DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
14.05.2021

Експерти та учасники ринку обговорили перспективи запровадження річних цін на газ


Хід реформи ринку газу та перспективи розвитку ситуації обговорили 13 травня учасники вебінару “Річна ціна на газ: чи виграє споживач?”. Захід був організований спільно НКРЕКП та аналітичним центром DiXi Group у рамках проекту USAID “Прозорість Енергетичного Сектору”. У вебінарі взяли участь експерти, представники НКРЕКП, газопостачальних компаній та ЗМІ.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) нещодавно ухвалила постанову, якою запроваджуються річні тарифи на газ із 1 травня 2021 року. Представниця Регулятора Оксана Кривенко під час вебінару зупинилася на причинах запровадженнях річних цін на газ для побутових споживачів, пояснила порядок встановлення річної ціни, чи можуть постачальники змінювати ціну. Особливо детально розглянула, які можливості та переваги отримає споживач.

“Основна мета реформ ринку природного газу – це створення конкурентного ринку природного газу з вільним вибором постачальника. З 2015 року ми, як регулятор, моніторили та вдосконалювали ринок і робили все, щоб споживачу було зручніше орієнтуватися у правилах, змінювати постачальника, шукати кращу пропозицію”, – сказала членкиня НКРЕКП О. Кривенко.

Презентація О. Кривенко

Також О. Кривенко роз’яснила деякі проблемні питання, що виникають на новому ринку, який зараз формується.
“Якщо споживач змінює або постачальника, або змінює свою комерційну пропозицію, розуміє, що йому, наприклад, зручніше платити сезонно, то і постачальник планує свою бізнес-модель. Якщо цей споживач хоче знову повернутись, але у постачальника немає ресурсу або різко змінились ціни, квотування, і ті обсяги споживання, які заплановані, в цій моделі, вже немає можливості надати цьому споживачу послугу… Це основна причина, що іноді важко виходити за рамки спланованої бізнес-моделі, і знов повернути споживача на цей контракт”, – пояснила О. Кривенко.

У випадку, коли у споживача виникне конфлікт з постачальником, Кривенко порадила звертатися до НКРЕКП із заявою.

Презентація Р. Ніцовича

Про те, як далі розвиватиметься роздрібний ринок газу в Україні, які фактори впливають на нього, розповів директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович.

“У нас є постійна боротьба ринкових факторів, які говорять, що потрібно розвивати конкуренцію і за рахунок цього давати споживачу доступний продукт. А є інший шлях, який говорить, що ціна є одним з елементів соціальної політики держави на додачу до субсидій. Щодо перспективи зниження цін – якщо влітку вдасться законтрактувати дешевший ресурс (імпорт або домовленості з Нафтогазом), вони рухатимуться у коридор 8-9 грн за кубометр”, – вважає Роман Ніцович.

Майже всі постачальники до травня оприлюднили свої тарифи на газ. Сервіс “Газотека” провів аналіз пропозицій і визначив найпривабливіші з них для споживачів.

Під час вебінару представники кількох компаній розповіли, як саме вони формували річні ціни, та запевнили, що дозволятимуть переходити з річного пакету на місячний і повертатися на річний. Також вони відмітили, що за умов використання лише імпортного ресурса, можливостей для пониження цін на газ вони не бачать.

“Для споживачів річний контракт – це хороша страховка у плані зростання ціни. Але для постачальників це велика проблема. Не маючи доступу до такого ж продукту на оптовому ринку – адже ми усі маємо індексні контракти, а не контракти з фіксованими цінами – ми не можемо прогнозувати”, – сказав голова правління “Асоціації постачальників енергоресурсів” Артем Компан.

У ході дискусії представники компаній висловили думку, що реальна можливість для зниження ціни – розширення доступу до газу власного українського видобутку.

Вебінар підготовлено завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту USAID «Прозорість Енергетичного Сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». За зміст інформації несе виключну відповідальність ГО «ДІКСІ ГРУП», він не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.

Переглянути запис вебінару

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні