DiXi Group Logo
en
logo
12.04.2021

Україна має переймати не лише кліматичні амбіції, а й практики

Провідні держави світу націлились на «зелене» відновлення в часи пандемії COVID-19, Україні також варто звернути увагу на кращі практики.

За оцінкою, здійсненою DiXi Group у рамках Energy Policy Tracker, з початку пандемії в Україні державна підтримка в галузі декарбонізації, енергоефективності та екологічних заходів зменшилась, а підтримка викопних видів палива навпаки зросла. Це протирічить загальносвітовій тенденції.

Все більше країн розглядають розвиток «зеленої» енергетики та скорочення впливу енергосектору на клімат в якості драйвера відновлення, джерела для економічного росту і створення нових робочих місць. Для прикладу, у Німеччині майже 40% «пакету» стимулювання економіки, а це 50 млрд євро, спрямовані на підтримку галузі сонячної та вітроенергетики, промислового виробництва водню, субсидії на електромобілі, заходи з енергоефективності.

Подібна зміна парадигми спостерігається не лише у ЄС. Великобританія оголосила план «Зеленої промислової революції», що сприятиме пожвавленню економіки за рахунок державних інвестицій та створить близько 250 тис. «зелених» робочих місць. Південна Корея оголосила ініціативу «Новий зелений курс», щоб сприяти відновленню економіки після кризи, а також прийняла Стратегію вуглецевої нейтральності до 2050 року. Вже до 2025 року країна хоче інвестувати у створення 1,901 млн нових робочих місць, збільшити потужності генерації з ВДЕ (сонячної та вітрової) на 30 ГВт, розвивати водневу енергетику. У Канаді запущено програму інвестицій у 1,7 млрд CAD на зменшення рівня забруднення за рахунок очищення старих і покинутих нафтогазових свердловин. Оттава також створила Фонд скорочення викидів у 750 млн CAD на екологічні ініціативи.

Окремо варто сказати про майбутнє вугільної енергетики… його просто немає. Причиною тому є прискорення спаду виробництва електроенергії з вугілля через падіння попиту на електроенергію через пандемію, у поєднанні з потужним ростом ВДЕ і конкуренцією з боку високоефективної генерації на газі.

Технології змінюють не лише енергетику розвинутих країн. В Індії, яка займає лідируючі позиції у світі за підтримкою чистої енергії (дані Energy Policy Tracker), завдяки технологічному поступу та притоку інвестицій, сонячна електроенергія досягла конкурентної вартості у 3 центи/кВт·год. Китай на базі однієї з численних вугільних ТЕС встановив блок високоефективної когенерації на газі – надсучасна турбіна дає 63,7% (!) чистого ККД у комбінованому циклі.

Про актуальні способи використання вугільної інфраструктури, яка залишається «у спадок», можна дізнатися не лише із докладних посібників та інструкцій з комплексного закриття шахт. Існують цілком реальні приклади, як зберегти цільове призначення активів – енергетичне. Наприклад, в Угорщині на базі старої буровугільної ТЕС запущено проєкти з вирощування енергетичних рослин та виробництва електрики із сонця, інтегровані з індустріальним парком в єдиний кластер. У Німеччині на базі вугільної шахти, що підлягала закриттю та ліквідації, запущено демонстраційний проєкт електричного зберігання теплової енергії. У Шотландії, використовуючи вертикальний ствол старої шахти, хочуть випробувати новітню технологію з накопичення енергії.

Детальніше про ці та інші кращі практики, і про найцікавіше – де брати гроші на «зелене» відновлення – можна прочитати у квартальному звіті DiXi Group.

Роман Ніцович, директор з досліджень DiXi Group

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні