logo
en

Реформа вугільної галузі знову ступає на шлях субсидіювання

Державний сектор вуглевидобутку в Україні вже не перший рік переживає кризу, яка з кожним роком загострюється. Прослідковується чітка тенденція скорочення обсягів видобутку, збільшення собівартості видобутого вугілля, що в свою чергу призводить до збитковості державних шахт, які роками накопичують борги. За останні роки частка державних підприємств у видобутку вугілля суттєво скоротилася та не є відчутною для ринку (лише 9,8% за 8 місяців 2020 року, за даними Міненерго).

Останньою спробою реструктурувати галузь була Концепція реформування та розвитку вугільної промисловості на період до 2020 року, яку прийнято 2017 року. Концепція передбачала визначення та ліквідацію неприбуткових шахт, створення однієї національної компанії, яка об’єднала би прибуткові державні шахти, та поступове збільшення видобутку до 10 млн тонн.

Проте, реформування за цим планом закінчилось на створенні ДП «Національна вугільна компанія», куди так і не перейшла жодна шахта. Натомість бюджетні кошти, які призначалися на переоснащення шахт, в основному направлялися на погашення заборгованості по зарплатні та спожиту електроенергію.

З огляду на нові виклики та реалії ринку, на початку жовтня 2020 року Міненерго презентувало новий проєкт Концепції реформування вугільної галузі. Поки сам документ не оприлюднено, натомість громадськості розповіли про плани поділити шахти на три категорії:

  • шахти, які підлягають інтеграції з ПАТ «Центренерго» – вочевидь, мова йде про підприємства, потенційно прибуткові у моделі вертикальної інтеграції;
  • шахти подвійного призначення, збут яких не обмежується виключно тепловою генерацією – йдеться про виробництво коксівного вугілля для потреб вітчизняної металургії;
  • шахти, які недоцільно надалі утримувати за кошти державного бюджету – їх передадуть на приватизацію як цілісні майнові комплекси, що можуть використовуватись для інших, ніж видобуток вугілля, цілей.

Також прийнято рішення про створення вертикально інтегрованої компанії, куди увійдуть ПАТ «Центренерго» та прибуткові державні шахти – з аргументом зменшення собівартості видобутку та оптимізації управління. До «Центренерго» приєднають найбільш ефективні шахти, які зможуть виробляти до 4,2 млн т вугілля на рік. Аудит підприємств планують провести до кінця року, аби на початку 2021 року передати їх на баланс нової компанії.

Водночас, домовленості між компанією ДТЕК та урядом щодо припинення оренди шахт «Добропіллявугілля» та їх приєднання до «Центренерго» залишають більше питань, ніж відповідей. Адже за заявами ДТЕК, у поточному році на підприємствах «Добропіллявугілля» відбуваються часті простої через відсутність попиту на вугілля. Згідно із останнім доступним фінансовим звітом (за 2018 рік), збиток компанії склав 447 млн грн.

Інше питання – чи потрібно стільки вугільної продукції для ТЕС, які входять до складу «Центренерго»? Згідно з повідомленнями компанії на середину 2020 року, вугільна генерація електроенергії була дорожчою за генерацію на газі, що робило її менш конкурентною на ринку. Також, якщо «Центренерго» перейде на ресурс «Добропіллявугілля» (4 млн т на рік), то як забезпечити збут для інших державних шахт – зокрема тих, що увійдуть у вертикально інтегровану компанію? Перспективи продажу активів металургам або їх приватизація поки виглядають досить непевно – за останні роки держава не спромоглася приватизувати шахту «Краснолиманська», яка була мінімально збитковою.

За нової концепції уряд продовжить і надалі субсидіювати галузь, штучно гарантуючи попит на її продукцію. У проєкті держбюджету на 2021 рік передбачено майже 3,125 млрд грн на реструктуризацію вугільної галузі та більше 1 млрд грн на ліквідацію неперспективних шахт. Як свідчить практика, зі статті «реструктуризація» здебільшого фінансують поточні витрати – погашення поточних боргів, нерідко збільшуючи видатки за рахунок статті «ліквідація». Додатково до цих видатків, Міненерго пропонує ще 2 млрд грн на модернізацію шахт, що має на меті розвиток видобутку за нижчою собівартістю, та 1,4 млрд грн на погашення заборгованості по ЄСВ.

Таким чином, заяви про наміри рухатися в унісон із Європейським зеленим курсом поки не знайшли свого відображення у реальній політиці. Замість інвестицій у закриття шахт і трансформацію вугільних регіонів уряд знову зосереджує фінансові ресурси на утриманні токсичних (у прямому та переносному значенні) активів.

Коментарі

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Фонд декарбонізації може стати потужним інструментом, проте все залежить від наповнення

Україні буде важко суттєво знизити вуглецевий вміст експорту до країн Європи, тому що у цьому напрямі мова йде про набагато вищі суми.

img

Анастасія Синиця

молодший аналітик DiXi Group

«Північний потік-2» та санкції: чого очікувати?

Питання санкцій щодо російського газопроводу є зразковим втіленням двопартійної та двопалатної (bipartisan and bicameral) згоди у США.

img

Ольга Полуніна, Рімма Куштим

менеджер зі сталого розвитку DiXi Group, консультант DiXi Group

Чи не заблокують у Раді реформу контролю за промисловим забрудненням?

Урядовий законопроєкт передбачає, що порядок затвердження висновків НДТМ визначається Кабінетом міністрів. Альтернативний законопроєкт пропонує визначити порядок затвердження висновків НДТМ окремим законом...

img

Роман Ніцович, Сергій Євтушок

директор з досліджень DiXi Group, зовнішній аналітик DiXi Group

Реформа вугільної галузі знову ступає на шлях субсидіювання

Міненерго презентувало новий проєкт Концепції реформування вугільної галузі. Поки сам документ не оприлюднено...

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Наміри уряду вкотре відтермінувати введення екологічних вимог ЄС навряд чи отримають підтримку зарубіжних партнерів

Міністерство енергетики відновило роботу над впровадженням Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), однак незабаром запропонувало перенести його впровадження.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

Схвалені форми звітності – крок до більшої прозорості у видобутку

Уряд нарешті схвалив форми звітності для видобувних компаній, які розроблялися зокрема і за участі експертів DiXi Group.

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Дієвих рішень щодо боргів перед “зеленою” генерацією поки не запропоновано

Уряд фактично поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на Регулятора та оператора системи передачі. За словами прем’єр-міністра, регуляція ними ринку має забезпечити розрахунки з ВДЕ.  

img

Олена Павленко

президент DiXi Group

Зупинка Північного потоку-2 має стати частиною «єдиного голосу» ЄС

Трагедія з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального змінила погляди німецької політичної еліти. Наполягання на лише німецьких інтересах ослабло, і сьогодні Німеччина більш відкрита до формування спільної європейської позиції

img

Роман Ніцович

директор з досліджень DiXi Group

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

img

Роман Ніцович, Дарина Кулага

директор з досліджень DiXi Group, експерт-консультант DiXi Group

Лише підвищення тарифу на передачу не вирішить кризи на ринку електроенергії

Оскільки борги «ГарПоку» продовжують накопичуватись, зростання тарифу є неминучим кроком для забезпечення виплат виробникам ВДЕ у майбутньому. Разом з тим, навіть підвищення тарифу в два рази буде недостатньо для повного вирішення проблеми.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

09 ЧЕРВНЯ 2020

Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

На розгляд Конгресу США представили законопроєкт, що доповнює нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку». Про що в ньому йдеться?

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

01 ЧЕРВНЯ 2020

Для розділення платіжок за електроенергію поки немає передумов

Поточний тариф, навіть верхня його ставка, не відображає реальні витрати, понесені на виробництво, закупівлю та доставку електроенергії домогосподарствам, оскільки в країні застосовується приховане перехресне субсидіювання населення через механізм ПСО. Нині тариф у платіжках подається без розділення на товарний та транспортний компоненти електроенергії.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

26 ТРАВНЯ 2020

Європейський зелений курс та українська енергетика: quo vadis?

Керівництво ЄС бачить порятунок від кризи саме в амбітному Європейському "зеленому" курсі. А що це означатиме для українського енергетичного сектора?

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля