Що дасть Україні запровадження нових вимог до вмісту небезпечних речовин в електронному та електричному обладнанні
Уряд обмежив вміст ртуті, свинцю та інших небезпечних для здоров’я і довкілля речовин у побутових та промислових приладах: лампах, друкарських фарбах, апаратах МРТ, вимикачах тощо. Цей крок наближає Україну до вступу в ЄС та сприяє реалізації засад Європейського зеленого курсу в Україні.
Одна із вимог для вступу України в ЄС – наближення законодавства до стандартів ЄС. Це стосується і використання небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні. Для виконання цієї вимоги уряд вніс зміни до Постанови КМУ від 21 квітня 2023 року № 370.
Відтепер додатки 3 і 4 до Технічного регламенту обмеження використання деяких небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні викладено в новій редакції. Цей регламент встановлює вимоги щодо обмеження використання небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні з метою забезпечення охорони здоров’я людини і захисту навколишнього природного середовища, включаючи екологічно безпечну утилізацію та видалення відходів електричного та електронного обладнання.
Цими змінами Україна встановила граничні строки дії певних винятків із обмежень, зазначених у регламенті, а також доповнила зазначені додатки новими винятками. Метою цього рішення є приведення у відповідність із новими вимогами Директиви 2011/65/ЄС, яка зазнала численних змін в останні роки.
Директива 2011/65/ЄС встановлює правила щодо обмеження використання небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні (ЕЕО) з метою сприяння захисту здоров’я людей та навколишнього середовища, включаючи екологічно безпечне відновлення та утилізацію відходів ЕЕО. Під електричним та електронним обладнанням Директива розуміє обладнання, робота якого залежить від електричних струмів або електромагнітних полів, а також обладнання для генерації, передачі та вимірювання таких струмів і полів, призначене для використання з номінальною напругою, що не перевищує 1 000 вольт для змінного струму та 1 500 вольт для постійного струму. Директива встановлює певні винятки із застосування обмежень щодо вмісту небезпечних речовин у такому обладнанні, у тому числі винятки, дія яких обмежена в часі.