Міфи про розкриття видобувних угод – анімація DiXi Group
Розвінчуємо міфи щодо УРП
Міф 1: Застереження про конфіденційність заважає розкривати угоди
Насправді:
• Умови про конфіденційність, як правило, стосуються даних про розвідку, виробництво та технічних даних. Дуже рідко їх предметом є самі договори.
Міф 2: Угоди містять комерційно чутливу інформацію або комерційну таємницю, які можуть нашкодити компаніям або уряду, якщо будуть розкриті
Насправді:
• Зазвичай, видобувні контракти підписуються групою (консорціумом) компаній, які з часом змінюються. Тому в якийсь момент конкуренти отримають доступ до їх змісту.
• Інформація, що міститься в угоді, також є у сервісних компаній. На відміну від сторін угод, громадяни та громади, на яких впливають видобувні проекти, не мають доступу до цієї інформації.
Міф 3: Публікація угод підриває здатність країн та компаній вести переговори
Насправді:
• Навпаки, розкриття договорів створює чіткі стимули домовлятися про стабільні угоди. Якщо учасники переговорів знають, що контракти будуть перевірятись громадськістю, вони розробляють їх текст більш ретельно та будуть менше вдаватися до маніпуляцій.
• Таємниця договорів більше шкодить переговорникам з боку держави. Зазвичай компанії мають доступ до дорогих баз даних. Більшість урядів не має такої можливості.
Міф 4: Публікація угод збільшує шанси на їх переукладання
Насправді:
• Якраз саме публікація зменшує ризик того, що уряд може ініціювати переукладання, оскільки громадський контроль буде забезпечуватися з моменту підписання, і раптова зміна умов викличе резонанс.

Анімація створена в рамках проєкту USAID «Прозорість енергетичного сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП».
Думки, викладені у ролику, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не можуть розглядатися як такі, що відображають позицію USAID чи Уряду США.