logo
en

«Північний потік-2» та санкції: чого очікувати?

В турбулентний період зміни влади у США не обійшлось без повідомлення, що Сенат та Палата представників домовилися про нові санкції щодо «Північного потоку-2». Політичний консенсус – хиткий феномен, але вже з грудня минулого року питання санкцій щодо російського газопроводу є зразковим втіленням двопартійної та двопалатної (bipartisan and bicameral) згоди у США. Тож із чого тепер складається санкційний «пакет» та що він означає для «Північного потоку-2»?

Ще 20 грудня 2019 року, за десять днів перед укладанням транзитної угоди (умови та існування якої, ймовірно, завдячують саме запровадженим санкціям), президент США Дональд Трамп підписав National Defense Authorization Act (NDAA) на 2020 фіскальний рік, що включає в себе Protecting Europe’s Energy Security Act (PEESA) – терміном дії на 5 років.

За цими санкційними умовами, обмеження накладаються на всі судна, які прокладатимуть труби на глибині 100 футів (30,48 м) або більше для будівництва «Північного потоку-2», «Турецького потоку» чи будь-якого іншого проєкту-спадкоємця. Вони стосуються також всіх підрядників, які «свідомо продали, орендували або надали такі судна». Ці обмеження означають, насамперед, неможливість здійснювати економічну активність, блокування власності та всіх транзакцій в межах юрисдикції США, а також нев’їздний статус, ануляцію віз та дозвільних документів для залучених осіб.

Окрім того, документ чітко прописує умови припинення санкційного режиму, де підкреслюється необхідність забезпечити достатні обсяги газу для української ГТС. Зокрема, санкції будуть зняті, якщо проєкт не призведе до зменшення обсягу російського експорту газу через існуючі трубопроводи в інші країни (зокрема й через Україну) більш ніж на 25%. Для порівняння використовуватимуть середньомісячний обсяг, який транспортувався через такі трубопроводи у 2018 році (не враховуючи непередбачуваних обставин). До слова, за даними “ОГТСУ”, за 10 місяців 2020 року транзит газу склав 45 млрд кубометрів, що набагато менше за аналогічний період 2018 року (72,1 млрд кубометрів).

Аналогічно, санкції не накладатимуть, якщо здатність уряду РФ використовувати «Північний потік-2» як інструмент примусу та політичних важелів мінімізують. Мається на увазі, що буде проведено анбандлінг, тобто підконтрольні уряду РФ суб’єкти господарювання не контролюватимуть газопровід, натомість ним керуватиме незалежний оператор.

До того ж, 20-го жовтня була опублікована заява Держдепу США, що дає розширені настанови щодо імплементації існуючих санкцій. Попри поширені позначення у ЗМІ, це не нові санкції, але не менш важливі від того доповнення, згідно з якими уповноважені агенції США трактуватимуть вищезгадані положення PEESA. Заява прояснює, зокрема, що мається на увазі під санкційною дією «надавати судна для будівництва проєкту», включаючи сюди також «модернізацію або встановлення обладнання на такі судна». Таке розширене трактування дуже значиме, враховуючи неодноразові заяви про можливість залучення російських трубоукладних суден – «Академіка Черського», «Фортуну» чи «Дефендера» (які для цих цілей потребують модернізації), а також нещодавні «прогулянки» першого із зазначених Балтійським морем.

Щодо нових санкційних домовленостей (про які 11-го листопада повідомили у Bloomberg, посилаючись на три джерела), то вони, ймовірно, є частиною підготовки законопроєкту про оборону (NDAA) на 2021 фіскальний рік. За цими свідченнями, нові обмеження будуть націлені на страхові компанії та компанії, що надають технічну сертифікацію. Якщо ці положення ввійдуть в новий закон, то «Північний потік-2» не зможе отримати страхування та технічні сертифікати, які необхідні для роботи в межах виключної економічної зони Данії. Це критичне обмеження, адже якщо переобладнання та модернізацію суден виключно російськими або ж підставними компаніями ще можна було уявити, то страхування та сертифікацію таким чином отримати не вдасться.

Що ж про це думають в Німеччині – країні, де уряд все ще захищає російський проєкт? Попри невдоволення санкціями з одного боку, є й інший тренд. «Фатальний прорахунок Росії», «труна за мільярди», «суперечливий газопровід» – так називають «Північний потік-2» в заголовках провідних німецьких видань цієї осені. Чи означає це зміну парадигми щодо проєкту в Німеччині? Чи, можливо, вичікування – це теж частина стратегії вирішення проблеми, аж поки вона сама не загубиться десь на дні Балтійського моря?

Як показує практика, боротьба проти «Північного потоку-2» є постійним «ходінням по лезу» – будівництво зупинене на етапі 93,5% готовності, а бездіяльні російські трубоукладні судна все ще знаходяться в німецькому порту. Тому розширене трактування чинних санкцій та ймовірні нові обмеження є фактором, що може остаточно схилити терези на користь України.

А що ж Україна, де ми в цій історії? Є немало задач, які ще можна й варто виконати, щоб і самим долучитися до боротьби за європейську (а отже й українську) енергетичну безпеку.

По-перше, активізувати дипломатичний діалог з європейськими візаві: передусім з Польщею – природним союзником, Німеччиною – головним бенефеціаром та водночас “постаждалим” проєкту, та Францією – впливовою європейською силою, ще не остаточно втраченою для України під натиском російського лобі.

По-друге, скористатися шансом (не через скандали та курйози, а завдяки системній роботі) закріпити за собою більш вагоме місце в політичному порядку денному США. Для цього є “вікно можливостей” у найближчі півроку, під час зміни адміністрації та окреслення нового зовнішньополітичного курсу США.

По-третє, не применшувати важливість “неофіційної” дипломатії та інформаційних кампаній на протидію російським fake news: спільні заяви та відкриті листи, виступи на міжнародних конференціях та дослідження – саме подібні речі можуть стати вирішальним голосом, коли ми наступного разу будемо «ходити по лезу».

Коментарі

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

Чи вдасться Україні збалансувати інтереси видобутку та охорони довкілля?

Минув майже рік з прийняття так званого «бурштинового закону». На сьогодні можемо говорити про те, що основна ціль цього законопроекту – залучення іноземних інвесторів – не досягнута, жодної угоди про розподіл продукції урядом наразі не підписано.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг у сфері аналітичної діяльності DiXi Group

Міжнародний Індекс прозорості енергетики 2020: тест на відкритість сектору − позитивний чи негативний?

Прозорість є однією з ключових передумов ефективного розвитку економіки і ринків, відкритої конкуренції, справедливого ціноутворення, вироблення виваженої, збалансованої політики та регулювання.

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Фонд декарбонізації може стати потужним інструментом, проте все залежить від наповнення

Україні буде важко суттєво знизити вуглецевий вміст експорту до країн Європи, тому що у цьому напрямі мова йде про набагато вищі суми.

img

Анастасія Синиця

молодший аналітик DiXi Group

«Північний потік-2» та санкції: чого очікувати?

Питання санкцій щодо російського газопроводу є зразковим втіленням двопартійної та двопалатної (bipartisan and bicameral) згоди у США.

img

Ольга Полуніна, Рімма Куштим

менеджер зі сталого розвитку DiXi Group, консультант DiXi Group

Чи не заблокують у Раді реформу контролю за промисловим забрудненням?

Урядовий законопроєкт передбачає, що порядок затвердження висновків НДТМ визначається Кабінетом міністрів. Альтернативний законопроєкт пропонує визначити порядок затвердження висновків НДТМ окремим законом...

img

Роман Ніцович, Сергій Євтушок

директор з досліджень DiXi Group, зовнішній аналітик DiXi Group

Реформа вугільної галузі знову ступає на шлях субсидіювання

Міненерго презентувало новий проєкт Концепції реформування вугільної галузі. Поки сам документ не оприлюднено...

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Наміри уряду вкотре відтермінувати введення екологічних вимог ЄС навряд чи отримають підтримку зарубіжних партнерів

Міністерство енергетики відновило роботу над впровадженням Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), однак незабаром запропонувало перенести його впровадження.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

Схвалені форми звітності – крок до більшої прозорості у видобутку

Уряд нарешті схвалив форми звітності для видобувних компаній, які розроблялися зокрема і за участі експертів DiXi Group.

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Дієвих рішень щодо боргів перед “зеленою” генерацією поки не запропоновано

Уряд фактично поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на Регулятора та оператора системи передачі. За словами прем’єр-міністра, регуляція ними ринку має забезпечити розрахунки з ВДЕ.  

img

Олена Павленко

президент DiXi Group

Зупинка Північного потоку-2 має стати частиною «єдиного голосу» ЄС

Трагедія з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального змінила погляди німецької політичної еліти. Наполягання на лише німецьких інтересах ослабло, і сьогодні Німеччина більш відкрита до формування спільної європейської позиції

img

Роман Ніцович

директор з досліджень DiXi Group

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

img

Роман Ніцович, Дарина Кулага

директор з досліджень DiXi Group, експерт-консультант DiXi Group

Лише підвищення тарифу на передачу не вирішить кризи на ринку електроенергії

Оскільки борги «ГарПоку» продовжують накопичуватись, зростання тарифу є неминучим кроком для забезпечення виплат виробникам ВДЕ у майбутньому. Разом з тим, навіть підвищення тарифу в два рази буде недостатньо для повного вирішення проблеми.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

09 ЧЕРВНЯ 2020

Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

На розгляд Конгресу США представили законопроєкт, що доповнює нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку». Про що в ньому йдеться?

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

01 ЧЕРВНЯ 2020

Для розділення платіжок за електроенергію поки немає передумов

Поточний тариф, навіть верхня його ставка, не відображає реальні витрати, понесені на виробництво, закупівлю та доставку електроенергії домогосподарствам, оскільки в країні застосовується приховане перехресне субсидіювання населення через механізм ПСО. Нині тариф у платіжках подається без розділення на товарний та транспортний компоненти електроенергії.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

26 ТРАВНЯ 2020

Європейський зелений курс та українська енергетика: quo vadis?

Керівництво ЄС бачить порятунок від кризи саме в амбітному Європейському "зеленому" курсі. А що це означатиме для українського енергетичного сектора?

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

Наші платформи

img

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля