DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
16.07.2021

Україна зробила важливий крок у імплементації Стандарту ІПВГ 2019

15 липня Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект № 3790 від 03.07.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях», розроблений для імплементації нових вимог Стандарту ІПВГ 2019 року.

Найбільш ключова поправка до Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» – це повне розкриття всіх контрактів між видобувними компаніями та урядом, разом із додатками та доповненнями до них. І хоча Міненерго вже опубліковало деяку інформацію про укладені у грудні 2020 року УРП, за висновками експертів DiXi Group, цієї інформації недостатньо навіть для виконання вимог чинного Закону, не кажучи вже про нові вимоги Стандарту ІПВГ. Оприлюднена Міністерством інформація носить несистемний характер, програма робіт, соціальні зобов’язання та порядок справляння платежів не висвітлені повною мірою, наявні посилання на закриті додатки тощо.

Прийняття законопроекту № 3790 означатиме, що Україна доєднається до міжнародних стандартів та запровадить практики прозорого та відповідального користування  природними ресурсами, конкурентний доступ до них та чесні правила гри для інвесторів. Адже такі великі видобувні контракти, як, наприклад, угоди про розподіл продукції, становлять суспільний інтерес та не мають бути закритими.

Прозорі контракти також допоможуть запобігти існуванню так званих «сплячих ліцензій», адже, маючи доступ до вихідної інформації, громадськість буде моніторити виконання цих угод та слідкувати за виконанням інвесторами своїх зобов’язань. Лише за допомогою звіту ІПВГ за 2019 рік ідентифіковано 63 сплячі ліцензії. Ще близько 200 ліцензій не потрапили до по-проектного звітування в рамках ІПВГ через встановлений поріг матеріальності, тому насправді їх може бути набагато більше.

Також, прозорість зробить процес реалізації УРП більш сталим. Якщо правила гри будуть відомі на старті, вірогідність їх зміни буде низькою.  А укладені УРП вже зараз реалізуються із певними процедурними затримками, а за одною з угод вносяться зміни. Так,  видано розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 липня 2021 р. № 757-р, яке схвалює зміни до УРП на ділянці Варвинська між Урядом та  компанією “Юкрейніан Енерджі Л. Л. С.” (Ukrainian Energy L. L. C.). Розпорядження лише констатує факт змін, зміни до УРП, як і сама угода, у вільному доступі відсутні.

Окрім розкриття контрактів, законопроект містить низку важливих моментів: перехід на  електронне звітування компаній в рамках ІПВГ, розукрупнення звітності за екологічними платежами з виділенням окремо платежів за викиди двоокису вуглецю, а також запровадження звітування стосовно середньооблікової кількості працівників кожної статі у видобувних галузях.

Наступним кроком ми очікуємо проведення публічного обговорення щодо остаточного закріплення намірів України підвищувати прозорість у видобувних галузях та прийняття законопроекту № 3790. Цього результату можливо досягти у синергії, яку пропонує ІПВГ своїм країнам-учасницям: уряд, громадськість та бізнес мають знайти спільне рішення та погодитися змінюватися на краще.

ІПВГ є незалежним та добровільно підтримуваним на міжнародному рівні стандартом, який впроваджується у понад 50 країнах світу, включаючи Україну. Для імплементації цього стандарту та на виконання Угоди про асоціацію з ЄС в частині звітності видобувних компаній (Директива 2013/34/ЄС), у 2018 році прийнято Закон «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях». Наразі у Верховній Раді розглядається законопроєкт №3790, який покликаний сприяти збільшенню прозорості галузі та впровадженню антикорупційних підходів, у т.ч. через вимоги щодо розкриття контрактів у сфері видобутку.

 

Ольга Полуніна, менеджер зі сталого розвитку DiXi Group

Сергій Євтушок, молодший аналітик DiXi Group

 

Коментарі

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Вікторія Ткачук

менеджер з роботи зі споживачами

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає, що кожен споживач газу з травня 2022 року отримуватиме платіжки в кіловат-годинах (кВт*год) на додачу до кубічних метрів.

Чи є межа у збільшенні прозорості видобувних галузей?

Численні скандали та розслідування зробили українські надра привілейованою сферою, а непрозора політика держави додавала цьому процесу ваги

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку, експертка НадраМonitor

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Важливо прискорити прийняття законопроекту №3790, який передбачає повне розкриття не тільки УРП, а й усіх видобувних контрактів, де однією із сторін є держава

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Юлія Огаренко

експертка проєкту DiXi Group «Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля»

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Незважаючи на численні політичні заяви щодо підтримки Європейського зеленого курсу та плани створення спільної з ЄС «дорожньої карти» щодо участі у ньому, Україна рухається у протилежному напрямку. Такі результати демонструє моніторинг за методологією Energy Policy Tracker (EPT).

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

Альона Корогод

Молодший аналітик DiXi Group

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

14 липня, як і планувалося, Європейська Комісія представила пакет законодавчих ініціатив «Fit for 55». Мета такої програми доволі амбітна - прискорити досягнення цілей ЄС щодо скорочення викидів СО₂ на 55% до 2030 року (від рівня 1990 року), втім і досить реалістична, зважаючи на чіткі стратегічні цілі та широке секторальне охоплення.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні