ReFuelEU Aviation – ще один крок ЄС до сталого повітряного транспорту
Восени 2023 року Європейський парламент та Рада ЄС прийняли ReFuelEU Aviation – Регламент про забезпечення рівних умов для сталого повітряного транспорту. Новий Регламент встановлює гармонізовані правила споживання та постачання сталого авіаційного палива (SAF). Основна його мета – збільшення попиту та пропозиції екологічно сталого авіаційного палива, забезпечуючи при цьому рівні умови гри на ринку авіаперевезень ЄС.
Документ запроваджує створення добровільної схеми екологічного маркування, яка дозволяє вимірювати екологічні характеристики польотів, та допоможе споживачам зробити усвідомлений вибір. До 1 липня 2027 року Європейська Комісія оцінить її функціонування та розгляне можливість запровадження обовʼязкової схеми.
Нові правила діятимуть з 1 січня 2024 року. Однак статті 4, 5, 6, 8 і 10, які запроваджують ключові вимоги Регламенту, застосовуватимуться з 1 січня 2025 року.
Кого стосується Регламент?
– Правила застосовується до операторів повітряних суден, аеропортів ЄС та органів управління аеропортами ЄС, а також до постачальників авіаційного палива. Регламент конкретизує осіб, які належать до цих субʼєктів. Зокрема «оператором повітряного судна» вважається особа, яка здійснила щонайменше 500 комерційних пасажирських повітряних або 52 комерційних вантажних повітряних транспортних вильотів з аеропортів ЄС протягом попереднього звітного періоду, або, якщо таку особу неможливо ідентифікувати, – власник повітряного судна;
– Регламент застосовується лише до комерційних повітряних перевезень – це рейси, що виконуються з метою перевезення пасажирів, вантажу або пошти за винагороду або за наймом, включно із бізнес-рейсами, що виконуються з комерційною метою;
– Регламент визначає правила щодо споживання та постачання сталого авіаційного палива, виготовленого для безпосереднього використання повітряними суднами. Поняття «стале авіаційне паливо» включає синтетичне паливо, біопаливо та перероблене вуглецеве паливо.
Ключовими елементами Регламенту є встановлення вимірюваних вимог щодо споживання та постачання сталого авіаційного палива. Зокрема:
– зобов’язання постачальників авіаційного палива щодо обов’язкової мінімальної частки сталого авіаційного палива та обов’язкової мінімальної частки синтетичного палива. Обовʼязкові частки запроваджуються з 2025 року для SAF та з 2030 року для синтетичного палива, причому обидві частки поступово збільшуватимуться до 2050 року. Так, у 2025 році постачальники повинні включити в авіаційне паливо 2% SAF, у 2030 році 6% SAF та у 2050 році 70% SAF. З 2030 року частка синтетичного палива у SAF має становити 1,2% і зросте до 35% у 2050 році;
– зобов’язання операторів повітряних суден щодо кількості палива, яким заправляється конкретне судно, – річна кількість авіаційного палива, що заправляється конкретним експлуатантом повітряного судна в конкретному аеропорту ЄС, повинна становити щонайменше 90% від річної потреби в авіаційному паливі.
Регламент передбачає й інші зобовʼязання, спрямовані на його виконання, такі як:
– зобовʼязання органів управління аеропортами ЄС щодо спрощення (полегшення) доступу до SAF;
– зобовʼязання держав-членів щодо встановлення штрафів за невиконання Регламенту, а також призначення компетентних органів влади, відповідальних за його впровадження;
– зобов’язання як постачальників палива, так й операторів повітряних суден щодо збору даних і звітності.
Регламент набуде чинності на двадцятий день після його опублікування в Офіційному віснику ЄС. Наразі він ще не опублікований.
Із текстом Регламенту, затвердженого Радою ЄС, можна ознайомитися за покликанням https://data.consilium.europa.eu/doc/document/PE-29-2023-INIT/en/pdf.
Зоряна Козак,
експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля»
Публікацію підготували за фінансової допомоги ЄС у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля».
Проєкт реалізує консорціум громадських організацій під загальною координацією DiXi Group. Її зміст є винятковою відповідальністю DiXi Group, і за жодних обставин його не можна вважати таким, що відображає позицію Європейського Союзу.