DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
Головна » Коментарі » Вплив рішення уряду про імпорт електроенергії з Білорусі та Росії
07.10.2019

Вплив рішення уряду про імпорт електроенергії з Білорусі та Росії

 

Роздрібні ціни на електроенергію після запуску нового ринку зросли для різних категорій споживачів на 5-30%. Тож нещодавнє рішення уряду про імпорт з Білорусі та Росії у короткостроковій перспективі може дати певний позитивний ефект, передусім для крупних споживачів. Одними з ключових цілей, заради яких задумувалась реформа внутрішнього ринку електроенергії, були і є розвиток конкуренції та посилення споживачів. Ці фактори, в свою чергу, через дію ринкових механізмів мали призвести до оптимізації цін, підвищення якості та надійності електропостачання. Але для цього потрібні певні умови, яких по факту немає і за рахунок внутрішніх генеруючих потужностей найближчим часом не передбачається. Крім того, одним з дестабілізуючих факторів на новому ринку є швидкозростаючий сегмент генерації з відновлюваних джерел енергії. В силу дії відносно високого “зеленого” тарифу та низької керованості потужностей ВДЕ, це може загострювати ситуацію та посилювати фізичні та фінансові дисбаланси ринку.Варто подивитись на те, яких короткострокових результатів ми “досягли” внаслідок лібералізації структурно неоптимального висококонцентрованого оптового ринку. Передусім можна відзначити відчутне зростання роздрібних цін на електроенергію. За цих умов рішення, які сприятимуть розширенню можливостей імпорту електроенергії в різні сегменти внутрішнього ринку, підвищенню його ліквідності та конкурентності, мають давати країні та споживачам позитивний ефект. Саме шляхом міжнародної інтеграції та зростання транскордонної торгівлі розвиваються ринки електроенергії країн Європи.
Але оскільки  повноцінна інтеграція ринку електроенергії України та країн-членів ENTSO-E відбудеться, за оптимістичними прогнозами, після 2023 року, до цього часу вкрай важливо шукати альтернативні шляхи посилення конкуренції на всіх сегментах внутрішнього ринку. Це має стати дієвим стимулом внутрішнім виробникам для підвищення своєї ефективності і конкурентоспроможності шляхом технологічної модернізації та оптимізації витрат.

В цілому зміни до законодавства щодо розширення можливостей імпорту електроенергії з країн, що не є членами Енергетичного Співтовариства (Білорусь та РФ), на ринок двосторонніх договорів мають сприяти збільшенню товарної пропозиції в цьому сегменті. А він, до речі, є “найдешевшим”, порівняно з іншими – “на добу наперед”, внутрішньодобовим та, тим паче, балансуючим ринками. Разом з тим слід пам’ятати, що інтеграція ОЕС України з енергосистемами країн-членів ENTSO-E для роботи в синхронізованому режимі, передбачатиме відповідне припинення паралельної роботи з енергосистемами РФ та Білорусі. Причому енергосистема України повинна буде протягом одного року до цього працювати в ізольованому режимі, щоб довести свою самодостатність і надійність. Тому вже зараз треба серйозно займатись збалансованим розвитком власних генеруючих потужностей та мереж. Інакше є ризик того, що збільшуючи залежність від поставок електроенергії з Білорусі та РФ для внутрішніх потреб, Україні потім буде важко виконати відповідні технічні умови ENTSO-E та повноцінно інтегруватися в європейський ринок, що є стратегічним пріоритетом країни.

 

Богдан Серебренніков
Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні