DiXi Group Logo
en
06.11.2019

Необхідна стратегія подолання енергетичної бідності

 

Під час презентації проекту бюджету на 2020 рік міністр соціальної політики Юлія Соколовська заявила, що уряд не змінював критерії для призначення субсидій, а також не посилював перевірок доходів заявників. Подібними заявами представники уряду розписуються у своїй неспроможності запропонувати суспільству довгострокову стратегію подолання енергетичної бідності.Потреба у виділенні настільки значної суми коштів на субсидії (48 млрд грн) свідчить про те, що значна частина українського суспільства перебуває в умовах енергетичної бідності, яка проявляється в неспроможності оплатити необхідну для комфортного життя кількість енергетичних ресурсів. Проте роздаючи гроші за прикладом попередніх урядів, нинішня владна команда не допомагає бідним українцям, а лише відтворює ситуацію, за якої щороку з бюджету проїдається астрономічна сума, а кількість отримувачів субсидій залишається на однаковому рівні.За оцінками аналітичного центру DiXi Group, інститут субсидування та його інструменти є застарілими та неефективними навіть з урахуванням реалізованої монетизації виплат на рівні кінцевих споживачів.По-перше, не створений ефективний та прозорий інструмент з верифікації даних про отримувачів субсидій.

По-друге, виплачуючи субсидії, держава не спонукає споживачів ощадливо використовувати енергію, відповідно, розмір допомоги не має лінійної тенденції до скорочення, а здебільшого залежить від регульованих урядом цін на газ.

По-третє, недостатня прозорість нарахування розміру субсидій учасниками газового ринку призводить до неефективних витрат з державного бюджету.

При значній кількості отримувачів субсидій в Україні існують складнощі з точним обліком споживачів та з обсягами газу, який використовують громадяни.

За даними НКРЕКП, 1 січня 2019 року без комерційного обліку газу залишалося 1,278 млн абонентів, що споживають газ тільки для приготування їжі. Частка абонентів, у яких встановлені прилади комерційного обліку газу, — 89%. При цьому 5% газу (0,7 млрд куб м на рік) постачається споживачам без лічильників.

Крім того, у травні 2019 року, вже після опалювального сезону, заборгованість населення із сплати за постачання природного газу становила 26,2 млрд грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води — 16,8 млрд грн.

Окремої уваги заслуговує пропорція розподілу коштів держбюджету на субсидії та заходи з енергоефективності. Пріоритети тут очевидні. У 2020 році вони суттєво не зміняться: на фоні 48 млрд грн, що йдуть на субсидії, на програми з підвищення енергоефективності та енергоощадності закладають лише 2 млрд грн. Це не спричинить масштабних і незворотних змін.

У ситуації, коли за рік субсидії в тому чи іншому обсязі отримує майже половина населення, повинні впроваджуватися рішення, які б дозволили в недалекій перспективі відмовитися від витрачання космічних сум на покриття комфортного рівня споживання ресурсів.

 

Сергій Балан
Генеральний менеджер з розвитку енергетичного сектору

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні