DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
10.12.2021

Індекс прозорості енергетики України 2021: інформаційна відкритість зростає, але темп уповільнився

Прозорість енергетичного сектору продовжує покращуватися у порівнянні з попередніми роками, однак темп росту знизився. До такого висновку дійшли експерти, які працювали над дослідженням “Індекс прозорості енергетики України 2021” від аналітичного центру DiXi Group.

“USAID особливу увагу приділяє прозорості у секторі і конкурентноздатності енергетичних ринків, і підтримує щорічні зусилля DiXi Group”, – сказала на початку презентації результатів Індексу заступниця директора Місії USAID в Україні Сьюзан Кутор. Як відомо, відкритість даних будує довіру між споживачами, учасниками ринку та регуляторами, розвиває конкуренцію та інвестування. У свою чергу, це зумовлює кращий сервіс, конкурентні ціни для споживачів, зменшує можливості для корупції. “Ми віримо, що прозорість та підзвітність – це основа, на якій має бути побудований подальший процес реформування сектору енергетики України, – зауважила Cюзан Кутор. – Індекс прозорості енергетики України 2021 відіграє важливу роль у тому, щоб запевнити, чи українські реформи мають надійну доказову базу”.

Індекс прозорості енергетики розроблено з метою оцінки реального стану доступності та якості інформації в енергетичному секторі й діагностики прогалин. DiXi Group аналізує прозорість сектору енергетики починаючи з 2018 року.

«Це наш четвертий випуск Індексу. Тепер ми можемо відстежувати відкритість секторів енергетики в динаміці, і робити висновки, чи уряд і компанії збільшують свою прозорість і підзвітність, чи, навпаки, закриваються від суспільства з кожним роком, і де саме це відбувається, – відзначила під час презентації президентка DiXi Group Олена Павленко. – Колись ми думали, що Індекс найбільше буде потрібен уряду, щоб розуміти, як виставляти пріоритет у реформах. Зараз ми бачимо, що результатами аналізу відкритості сектору користуються не лише органи влади, але і донори, міжнародні партнери, компанії та громадські організації. І не тільки в Україні, але і в інших країнах. Можливо, колись Індекс стане одним із інструментів Світового банку, МВФ чи OECD для оцінки реформ у країнах, з якими вони працюють. Індекс прозорості потроху стає міжнародним. Ми адаптували його методологію до країн ЄС і Східного партнерства». 

Цьогорічний Індекс охоплює 212 індикаторів, об’єднаних у 8 категорій. Індекс 2021 доповнено трьома новими індикаторами на основі положень Clean Energy Package – поточних рамкових правил для енергоринків у ЄС. Оцінювання є результатом опрацювання даних відкритих джерел.

Остаточний бал України за оцінюванням у 2021 році становить 63 із 100 можливих, що свідчить про середню прозорість енергетичного сектору. Водночас, у порівнянні з минулорічною оцінкою, прозорість за більшістю категорій зросла, а сам Індекс збільшився на 5 пунктів.

Торік під час презентації результатів дослідження експерти відзначали прискорення прогресу. Цього року темп приросту у порівнянні з минулим роком уповільнився (з 10 до 5 пунктів).

 «Якщо рухатися із темпом +5 балів, ще потрібно буде кілька років, аби дістатися зони доброї прозорості, – наголосив старший аналітик DiXi Group, керівник проекту Богдан Серебренніков під час презентації результатів роботи. – Також побачили регрес по категорії «Політика». Позитивні зміни традиційно відсутні лише у категорії “Баланси” в частині оприлюднення енергетичної статистики.

Особливо варто відзначити, що вперше за чотири роки по двох категоріях Індекс зафіксував зону доброї прозорості. Так, найбільший прогрес спостерігається у категоріях “Звітність” та “Природні монополії” (відповідно, +18 та +11 пунктів).

«Чорні скриньки – це індикатори, за якими інформація повністю відсутня. Їх кількість зменшується, – розповів Богдан Серебренніков. – Якщо в 2019 році їх було 24%, у 2020 році – 20%, то у поточному році їх 16%. Інформацію продовжують розкривати, і сподіваємося, що Індекс робить свій внесок у цей тренд».

Порівняння ринків засвідчило, що є сталий прогрес і два ринки уперше теж досягли зони доброї прозорості – природний газ та електрична енергія.

На думку дослідників, прозорість тут зумовлена нормативно-правовою базою та рівнем регулювання. Так, після запровадження в 2020 році нових правил ринку електричної енергії прозорість сектора почала зростати швидше. Поточне оцінювання показало відчутний прогрес на обох ринках – “Електрична енергія” (+7 пунктів) та “Природний газ” (+8 пунктів), які перейшли із середньої в зону доброї прозорості.

Що ж до сектора “Нафта й рідке паливо”, розвитку якого держава приділяє значно менше уваги, його прозорість залишається незадовільною (23 бали). Це відзначив під час презентації Геннадій Рябцев, професор Києво-Могилянської школи врядування, експерт проекту. Особливу увагу варто приділити забезпеченню незалежності операторів систем передачі, підвищенню прозорості діяльності учасників оптових і роздрібних енергетичних ринків, а також операторів систем транспортування, зберігання й збуту в секторі “Нафта і рідке паливо”. Також більшої прозорості потребує державне регулювання цін на ринках електроенергії та газу, в частині встановлення регульованих цін для населення, граничних цін на оптових ринках та ін.

Недостатньо швидко відбуваються позитивні зміни в інформуванні про надійність і безпечність постачань, у балансовій річній і, особливо, місячній статистиці, в питаннях енергоефективності.

«Якщо йдеться про зручність роботи, тут дуже велике прохання до Міненерго відновити публікацію інформації про запаси на складах ТЕЦ і ТЕС у тому форматі, який є придатним до аналізу даних, – підкреслив Геннадій Рябцев. – Прикро констатувати, коли щось погіршується з того, що було добрим і сприймалося торік як досягнення».

Порівняння з минулими оцінками свідчить про покращення прозорості у підкатегорії “Забезпеченість приладами обліку” (з 70 до 80 балів), зокрема, завдяки оприлюдненню даних щодо стану оснащення споживачів електричної енергії інтелектуальними приладами обліку. Разом із цим, для підкатегорії “Стандарти обслуговування” оцінка знизилася зі 100 до 83 балів, передусім через неповну інформацію про якість постачання природного газу, зауважила Уляна Письменна, викладачка та авторка наукових монографій про енергетичні ринки та енергоефективність, експерт проекту.

Разом із цим, удосконалена робота мобільного додатку “Енергетика Онлайн” та сервісу цінових порівнянь “Газотека”, розроблених за підтримки USAID спільно з НКРЕКП, свідчить про наявний потенціал і потребу в розробці цифрових застосунків та онлайн-сервісів для порівняння комерційних пропозицій і узагальнення цінової кон’юнктури енергетичних ринків України.

У порівнянні з минулим роком, прозорість для категорії “Звітність” зросла з 35 до 53 балів. І хоча на збільшення дещо вплинуло оновлення вибірок, до яких потрапили чотири компанії, що дотримуються вимог прозорості, таке покращення відбулося завдяки якісним зрушенням, відзначив Дмитро Науменко, старший аналітик ГО “Український центр європейської політики”, експерт проекту.

В Індексі-2021 експерти продовжили аналізувати органи влади, які формують і реалізують політику в енергетиці та суміжних сферах. Порівняно з минулорічним пілотним оцінюванням, лише один із шести органів влади (АМКУ) залишився в зоні недостатньої прозорості, тоді як два інші (Міненерго і Держстат) перейшли у зону середньої прозорості. Держенергоефективності також продемонструвало прогрес і перейшло в зону доброї прозорості, де, як і минулого року, перебувають Регулятор (НКРЕКП) та Міндовкілля.

На думку дослідників, оцінки Індексу за органами влади мають сприйматися не як рейтинг, а як вказівник і стимул для покращення. Так виявлені під час оцінювання відсутність інформації та недоліки її подання є основою для конкретних рекомендацій органам влади та компаніям, які викладені наприкінці кожного з розділів дослідження.

З деталізованою інформацією по Індексу, таблицями індикаторів з оцінками та порівняльною графікою по рокам можна детально ознайомитись на сторінці Індексу прозорості – index.ua-energy.org.

Захід проведений в рамках проєкту USAID «Прозорість енергетичного сектору», який виконує ГО “ДІКСІ ГРУП”.

За зміст висловлених думок несе виключну відповідальність “ДІКСІ ГРУП”, він не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні