DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
08.11.2021

Експерти запропонували 10 кроків для порятунку споживача в результаті дослідження системи захисту у енергосфері

Громадські організації ДІКСІ ГРУП разом із “Лігою Антитрасту” та “Рада захисту конкуренції” представили 8 листопада дослідження системи захисту прав споживачів енергоресурсів.

Під час заходу обговорювали приклади критичних ситуацій у системі захисту прав споживачів у енергетиці, найтиповіші проблеми та рекомендації для їх вирішення, також порівняли український досвід із найкращими практиками ЄС.

За результатами соціологічного опитування проекту “Прозорість енергетичного сектору” за 2018-2020 роки, споживачі переважно скаржаться на якість послуг та коректність платіжок, але близько половини скарг лишаються не задоволеними.

Антон Антоненко, віцепрезидент DiXi Group, навів чимало прикладів ситуацій зі скаргами споживачів, які надходять до мобільного додатку “Енергетика онлайн”. Звичайні українці часто не знають, в який саме державний орган скаржитись та як саме, аби можна було вирішити проблему чи отримати компенсацію.

“Споживач є найбільш незахищеним суб’єктом серед інших учасників ринку. Кожному з нас хотілося б, щоб система захисту споживачів була простою, надійною, доступною. Але на сьогодні здається, що вона побудована так, щоб відбити у споживача бажання захищати свої слова. Як наслідок, держава не може розраховувати, що споживач буде її партнером у таких питаннях, як, наприклад, енергоефективність”, – відзначила під час презентації співзасновниця “Ліги антитрасту” Агія Загребельська.

Так, за результатами соціологічного опитування DiXi Group за 2018-2020 роки, споживачі переважно скаржаться на якість послуг і коректність платіжок, але близько половини скарг лишаються незадоволеними. Такі ж результати демонструє робота мобільного додатку “Енергетика онлайн“. Більше половини скарг лишається без відповіді.

“Таке поняття як задовленість споживача ще досі не ввійшло до пріоритетів посадовців. Енергетика була галуззю для енергетиків, а не для споживачів, і ми маємо зараз пов’язані із цим проблеми з боку споживача, – сказав під час виступу Всеволод Ковальчук, CEO “Merman’s House”. – Абсолютна більшість споживачів в принципі не знають свої права, їх обізнаність досі на дуже низькому рівні. З моєї точки зору, головна мета дослідження – не лише дати владі ці десять кроків,.. а й поставити правильні KPI людям, які відповідають, щоб забезпечити високий рівень поінформованості споживачів.”

Дослідження стосувалися побутових споживачів електричної енергії та природного газу за період з січня 2019 року по червень 2021 року. Його метою було визначити необхідні зміни для посилення якості споживчого захисту.

Слайд презентації дослідження

Під час дослідження експерти виявили ряд ключових проблем. Тетяна Симоненко, представниця “Ліги антитрасту” й “Ради захисту конкуренції”, їх озвучила та прокоментувала.

Основні “больові точки” системи захисту

  1. Проблема дублювання у повноваженнях Міненергетики та Держенергонагляду в частині розгляду звернень побутових споживачів електроенергії.
  2. Проблема дублювання у повноваженнях НКРЕКП та Держпродспоживслужби в частині розгляду звернень побутових споживачів електроенергії з однакових питань.
  3. Проблема недостатньої обізнаності побутових споживачів енергоресурсів про способи та методи захисту їхніх порушених прав та законних інтересів.
  4. Недосконала система моніторингу НКРЕКП розглянутих суб’єктами господарювання скарг/ звернень/претензій споживачів природного газу.
  5. Відсутній належний контроль за технічним станом електричної інфраструктури споживачів, через електричні мережі яких здійснюється електропостачання інших споживачів, що призводить до постачання електричної енергії неналежної якості або припинення електропостачання як такого.
  6. Відсутній належний контроль за технічним станом електричної інфраструктури споживачів, в тому числі через обмежені повноваження Державної інспекції енергетичного нагляду України в частині здійснення нагляду за технічним станом мереж споживачів електричної енергії.
  7. Відсутній Інститут енергетичного омбудсмена.
  8. На НКРЕКП не поширюються повноваження досудового врегулювання спорів, що виникають між побутовими споживачами та енергопостачальними компаніями (суб’єктами господарювання).
  9. Споживач не є стороною у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
  10. НКРЕКП, як і інші органи влади, не відслідковує процес розгляду скарги/звернення конкретного споживача на кожному з етапів, в тому числі щодо подання та розгляду повторних скарг оскільки це не передбачено законодавством, але давало б змогу оцінити результативність конкретного органу та ефективність захисту прав побутових споживачів.
Слайд презентації дослідження

Експерти та представники державних установ коротко обговорили рекомендації у вигляді «10 кроків». Серед них, зокрема,  – перерозподілити повноваження Міненерго та Держенергонагляду, Держпродспоживслужби; запровадити інструменти контролю і координації; створити єдину електронну систему адміністрування скарг; вдосконалити моніторинг скарг/звернень, запровадити інститут досудового врегулювання спорів.

Чи є межа між вразливим і невразливим споживачами, яка їх точна кількість, за якими критеріями їх краще визначати? Про це сказала у виступі Вікторія Ткачук, менеджерка продуктів для споживачів DiXi Group, коментуючи пропозиції для порядку системи захисту, зокрема на прикладах Фінляндії, Литви, Франції.

“Важливо посилити взаємодію в рамках обміну даними на етапах призначення субсидій і верифікації виплат. Йдеться по ланку поєднання Мінсоцполітити та Мінфіну. Важливо максимально розширити доступ до цих даних”.

Також експертка навела приклади, як уряди європейських країн зменшують кількість субсидіантів за допомогою впровадження заходів з енергоефективності.

Дослідження підготували ГО «ДІКСІ ГРУП» у співпраці з ГО «Рада захисту конкуренції та споживачів» завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту USAID «Прозорість енергетичного сектору».
За зміст інформації несе виключну відповідальність ГО «ДІКСІ ГРУП», він не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні