DiXi Group Logo
en
logo
30.11.2020

Міжнародний Індекс прозорості енергетики 2020: тест на відкритість сектору − позитивний чи негативний?

Прозорість є однією з ключових передумов ефективного розвитку економіки і ринків, відкритої конкуренції, справедливого ціноутворення, вироблення виваженої, збалансованої політики та регулювання. Краща інформаційна відкритість також є запобіжником виникнення корупції. Тому ми ставили собі за мету розробити інструмент, який дозволить вимірювати рівень прозорості у секторі, проводити її всебічний аналіз, а також відстежувати прогрес.

У 2018 році команда експертів DiXi Group розробила Індекс прозорості енергетики і вперше комплексно оцінила інформаційну відкритість сектору в Україні − тоді загальна оцінка склала 43 бали зі 100 можливих. На основі отриманого зворотного зв’язку від українських та зарубіжних експертів ми удосконалили методологію Індексу, деталізувавши критерії оцінювання, набір категорій та індикаторів. Друга оцінка, проведена у 2019 році, показала певний прогрес, адже прозорість енергетичного сектору України зросла на 5 пунктів (до 48 балів), проте все ще перебувала на недостатньому рівні.

Разом із тим, ми з самого початку задумували Індекс як гнучкий і універсальний інструмент, який може бути застосований не лише для України, а й для групи країн, наприклад східноєвропейського регіону, країн-членів Енергетичного Співтовариства, Балто-Чорноморського співробітництва та у ширшому міжнародному форматі. На наш погляд, міжнародний формат набагато краще стимулюватиме національні уряди покращувати прозорість, розкривати інформацію і дані, необхідні стейкхолдерам для кращого розуміння сектору, прийняття виважених та більш ефективних рішень, що базуються на аналізі даних і політики. Коли Індексом оцінюється та порівнюється кілька країн, одразу виникає змагальний дух, що мотивує бути кращим. Тому в 2020 році ми вперше робимо оцінювання для трьох країн регіону, які є членами Енергетичного Співтовариства, − України, Молдови та Грузії.

Універсальність Індексу полягає в тому, що індикатори, за якими вимірюється прозорість сектору в країнах, базуються на відповідних вимогах законодавства ЄС, а також кращих світових практиках щодо розкриття інформації. Пілотне оцінювання трьох країн регіону охоплює 115 індикаторів, що покривають ринки електроенергії і газу, а також крос-секторальні питання. Саме оцінювання проводиться національними експертами на основі аналізу лише відкритих даних, − передусім, офіційних веб-сайтів компаній та органів влади і адміністрованих ними баз даних.

Детальніше про результати оцінювання розповімо у наступному коментарі. Проте зазначимо, що вони дозволили діагностувати прогалини й недоліки у розкритті інформації, а також виявити “чорні скриньки”, тобто індикатори, інформація по яких взагалі відсутня. Всі ці проблемні питання слугували для формування конкретних рекомендацій відповідальним органам влади і компаніям щодо покращення відкритості та якості інформаційного середовища в енергетичному секторі.

І поки весь світ переживає пандемію, наша аналітична команда разом із аналітиками Грузії та Молдови проводить «тест» на відкритість енергетики. Якщо ви бажаєте дізнатися, наскільки прозорими є енергетичні сектори цих держав, які проблеми у відкритості існують і що експерти радять робити для їх подолання та покращення результатів відкритості в майбутньому, приєднуйтесь до презентації «Міжнародний Індекс прозорості енергетики 2020:  тест на відкритість сектору − позитивний чи негативний?».

Захід відбудеться 17 грудня, об 11.00 на платформі Zoom. Щоб взяти участь, будь ласка, зареєструйтеся за посиланням до 17.00 16 грудня. Посилання на захід буде надіслано всім зареєстрованим учасникам до кінця дня 16 грудня.

Захід проводиться в рамках проекту «Індекс прозорості енергетики – потужний інструмент посилення прозорості енергетичного сектору», який реалізовано ГО «ДІКСІ ГРУП» разом із World Experience for Georgia “WEG” (Georgia) та Community for advocacy and public policies WatchDog.MD (Moldova). Проект підтримано за програмою регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, що фінансується ЄС.

The project benefits from support through the EaP Civil Society Forum Re-granting Scheme (FSTP) and is funded by the European Union as part of its support to civil society in the region. Within its Re-granting Scheme, the Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF) supports projects of its members that contribute to achieving the mission and objectives of the Forum.

Grants are available for CSOs from the Eastern Partnership and EU countries. Key areas of support are democracy and human rights, economic integration, environment and energy, contacts between people, social and labour policies.

This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of DIXI Group NGO and do not necessarily reflect the views of the European Union.

 

 

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні