DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
IMG

Прозорість для довіри. Як зробити енергетику відкритою

7 листопада в Києві в рамках проекту USAID «Прозора енергетика» відбулася конференція «Прозорість для довіри. Як зробити енергетику доступною». В заході взяли участь урядовці, представники міжнародних організацій, бізнесу та експерти.

Конференція складалася з двох панелей. Перша була присвячена прозорості енергетичного сектору та покращенню діалогу в енергетиці; друга – відкритим даним та електронним реєстрам і тому, як вони можуть допомогти уряду залучити інвесторів та розвинути енергоринок.

Відкрила конференцію заступниця міністра енергетики та вугільної промисловості України із євроінтеграції Наталія Бойко. «Міненерговугілля прагне бути більш відкритим та прозорим. Це ключові пріоритети в нашій роботі. Тому наше відомство максимально сприяє роботі експертів, яким наші фахівці надають усю необхідну інформацію. Саме відкритість дала можливість спростувати чимало неперевіреної інформації, яка з’являється в інформаційному просторі», – зазначила урядовець. На заході чиновниця також представила новий інстумент моніторингу стану  накопичення вугілля на українських ТЕЦ – http://coal.texty.org.ua/. Таким чином, за її словами, Міністерство ділиться даними, щоб не лише покращувати діалог із громадськістю, а й формувати нові інструменти в енергосекторі.

В свою чергу, Олександр Домбровський, в.о. голови Комітету ВРУ з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки наголосив на тому, що питання прозорості – одна із ключових проблем, яка існує в будь-якій економіці, зокрема в Україні. «Cвіт стає відкритим і прозорішим. Чим більше прозорості, тим більше можливостей для розвитку та конкуренції на глобальному рівні. EITI Ukraine/Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні – це те, що потрібно сьогодні українському енергосектору», – зазначив парламентар.

«Більша прозорість допоможе розвивати нові ділові зв’язки та залучати стратегічних партнерів для важливих проектів у секторі, таких як модернізація газотранспортної системи України та створення українського газопроводу. Крім того, прозорість та відкритість в енергетиці допоможуть з’явитися інформації, якій споживачі зможуть повірити », − заявила директор Місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові Сюзан Фрітц.

За словами президента DiXi Group Олени Павленко, налагодження ефективного діалогу зі споживачами залишається одним із пріоритетних завдань для повноцінного реформування вітчизняного енергетичного сектору: «Реформа енергетики надто складний та болючий процес, який вимагає постійного й дуже тісного діалогу зі споживачами. Тільки тоді, коли користувачі зрозуміють реальний стан справ в енергетиці та повірять уряду, що кожна гривня йде на покращення роботи сектору, тільки тоді можна буде говорити про успішні реформи галузі». Для ілюстрації потреби такого діалогу Олена Павленко представила результати соціологічного опитування, підготовлене на замовлення DiXi Group Фондом «Демократичні Ініціативи». До прикладу, одним із результатів такого опитування, як вона проінформувала, є те, що споживачі енергоресурсів навіть у разі незадоволення якістю послуг постачання енергоресурсів, про це не скаржаться.

Сприяти підвищенню прозорості та появі більш доступної інформації в енергетичній галузі покликаний проект USAID «Прозора енергетика», реалізацією якого займається аналітичний центр DiXi Group. Одним з напрямків цього проекту є онлайн-карта енергетичного сектору. Вона була запущена влітку цього року і відтоді регулярно поповнюється новими даними.

«З одного боку карта є дуже наочним інструментом, який дає змогу зрозуміти, як працює енергосектор, з іншого – великим сховищем інформації: тут є короткі характеристики ринкових сегментів, десятки наборів даних у зручному для обробки форматі, сотні тематичних розслідувань. На основі даних, які ми обробляємо для карти, вже створено кілька дуже ілюстративних інфографік, і ми розраховуємо на реалізацію інших інноваційних ідей з використання цих даних», − розповів керівник програм DiXi Group Роман Ніцович. Також він повідомив, що нещодавно карта була перекладена англійською, що стане в нагоді іноземному інвестору, який зацікавлений в інвестиціях у вітчизняний енергосектор. Також, як було зазначено, в рамках проекту надалі продовжується взаємодія із розпорядниками інформації для подальшої роботи із їхніми даними.

Презентації спікерів ви можете знайти за посиланням.

Проект USAID «Прозора енергетика» стартував у листопаді 2016 року. Він спрямований на боротьбу з корупцією та поліпшення фінансової прозорості в енергетичному секторі України. Цього планується досягнути шляхом розкриття, аналізу та оприлюднення інформації з енергетичного сектору, яка або приховується, або доступ громадськості до якої є обмеженим.

Випуск цього матеріалу став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, викладені в цьому матеріалі, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не можуть розглядатися як такі, що відображають позицію USAID чи Уряду США.

Коментарі

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Вікторія Ткачук

менеджер з роботи зі споживачами

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає, що кожен споживач газу з травня 2022 року отримуватиме платіжки в кіловат-годинах (кВт*год) на додачу до кубічних метрів.

Чи є межа у збільшенні прозорості видобувних галузей?

Численні скандали та розслідування зробили українські надра привілейованою сферою, а непрозора політика держави додавала цьому процесу ваги

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку, експертка НадраМonitor

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Важливо прискорити прийняття законопроекту №3790, який передбачає повне розкриття не тільки УРП, а й усіх видобувних контрактів, де однією із сторін є держава

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Юлія Огаренко

експертка проєкту DiXi Group «Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля»

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Незважаючи на численні політичні заяви щодо підтримки Європейського зеленого курсу та плани створення спільної з ЄС «дорожньої карти» щодо участі у ньому, Україна рухається у протилежному напрямку. Такі результати демонструє моніторинг за методологією Energy Policy Tracker (EPT).

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

Альона Корогод

Молодший аналітик DiXi Group

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

14 липня, як і планувалося, Європейська Комісія представила пакет законодавчих ініціатив «Fit for 55». Мета такої програми доволі амбітна - прискорити досягнення цілей ЄС щодо скорочення викидів СО₂ на 55% до 2030 року (від рівня 1990 року), втім і досить реалістична, зважаючи на чіткі стратегічні цілі та широке секторальне охоплення.

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні