Як працюватиме механізм вуглецевого коригування імпорту | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to

за період

logo
Головна » Як працюватиме механізм вуглецевого коригування імпорту
27.06.2023

Як працюватиме механізм вуглецевого коригування імпорту

Механізм вуглецевого коригування імпорту (CBAM) – новий інструмент ЄС для заохочення чистішого промислового виробництва у державах, які не є членами Євросоюзу. Нещодавно Європейська Комісія опублікувала правила впровадження цього механізму. Як він діятиме та з якого моменту імпортери зобов’язані будуть звітувати у рамках СВАМу, – розповідаємо нижче.

Механізм вуглецевого коригування імпорту (CBAM) – новий інструмент Європейського Союзу, метою якого є запобігання ризику витоку вуглецю та заохочення чистішого промислового виробництва в країнах, що не входять до ЄС. СВАМ вирівнює ціноутворення за викиди парникових газів під час виробництва вуглецевоємних товарів, які імпортуються до ЄС. Імпортери купуватимуть вуглецеві сертифікати, що відповідають ціні вуглецю, яка була б сплачена, якби товари були вироблені в ЄС.

13 червня 2023 року у рамках зворотного звʼязку Єврокомісія опублікувала проєкт Імплементаційного регламенту Комісії, що встановлює правила застосування Регламенту (ЄС) 2023/956 стосовно зобовʼязань зі звітності протягом перехідного періоду для впровадження механізму. У проєкті окреслені зобовʼязання щодо звітності та інформації, яка вимагається від імпортерів товарів CBAM, а також попередня методологія розрахунку вбудованих викидів, що вивільняються у процесі виробництва товарів CBAM.

На кого поширюється дія CBAMу

Порядок впровадження цього інструменту визначений Регламентом (ЄС) 2023/956 Європейського Парламенту та Ради від 10 травня 2023 року про встановлення механізму вуглецевого коригування імпорту. Сфера застосування СВАМ обумовлена:

 1)             товарами, щодо яких застосовується СВАМ.
Товари охоплюються секторами, які мають високий рівень витоку та викиди вуглецю: цемент, електроенергія, хімічні добрива, чавун та сталь, алюміній, водень. Перелік товарів передбачений Додатком I Регламенту, який визначає товари, їхні коди Комбінованої номенклатури (CN) та повʼязані з ними парникові гази. Регламент встановлює винятки, наприклад, щодо товарів, які будуть переміщуватися або використовуватися у контексті військової діяльності;

2)             державами, щодо яких застосовується СВАМ.
СВАМ застосовується до країн, які не є державами-членами ЄС. Регламент також передбачає випадки, за наявності яких треті держави виключаються зі сфери його дії. Наприклад, треті країни, які беруть участь у Системі торгівлі викидами (СТВ) Євросоюзу або мають систему торгівлі викидами, пов’язану з ЄС. Додаток III Регламенту складається із двох частин: у першій подано чіткий перелік держав та територій, які не охоплюються Регламентом, друга частина не містить переліку, оскільки він лише формуватиметься Європейською Комісією на підставі її делегованих рішень і стосуватиметься винятків щодо імпорту електроенергії. Єврокомісія повноважна як включати, так і виключати держави до обох частин Додатку III.

Які зобов’язання передбачає СВАМ

СВАМ визначає зобовʼязання щодо імпорту вуглецевоємних товарів, серед яких основними є:

        одержання статусу уповноваженого декларанта CBAM.
Починаючи з 31 грудня 2024 року лише уповноважений декларант матиме право вводити імпортні товари на ринок ЄС. Європейська Комісія повинна створити електронний Реєстр СВАМ, через який подається заявка на одержання цього статусу, саму ж реєстрацію здійснюватиме компетентний орган держави-члена ЄС. Окрім того, в реєстрі створюється обліковий запис з інформацією про кожного уповноваженого декларанта CBAM;

        подання Декларації CBAM.
Декларації повинні містити інформацію про: (а) загальну кількість кожного виду імпортованих товарів, (б) загальний обсяг викидів вбудованих парникових газів, (в) загальну кількість сертифікатів CBAM, що підлягають поверненню, (г) копії звітів про верифікацію, виданих акредитованими верифікаторами. Декларації вперше мають бути подані у 2027 році (за 2026 рік) і в подальшому щорічно до 31 травня за попередній рік. Декларації подаються через Реєстр СВАМ;

        купівля необхідної кількості сертифікатів СВАМ.
Сертифікат СВАМ відповідає одній тонні CO2 вбудованих викидів (embedded emissions) парникових газів в імпортованих товарах. Вбудовані викиди складаються із прямих викидів (викидів парникових газів, що вивільняються під час виробництва товарів) та непрямих викидів (викидів парникових газів від виробництва електроенергії, яка споживається під час виробничих процесів). Викиди розраховуються відповідно до методів, передбачених Додатком IV Регламенту, та додатково будуть уточнені імплементаційними актами Європейської Комісії.

Ціна сертифікату визначатиметься середньотижневою аукціонною вартістю квот на викиди парникових газів у рамках СТВ ЄС. Фактично сертифікати CBAM покривають різницю між ціною вуглецю в країні виробництва та ціною в ЄС. Якщо вуглецева ціна вже була сплачена під час виробництва імпортованого товару, відповідна сума вираховується з остаточного розрахунку. До 31 травня кожного року та вперше у 2027 році (для 2026 року) уповноважений декларант CBAM повинен здати через Реєстр CBAM кількість сертифікатів CBAM, що відповідає вбудованим викидам. Кількість сертифікатів CBAM на його рахунку в Реєстрі CBAM наприкінці кожного кварталу щонайменше повинна становити 80% вбудованих викидів. Регламент також встановлює процедуру викупу та анулювання сертифікатів СВАМ.

Коли починає діяти СВАМ

Регламент передбачає поступове впровадження СВАМу. Для чого встановлюється перехідний період з 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2025 року, протягом якого зобов’язання імпортера обмежуються лише звітуванням про загальну кількість імпортованого товару, фактичний загальний обсяг вбудованих викидів, загальний обсяг непрямих викидів, розрахований відповідно до імплементаційного акту Європейської Комісії.

Винесений на обговорення проєкт Імплементаційного регламенту Комісії передбачає певну гнучкість у розрахунку вбудованих викидів від імпорту. Протягом першого року впровадження компанії матимуть вибір між трьома способами звітності:
(а) повна звітність за новою методологією (метод ЄС);
(b) звітність на основі еквівалентних національних СТВ третіх країн;
(c) звітність на основі контрольних значень.

Хоча імпортерам буде запропоновано збирати дані за четвертий квартал з 1 жовтня 2023 року, їхній перший звіт потрібно буде надати лише до кінця січня 2024 року. З 31 грудня 2024 року повинні запрацювати положення Регламенту про СВАМ, якими запроваджується створення та функціонування електронного Реєстру СВАМ. Повне впровадження Регламенту відбудеться з 1 січня 2026 року.

 

Зоряна Козак, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля»

Коментарі

Розвиток водневої енергетики в ЄС: від планів до дій

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Розвиток водневої енергетики в ЄС: від планів до дій

15 лютого Єврокомісія схвалила черговий проєкт спільного європейського інтересу для підтримки водневої інфраструктури. Що має на меті проєкт, та якими є плани ЄС щодо розвитку водневої енергетики для України? Деталі у коментарі.

Наскільки оновлені Національні плани дій з енергетики та клімату відповідають амбіціям ЄС в сфері декарбонізації?

Андрій Урста

аналітик DiXi Group, експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Наскільки оновлені Національні плани дій з енергетики та клімату відповідають амбіціям ЄС в сфері декарбонізації?

Єврокомісія оприлюднила комюніке, яке містить загальну оцінку поданих державами-членами ЄС проєктів оновлених Національних планів з енергетики та клімату (НПЕК). Комісія здійснила оцінку цих оновлених планів, поданих 21 державою-членом. Якими ключові висновки Єврокомісії за підсумками оцінки? Дізнавайтеся у матеріалі.

Європейський Союз сформував список найважливіших проєктів енергетичної інфраструктури

Андрій Урста,

аналітик DiXi Group, експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Європейський Союз сформував список найважливіших проєктів енергетичної інфраструктури

Список складається зі 166 інфраструктурних енергетичних проєктів, які мають посприяти розбудові загальноєвропейської мережі, яка відповідатиме цілям декарбонізації. Які напрямки охоплюють проєкти - дізнавайтеся у матеріалі.

Стан Енергетичного Союзу 2023: як “зелений” курс допомагає ЄС протидіяти російській агресії

Микола Яковенко

Генеральний менеджер з розвитку енергетичного сектору DiXi Group, Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Стан Енергетичного Союзу 2023: як “зелений” курс допомагає ЄС протидіяти російській агресії

Як ЄС бореться з російським тиском у сфері енергетики, одночасно трансформуючи економіку відповідно до плану REPowerEU та застосовуючи підходи Європейського зеленого курсу (ЄЗК) - читайте у коментарі.

Оновлені правила для країн ЄС щодо розгортання проєктів ВДЕ

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Оновлені правила для країн ЄС щодо розгортання проєктів ВДЕ

20 листопада 2023 року вступила в дію Директива (ЄС) 2023/2413, якою вносяться зміни до попередніх Директив та Регламенту ЄС щодо сприяння використанню енергії з ВДЕ. У цьому матеріалі ми розбираємо основні положення Директиви та задачі для країн ЄС.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні