DiXi Group Logo
en
08.08.2016

Стала законодавча база з регулювання прозорості у видобутку – передумова для діалогу і залучення інвестицій

 

На фоні “офшорного скандалу”, гучного розслідування “справи Онищенка” та нещодавнього рішення щодо інвестора на Юзівській площі, прозорість ведення видобувного бізнесу набула неабиякої важливості.Одним із способів попередження корупційних або інших тіньових схем є стала законодавча база, що регулює питання прозорої діяльності компаній. У Європі це питання регламентується Директивами 2013/34/ЄС, 2013/50/ЄС та 2007/14/ЄС. Документами запроваджено попроектне звітування (Country-by-Country Reporting), яка передбачає звітування видобувних компаній про доходи, податки, зобов’язання, кількість працівників та інше на рівні проектів у всіх країнах присутності.

Раніше, відповідно до міжнародних правил, звітність велася на загальному, корпоративному рівні, відображаючи глобальні або регіональні показники. Таким чином, можна було отримати звітність по загальній діяльності у Африці або Європі, однак без деталізації по кожній країні та ліцензії.

Попроектне звітування допомагає урядам та громадам отримати більш детальну інформацію, оскільки компанії зобов’язані звітувати по кожному з активних проектів, що означає висвітлення даних про видобувну діяльність у тій чи іншій країні.

Відповідним правилам вже слідують такі компанії як Statoil та Shell, які одні з перших опублікували детальну попроектну звітність. Більше того, завдяки таким звітам можна прослідкувати платежі до державних та місцевих бюджетів “дочок” великих транснаціональних компаній, що працюють на території України. Так, відповідні дані можна побачити, наприклад,  у звітах Eni або Ferrexpo.

У США подібні правила буди запроваджені розділом 1504 Закону Додда-Френка. Закон зобов’язує американські, а також іноземні компанії, акції яких котируються на біржах США, оприлюднювати інформацію про платежі на користь тих чи інших урядів.

Звісно, після прийняття у 2010 році такі революційні норми спричинили багато шуму і спротиву. Зокрема, ряд компаній розпочали судовий процес задля того, щоб зберегти і не оприлюднювати дану інформацію. Після кількох років тяганини, американська влада домоглася свого, і нові правила були запроваджені з червня 2016 року. Відтепер видобувні компанії матимуть надавати детальний фінансовий звіт про свою діяльність.

Україна також намагається слідувати світовим тенденціям. Так, у грудні 2015 року на сайті Міненерговугілля було оприлюднено законопроект “Про розкриття інформації у видобувних галузях”, розроблений громадськими експертами за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. У червні 2016 року, після низки обговорень з урядовцями та представниками бізнесу, документ було внесено до Верховної Ради (реєстр. № 4840). Депутати профільних комітетів з ПЕК та екологічної політики підтримали законопроект до голосування у першому читанні, що очікується восени.

Що конкретно передбачає законопроект? Він зобов’яже видобувні компанії надавати інформації щодо сплачених до бюджету податків та інших платежів. Інформація буде оприлюднюватися у щорічних звітах компаній та порівнюватися з надходженнями бюджетів у рамках Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ).

Разом з тим, законопроект передбачає і попроектну звітність. Після його прийняття, такі великі українські компанії як НАК “Нафтогаз України” та ДTEK будуть звітувати про всю свою діяльність – у тому числі ту, яку вони здійснюють за кордоном. Таким чином, зі звіту “Нафтогазу” буде видно сплачені податки у Єгипті, а зі звіту ДTEK – у Росії.

Проте найбільшу користь отримають місцеві громади, на території яких безпосередньо здійснюється видобуток. Їх представники зможуть перевірити, скільки насправді коштів отримано на рівні місцевих бюджетів, чи добросовісно виконуються зобов’язання – як з боку компаній-платників, так і з боку місцевого самоврядування, яке розпоряджається коштами. Зрештою, бізнесу так само вигідно досягнути діалогу з громадами, який будується на довірі.

Прийняття законопроекту не лише означатиме відповідність України міжнародним стандартам, а й докорінно змінить практику компаній щодо прозорого ведення бізнесу. Підзвітність компаній дозволить підвищити інвестиційний клімат у видобувній галузі через прозору картину реального стану галузі, а також налагодити діалог між урядом, бізнесом та громадянами.

 

Марія Мельник
Молодший експерт

Новини

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні