DiXi Group Logo
en
logo
09.09.2020

Експерти відповіли на питання споживачів про механіку ринку та процедуру зміни постачальника газу

DiXi Group у співпраці з НКРЕКП 8 вересня провів вебінар «Запуск роздрібного ринку газу: чого очікувати споживачам?».

Фахівці ринку газу та журналісти під час онлайн-обговорення отримали експертні коментарі та скористались можливістю поставити питання спікерам, аби краще зрозуміти логіку запуску роздрібного ринку газу, вигоди для споживачів та сформувати власне бачення процесу підготовки до реформи.

У якості спікерів взяли участь представники як державних структур, так і комерційного та громадського сектору: Оксана Кривенко, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Артем Компан, голова Правління Асоціації постачальників енергоресурсів, Максим Рабінович, директор ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», Олександр Овдієнко, головний експерт з газових питань USAID «Проект енергетичної безпеки», Роман Ніцович, директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group.

У рамках вебінару  залучені експерти аналізували зміни, які чекають українців в рамках запуску роздрібного ринку газу. А саме – роз’яснювали процедуру зміни постачальника газу, радили, що робити споживачам у разі появи труднощів при зміні постачальника.

Після відкриття ринку газу для населення українці можуть вибирати з досить великої кількості постачальників на ринку. Про це під час вебінару відзначила член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Оксана Кривенко.

У 2019 році 249 здійснювали діяльність у сфері постачання газу, з яких 37 – за спеціальними обов’язками. У 2020 році, коли спеціальні обов’язки були скасовані з 1 серпня, у населення з’явився доступ до великої кількості постачальників. Таким чином, у споживача тепер є вибір.

«Процес видачі та анулювання ліцензій є динамічним, кількість постачальників може змінюватися від тижня до тижня. Але у споживача є точно вибір з понад 230 постачальників. Я сподіваюся, що усі постачальники боротимуться за споживача, щоб надати більш якісну і більш дешеву послугу», – сказала О. Кривенко.

Також розмова стосувалася і особливостей підготовки самих компаній, які планують постачати газ для населення.

В середньому на національному ринку близько 40 активних постачальників. При цьому, ємність ринку не завжди є визначальною для кількості постачальників. Більшість постачальників є невеликими гравцями ринку, серйозних гравців на ринку – 3-6 учасників, зауважив у своєму виступі директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович.

Експерт прокоментував і структуру ціни газу в Україні.

«У нас понад 70% – ціна газу на оптовому ринку. Ми більш залежні від коливань на ринку, ніж інші країни, де у ціні більшу частку займають податки та інші платежі», – зазначив Р. Ніцович.

Більшість спікерів у виступах відзначили актуальність інформування споживачів про нові правила гри на ринку газу.

“На сьогодні лише 30% споживачів чули про реформи ринку газу і  можливість зміни поточного постачальника газу. Чим більше буде пропозицій від різних постачальників, реклами й роз’яснень, тим більше люди будуть знати про реформи. Тоді охочих буде більше”, – зауважив голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.

Відповідаючи на питання про брак інформації щодо змін на ринку газу, експерти відзначили, що першу брошуру про новий ринок газу напередодні вебінару підготував аналітичний центр DiXi Group – “Ринок газу для українців. Інструкція з використання” (скачати). У даній публікації, підготовленій за підтримки USAID,  йдеться про те, як тепер споживачі можуть вибирати постачальника, де шукати пропозиції цін на газ, які документи для цього необхідні. 

Вебінар проведено в рамках проєкту USAID «Прозорість енергетичного сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП».

Запис вебінару доступний для перегляду на Facebook сторінці видання “Українська енергетика“, яка була партнером заходу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні