Перспективи досягнення енергетичної незалежності в газовому секторі | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
24.01.2019

Перспективи досягнення енергетичної незалежності в газовому секторі

 

Енергетична безпека України на сьогодні є одним із найважливіших пріоритетів держави і ринок природного газу не є виключенням. Покриття поточних обсягів імпорту газу потужностями власного видобутку дозволить державі не залежати від кон’юнктури зовнішніх ринків, значно зменшити тиск на валютний ринок та позбутися спекуляцій з боку РФ.

Розуміючи нагальну необхідність збільшення обсягів видобутку як державними так і приватними компаніями, Кабінет Міністрів України в грудні 2016 року своїм розпорядженням № 1079-р схвалив Концепцію розвитку газовидобувної галузі України. Цей документ має на меті визначення умов та заходів, що сприятимуть збільшенню обсягів власного видобутку природного газу. Виконання зазначених заходів дозволить зменшити залежності від імпорту енергоносіїв, залучити інвестицій в енергетичну галузь і забезпечити енергетичну незалежності України. Одночасно це сприятиме раціональному використанню енергетичних ресурсів та управлінню галуззю з урахуванням принципів верховенства права, недискримінаційної участі всіх заінтересованих сторін, прозорості, а також забезпеченню соціальних стандартів, подальшому вдосконаленню політики в нафтогазовому секторі. Реалізація даної концепції передбачає збільшення державними та приватними підприємствами обсягу видобутку природного газу до 27,6 млрд. куб. метрів у 2020 році.

Прогнозні обсяги видобутку природного газу (млрд. куб. метрів)

 

Найменування суб’єкта господарюванняОбсяг видобуткуРазомУ тому числі за роками
20162017201820192020
ПАТ “Укргазвидобування”усього84,514,515,216,518,220,1
інші підприємстваусього29,74,35677,4
________

Усього

 

114,2

 

18,7

 

20,3

 

22,5

 

25,2

 

27,6

 

Разом з тим досягти таких результатів за умов збереження існуючої законодавчої бази на газовому ринку не видавалося можливим. Тому в рамках зазначеної Концепції було розроблено План заходів щодо її реалізації, який на сьогодні виконано на 90%. Його завдання були покликані закласти міцний законодавчий фундамент, як базові передумови для нарощування видобутку газу. Його виконання, доопрацювання та прийняття 4 законів, а також оновлення 3 урядових актів зайняло більше ніж півтора роки. Серед важливих змін, що були запроваджені, слід виділити:

– децентралізацію ренти;

– стимулюючий режим оподаткування;

– ставки ренти в рамках угод про розподіл продукції;

– зміни до порядку надання спецдозволів;

– правила розробки нафтових і газових родовищ;

– зміни порядку розпорядження геоінформацією та скасування гірничого відводу для нафтогазової галузі.

Також важливими зрушеннями стало прийняття Закону про спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі та Закону про забезпечення прозорості у видобувних галузях. Лише один пункт плану залишився невиконаним і перейшов до оновленої редакції плану – прийняття Нового Кодексу про надра.

Усі ухвалені зміни у підсумку дали можливість у 2018 році наростити  обсяги видобутку природного газу в Україні на 2,5% до 21 млрд. кубометрів, з яких майже 15,5 млрд. склав видобуток “Укргазвидобування”, що є рекордним показником за останні 25 років.

Паралельно з виконанням Плану заходів, за підтримки Інституту з управління природними ресурсами (NRGI), було розроблено “Дорожню Карту” реформ у політиці управління природними ресурсами для приведення стандартів управління видобувної промисловості в Україні до кращих світових практик. “Дорожня Карта” базується на висновках Індексу RGI (індекс управління природними ресурсами) та пропонує шляхи для реформування 11 аспектів державної політики, об’єднані у 3 великі групи – питання прозорості та доступу до інформації, задачі на шляху дерегуляції бізнесу, а також включення інтересів місцевих громад. Зважаючи на досягнення більшості цілей Плану та нові виклики ринку газу в Україні було вирішено оновити План заходів, відповідно до Дорожньої карти та задач, що поставив Уряд пред видобувними компаніями.

До розробки другої редакції плану долучилися експерти, представники видобувних компаній, Уряду, міжнародних фінансових організацій, асоціацій. Тому оновлений План максимально врахував всі необхідні умови для збільшення видобутку в Україні. Його було затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1079-р.

 

Одночасно варто зауважити, що затягування часу з прийняттям нового документу призвели до прострочки певної частини пунктів на момент ухвалення. Натомість в асоціації газовидобувних компаній особливо покладають сподівання на виконання таких завдань оновленого Плану:

– проведення аукціонів та конкурсів PSA із продажу ліцензій на 50 нафтогазових ділянок;

– створення електронної платформи, де буде розміщено геоінформацію та дані про ділянки надр, що виставлятимуться на аукціонах;

– реформа Держгеонадр України з залученням міжнародного експертного досвіду;

– прискорення видачі дозволів на буріння свердловин – запровадження єдиного дозвільного документу, що поєднує екологічні, земельні, безпекові та інші права.

– модернізація закону «Про нафту і газ» із використанням кращих світових практик.

Очікується, що в 2019 році закладені законодавчі та регуляторні зміни, а також подальше виконання оновленого Плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку газовидобувної галузі України дозволять видобувним компаніям поставити новий рекорд обсягів видобутку та наблизити Україну до досягнення енергетичної незалежності в газовій сфері.

 

Тарас Ткачук
Фахівець з менеджменту та просування

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні