингу спрямоване на формування здорового конкурентного середовища серед них. Доступ до оцінки роботи конкурентів забезпечить поінформованість про найкращі практики на ринку та допоможе постачальникам удосконалювати свою комерційну діяльність з орієнтацією на потреби споживачів.

Рейтинг є регулярним продуктом. Оцінка постачальників здійснюватиметься щопівроку на підставі даних, наданих НКРЕКП.

Варто зазначити, що від ідеї створення рейтингу до презентації пілотного випуску пройшов майже рік. Причиною цього стала закритість даних, про що розповіла під час свого виступу президент DiXi Group Олена Павленко: «Попри наше бажання запустити такий рейтинг у секторі газу [за цей час DiXi Group вже встигла презентувати пілотний та перший у 2021 році випуски рейтингу постачальників електроенергії – ред.], нам це не вдавалося майже рік. Причина була проста – ми не могли отримати необхідні дані. Те, що можна було вільно отримати як інформацію про ринок електроенергії, у сфері газу визначалося як комерційно чутлива інформація. Нам відмовляли у наданні окремих даних. Те, що нам все таки вдалося отримати, ми спробували використати максимально повно, щоб сформувати рейтинг постачальників газу».

Богдан Серебренніков, менеджер з аналітичної діяльності DiXi Group, наголосив на тому, що рейтинг постачальників потрібно сприймати як інструмент, який дозволяє проводити регулярне оцінювання компаній за набором індикаторів і відстежувати прогрес учасників ринку. У рамках рейтингу не здійснюється порівняння цін – для цього вже майже рік існує інший інструмент, сервіс “Газотека“. Він також зазначив, що використання цих двох інструментів дозволяє споживачам впевненіше почуватися на ринку та робити більш зважені рішення.

Що ж стосується результатів Рейтингу, то вони продемонстрували, що роздрібний ринок газу є ще незрілим.

«Низький середній рейтинговий бал [0,240 з максимально можливого 1 балу – ред.] свідчить про те, що роздрібний ринок газу поки що є досить незрілим і перебуває на стадії формування. Серед іншого, це зумовлено відносно недавньою лібералізацією сегменту постачання газу населенню. Це також свідчить про те, що компанії використали свій потенціал тільки на чверть», − зазначив Богдан Серебренніков.

У свою чергу, радниця з питань енергетики Офісу економічного зростання USAID Ukraine Ешлі Кінг має надію, що рейтинг допоможе постачальникам стати ефективнішими, а споживачам – більш активними: “За 2020 рік понад 500 тисяч побутових і майже 1400 непобутових споживачів змінили постачальника газу. Це хороший сигнал. Але на даному етапі постачальників треба підштовхнути стати більш ефективними, а споживачів – більш активними у цій площині. Ми будемо раді, якщо рейтинг постачальників газу допоможе досягти цих цілей”.

Оксана Кривенко, екс-членкиня НКРЕКП, наголосила на тому, що цей рейтинг є дуже важливим, в першу чергу, для споживача, адже він дозволяє швидше зорієнтуватися в новому ринку газу: «Сподіваюсь, що такі рейтинги дозволять крокувати в напрямку більшого відкриття ринку і можливості більш динамічної зміни постачальника завдяки тим критеріям, які застосовані до рейтингування. Для постачальників такі рейтинги теж будуть дуже корисними, адже для них це буде свого роду стимул і «бенчмарк», за допомогою якого вони орієнтуватимуться на кращих і ставатимуть краще, що теж має принести користь для споживача як в якості наданні послуг, так і в ціновій політиці».

Євген Нацвін-Степанов, заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів, зазначив, що Асоціація була би рада взяти участь у підготовці наступних випусків рейтингу, адже «це дійсно дуже корисний інструмент для вітчизняного ринку». Він також додав, що в наступному рейтингу було би дуже бажано врахувати думку споживачів стосовно важливості для них того чи іншого критерія оцінювання постачальника газу.

Нагадаємо, що випуск наступного рейтингу постачальників газу запланований на кінець січня-початок лютого 2022 року.

Детальну, систематизовану інформацію про результати оцінювання ТОП-50 постачальників газу за індикаторами рейтингу можна отримати на замовлення (author@dixigroup.org).

Матеріал підготовлено в рамках проєкту USAID “Прозорість Енергетичного Сектору”, який виконує аналітичний центр DiXi Group. Випуск цього дослідження став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Інформація, викладена в цьому дослідженні, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні