DiXi Group Logo
en
logo
16.02.2021

DiXi Group разом з НКРЕКП роз’яснили журналістам ситуацію із тарифами на електроенергію

Вебінаром «Чому зростають платіжки за електрику?»  продовжили 16 лютого серію навчальних вебінарів НКРЕКП і проєкт USAID «Прозорість енергетичного сектору».

Цього разу вебінар для журналістів і всіх зацікавлених було присвячено актуальній темі росту тарифів на електроенергію. Зокрема розглянули, із чого складається тариф, як розподіляються кошти споживачів між гравцями ринку, які причини зростання тарифу та які рішення для захисту споживачів пропонує влада.

У якості спікерів на заході виступили в.о. генерального директора Директорату енергетичних ринків Міненерго Олександр Мартинюк, заступник начальника Управління стратегічного розвитку та міжнародної координації НКРЕКП Родіон Коваль, голова ГО «Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку» Юлія Усенко, експерт у сфері електроенергетики, один з розробників закону «Про ринок електроенергії Ілля Полулях.

Про плани міністерства енергетики не переглядати зонні тарифи на електроенергію для населення під час вебінару розповів в.о. директора директорату енергетичних ринків Олександр Мартинюк.

«Станом зараз немає жодних планів щодо перегляду нічного тарифу. Коли обговорювалося скасування пільг з 1 січня, питання зонності не обговорювалося. Споживачі мають нерівномірний графік споживання, тому з точки зору корисності для енергосистеми потрібно давати споживачу економічний стимул перенести частину свого споживання на нічний час», – сказав Мартинюк.

Учасники вебінару також обговорили інші варіанти захисту споживачів. Розв’язання проблеми лежить у площині визначення категорії вразливих споживачів, яким потрібно надавати субсидії на оплату електроенергії з одночасним встановленням ринкової ціни для всіх інших, зазначив експерт Ілля Полулях.

З його слів, у половині областей України тариф на електроенергію для населення взагалі не покриває вартості електроенергії як товару, адже сплачені споживачами 1,68 грн за кВт-год. йде на покриття вартості доставки цієї електроенергії.

Однією з очікуваних переваг від впровадження нового ринку електроенергії має стати ліквідація перехресного субсидіювання. На такій необхідності наголосила експертка Юлія Усенко.

«Через досить тривалий неперегляд тарифів для населення, тарифи для промисловості у 2,5 рази (або й більше) вищі, ніж для населення. Це призводить до того, що нова модель не справляється з проблемою перехресного субсидіювання. За 2019 рік розмір різниці у тарифах досяг 50 млрд грн», – зазначила Усенко.

Під час обговорення експерти звернули увагу на те, що держава має визначити категорії вразливих споживачів.

«Я не бачила визначеного Кабінетом Міністрів окремого переліку категорій вразливих споживачів, це додає невизначеності. Можливо, це ще попереду. Механізм субсидій все одно працює», – зазначила експерт.

Також експерти вебінару відповіли на питання журналістів,  читачів видання «Українська енергетика» та учасників трасляції у мережі Facebook.

Онлайн-обговорення стало чергових заходом із серії навчальних вебінарів для журналістів. Учасники мають змогу отримати фахову експертизу, знайти відповіді на гострі питання, зрозуміти логіку функціонування енергетичної галузі та сформувати власну позицію щодо процесу реформ.

Вебінар підготовлено в рамках проєкту USAID «Прозорість енергетичного сектору», який виконує ГО «ДІКСІ ГРУП». За зміст інформації несе виключну відповідальність ГО «ДІКСІ ГРУП», він необов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.

Переглянути запис вебінару

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні