DiXi Group Logo
en
logo
15.12.2020

Індекс прозорості енергетики 2020: міжнародний вимір

Від початку розробки Індексу прозорості енергетики у 2018 році, ми хотіли створити інструмент для комплексного оцінювання інформаційної відкритості сектору, виявлення прогалин, докладного аналізу та відстеження прогресу. Причому ми прагнули бачити Індекс гнучким та універсальним інструментом, який можна застосувати у міжнародному форматі, оскільки це дає ширші можливості для порівняльного аналізу, рейтингування та розповсюдження кращих практик країн. У 2020 році ми презентуємо результати першого такого дослідження для трьох країн Східного Партнерства – України, Молдови та Грузії.

Для проведення оцінювання команда експертів адаптувала методологію в частині ринків та індикаторів з урахуванням розмірів та структури енергетики країн. При цьому ми зберегли основні принципи оцінювання (критерії) та сам “скелет” (категорії) Індексу. Аналіз здійснювався у розрізі восьми категорій:

  • Баланси (енергетична статистика)
  • Природні монополії (діяльність операторів мереж)
  • Постачання (робота ринків е/е і газу, зокрема правила, конкуренція та ціноутворення)
  • Надійність та безпека (дані, правила і звітність з безпеки енергопостачання)
  • Споживання (облік енергоспоживання, стандарти обслуговування та належне інформування споживачів щодо цін, субсидіювання та енергоефективності)
  • Звітність (фінансове та нефінансове корпоративне звітування)
  • Політика (формування, реалізація політики та відповідне звітування)
  • Органи влади (витрачання бюджетних коштів, зокрема надання державної допомоги; прийняття та відстеження результативності регуляторних рішень органами влади – профільним міністерством, регулятором та антимонопольним відомством).

У дослідженні нас цікавила не лише наявність інформації чи даних у відкритих джерелах, а й їхня доступність, актуальність, регулярність оновлення та зберігання, використовність та вичерпність. Ці критерії є вимірами прозорості і кожен зі 115-ти індикаторів міжнародного Індексу був оцінений одразу за шістьма критеріями, що дозволяє більш точно діагностувати проблемні питання.

До прикладу, у категорії “Постачання” індикатор “Інформація про маржинальність роздрібного ринку (mark-ups)”, що характеризує розкриття даних про рівень роздрібних націнок на ринках е/е і газу, для України отримав 0 балів, оскільки така інформація не публікується НКРЕКП. Хоча в ЄС це є один з важливих непрямих показників конкурентності роздрібних ринків, за яким слідкують національні регулятори та Агентство зі співробітництва енергорегуляторів (ACER). У Грузії та Молдові така інформація публікується. Разом з тим, пояснення досить просте – в обох країнах ціноутворення на роздрібних ринках поки що є практично повністю регульованим, що далеко від практики європейських ринків.

А от по індикатору “Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок” з категорії “Політика” Україна отримала 1,75 бали (з максимально можливих 4-х балів). Попри прийняття та публікацію самого нацплану у 2017 році, відсутні щорічні плани заходів з його виконання, тому оцінки за критеріями “вичерпності” та “регулярності” були знижені. При цьому Молдова взагалі не розробила нацплану, а Грузія вже кілька років не може його затвердити. Отже, обидві країни отримали 0 за цим індикатором.

Ми сподіваємось, що результати дослідження, передусім, будуть цікавими органам влади, адже вони виявляють прогалини у розкритті інформації та даних, за які вони є відповідальними. До речі виявлені проблемні питання команда Індексу адресувала конкретними практичними рекомендаціями органам влади та енергетичним компаніям. 

Також від підвищення прозорості виграють гравці ринку та потенційні інвестори, що прагнуть відкритого і доброчесного конкурентного середовища й нижчих бізнес-ризиків. Для споживачів це дозволить бути більш поінформованими, краще захищати свої інтереси і права, а також формувати активну і зрілу ринкову поведінку. Окрім того, прозорі ринки призводитимуть до покращенння рівня обслуговування та більш справедливого ціноутворення. 

Думаємо, що результати оцінювання також будуть цікавими і міжнародним інституційним партнерам, які отримають можливість кращого розуміння політики та енергетичних ринків країн, а також зможуть більш сфокусовано допомогати національним урядам у здійсненні реформ, відкритті і підвищенні ефективності внутрішніх ринків.

Якщо ви бажаєте дізнатися більше про методологію та порівняти результати оцінювання у кожній країні, приєднуйтесь до презентації «Міжнародний Індекс прозорості енергетики 2020:  тест на відкритість сектору − позитивний чи негативний?».

Захід відбудеться 17 грудня, об 11.00 на платформі Zoom. Щоб взяти участь, будь ласка, зареєструйтеся за посиланням до 17.00 16 грудня. Посилання на захід буде надіслано всім зареєстрованим учасникам до кінця дня 16 грудня.

Захід проводиться в рамках проекту «Індекс прозорості енергетики – потужний інструмент посилення прозорості енергетичного сектору», який реалізовано ГО «ДІКСІ ГРУП» разом із World Experience for Georgia “WEG” (Georgia) та Community for advocacy and public policies WatchDog.MD (Moldova). Проект підтримано за програмою регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, що фінансується ЄС.

The project benefits from support through the EaP Civil Society Forum Re-granting Scheme (FSTP) and is funded by the European Union as part of its support to civil society in the region. Within its Re-granting Scheme, the Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF) supports projects of its members that contribute to achieving the mission and objectives of the Forum.

Grants are available for CSOs from the Eastern Partnership and EU countries. Key areas of support are democracy and human rights, economic integration, environment and energy, contacts between people, social and labour policies.

This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of DIXI Group NGO and do not necessarily reflect the views of the European Union.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні