Нова ініціатива Європейської Комісії для захисту та відновлення біорізноманіттяСьогодні світ стикається із втратою диких запилювачів, що впливає на продовольчу безпеку, здоров’я людини, якість життя та функціонування екосистем. Зниження кількості запилювачів становить загрозу як для людського добробуту, так і для природи. Цей фактор підриває довгострокову продуктивність сільського господарства, ще більше посилюючи тенденцію під впливом інших факторів, зокрема поточної геополітичної ситуації з агресивною війною росії проти України.
Вирішити цю проблему можна лише через глобальні зусилля для вирішення кризи біорізноманіття. Вони повинні супроводжуватися амбітними заходами щодо захисту та відновлення біорізноманіття на рівні ЄС.
24 січня 2023 року Європейська Комісія прийняла комюніке «Перегляд Ініціативи ЄС щодо запилювачів. Новий курс для запилювачів».
Переглянута ініціатива визначає цілі ЄС на 2030 рік та дії за трьома пріоритетами:
- Покращення знань про занепад чисельності запилювачів, його причини та наслідки. У рамках цього пріоритету передбачено впровадження комплексної системи моніторингу, підтримка досліджень та подальший розвиток інструментів оцінки (зокрема Червоного списку, загальноєвропейського картографування ключових територій запилювачів), сприяння розвитку потенціалу та обміну знаннями.
- Покращення збереження запилювачів і усунення причин їх зменшення. Цей пріоритет охоплює дії з поліпшення збереження видів та оселищ запилювачів, відновлення оселищ запилювачів в сільськогосподарських ландшафтах та пом’якшення впливу використання пестицидів на запилювачів, покращення оселищ запилювачів у містах, зменшення впливу інвазивних чужорідних видів на запилювачів, а також боротьба зі зміною клімату та іншими причинами зменшення чисельності запилювачів.
- Мобілізація суспільства та сприяння стратегічному плануванню і співпраці на всіх рівнях. Цей пріоритет реалізовуватиметься у двох напрямах: дії, що сприятимуть залученості широких верств населення та зацікавлених сторін до заходів зі збереження запилювачів, а також дії, спрямовані на стратегічне планування та співпрацю на національному, регіональному та місцевому рівнях.
Комюніке містить Додаток «Нова система дій», в якому для кожного пріоритету визначені цілі, дії та часові рамки впровадження останніх. Зокрема держави-члени ЄС повинні розробити та прийняти національні стратегії щодо запилювачів, а регіональні та місцеві органи влади – відповідні плани дій.
Зоряна Козак,
експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»