DiXi Group Logo
en
logo
30.10.2020

Однією з проблем ефективного впровадження ОВД є нестача методичних рекомендацій

Основні проблеми видобувних підприємств під час застосування оцінки впливу на довкілля (ОВД) та рекомендації для їх подолання – були у центрі онлайн-дискусії, під час якої презентували дослідження експертів DiXi Group.

Особливості процедури ОВД, проблеми із її застосуванням, вплив коронавірусу на впровадження ОВД в Україні – такі питання розглядалися 29 жовтня під час круглого столу “Проблемні питання застосування оцінки впливу на довкілля у видобувному секторі та шляхи їх вирішення”. Участь у дискусії взяли представники Верховної Ради України, МФО «Енергетика та довкілля», Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державної служба геології та надр України, Асоціації газовидобувних компаній України, Національної асоціації добувної промисловості, Еuropean Business Association, екологічних асоціацій та громадськості.

Президент DiXi Group Олена Павленко зауважила, що Україна має багато амбітних планів у своїх міжнародних зобов’язаннях в частині екології й охорони довкілля: «Це й Угода про Асоціацію і Паризька угода. Підписавши ці зобов’язання, тепер їх треба виконувати. Ми вирішили подивитися [в дослідженні – ред.] як виконуються ці зобов’язання, яким чином ОВД можна покращити, щоб всі регулювання, всі вимоги максимально зберігалися й інформація була доступною для громад, для населення, для журналістів. І, нарешті, щоб компанії могли застосовувати процедури ОВД максимально просто і швидко”.

Дослідження “ОВД у видобувному секторі: практика та проблемні питання застосування” презентувала експерт DiXi Group Ольга Полуніна. “ОВД є інструментом для виявлення потенційних негативних впливів економічної діяльності на навколишнє середовище та встановлення заходів для мінімізації такого роду впливів на етапі планування проєкту, який ефективно застосовується у всьому світі”, – зауважила вона.

У дослідженні розглянуті п’ять основних проблем підприємств під час застосування процедури ОВД. Частина з них пов’язана зі специфікою видобувної галузі, а частина – з недоліками у реалізації Закону України “Про оцінку впливу на навколишнє середовище”.

Серед проблем визначено наступні:
– значна кількість процедур ОВД для видобувної компанії;
– недотримання міжнародного законодавства щодо ОВД;
– відсутність стандартизованих підходів до звіту про ОВД та висновку щодо ОВД;
– відсутність вимог до приватних осіб / компаній, що готують проєкт звіту про ОВД;
– “фіктивні” громадські слухання у процедурі ОВД.

Заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Роман Шахматенко зауважив, що міністерство працює над методичними рекомендаціями. «Міндовкілля чує зауваження і пропозиції від підприємців, від громадськості, експертного середовища тощо. І міністерство працює над рекомендаціями для видобувної галузі та відкрите завжди для зауважень і пропозицій, – сказав Р. Шахматенко. – Насправді важко розробити універсальні методичні рекомендації, які б стосувалися всіх. Дуже багато елементів, які потрібно виписати».

Олександр Маріковський, співголова МФО «Енергетика та довкілля», заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, також зауважив, що є чимало проблем в процедурі реалізації ОВД і, зокрема, це нестача методичних рекомендацій. З його слів, процес їх створення триває, але є доволі повільним.

У дослідженні DiXi Group, яке презентувала Ольга Полуніна, наведені рекомендації щодо впровадження запропонованих підходів, які можуть забезпечити швидкість, ефективність та прозорість процедури ОВД в Україні. Докладніше ознайомитися з ними можна у дослідженні та інфографіці.

За словами Лесі Василенко, співголови МФО «Енергетика та довкілля», членкині Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, цей круглий стіл започаткував діалог між всіма зацікавленими сторонами.

«Вже на Комітеті в рамках існуючої робочої групи щодо питання удосконалення процедури ОВД та стратегічної екологічної оцінки ми будемо вживати наступних кроків: чи то будуть якісь пропозиції до удосконалення закону, чи то будуть пропозиції уряду до якихось урядових процедур, у тому числі і до напрацювання посібника, про який дуже багато йшла мова − це будуть вже питання, які ми вирішуватимемо всередині Комітету”, – сказала під час круглого столу Л. Василенко.

Захід провели МФО “Енергетика і довкілля” разом із проєктом USAID «Прозорість енергетичного сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП».

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні