logo
en

Індекс прозорості енергетики 2020: міжнародний вимір

Від початку розробки Індексу прозорості енергетики у 2018 році, ми хотіли створити інструмент для комплексного оцінювання інформаційної відкритості сектору, виявлення прогалин, докладного аналізу та відстеження прогресу. Причому ми прагнули бачити Індекс гнучким та універсальним інструментом, який можна застосувати у міжнародному форматі, оскільки це дає ширші можливості для порівняльного аналізу, рейтингування та розповсюдження кращих практик країн. У 2020 році ми презентуємо результати першого такого дослідження для трьох країн Східного Партнерства – України, Молдови та Грузії.

Для проведення оцінювання команда експертів адаптувала методологію в частині ринків та індикаторів з урахуванням розмірів та структури енергетики країн. При цьому ми зберегли основні принципи оцінювання (критерії) та сам “скелет” (категорії) Індексу. Аналіз здійснювався у розрізі восьми категорій:

  • Баланси (енергетична статистика)
  • Природні монополії (діяльність операторів мереж)
  • Постачання (робота ринків е/е і газу, зокрема правила, конкуренція та ціноутворення)
  • Надійність та безпека (дані, правила і звітність з безпеки енергопостачання)
  • Споживання (облік енергоспоживання, стандарти обслуговування та належне інформування споживачів щодо цін, субсидіювання та енергоефективності)
  • Звітність (фінансове та нефінансове корпоративне звітування)
  • Політика (формування, реалізація політики та відповідне звітування)
  • Органи влади (витрачання бюджетних коштів, зокрема надання державної допомоги; прийняття та відстеження результативності регуляторних рішень органами влади – профільним міністерством, регулятором та антимонопольним відомством).

У дослідженні нас цікавила не лише наявність інформації чи даних у відкритих джерелах, а й їхня доступність, актуальність, регулярність оновлення та зберігання, використовність та вичерпність. Ці критерії є вимірами прозорості і кожен зі 115-ти індикаторів міжнародного Індексу був оцінений одразу за шістьма критеріями, що дозволяє більш точно діагностувати проблемні питання.

До прикладу, у категорії “Постачання” індикатор “Інформація про маржинальність роздрібного ринку (mark-ups)”, що характеризує розкриття даних про рівень роздрібних націнок на ринках е/е і газу, для України отримав 0 балів, оскільки така інформація не публікується НКРЕКП. Хоча в ЄС це є один з важливих непрямих показників конкурентності роздрібних ринків, за яким слідкують національні регулятори та Агентство зі співробітництва енергорегуляторів (ACER). У Грузії та Молдові така інформація публікується. Разом з тим, пояснення досить просте – в обох країнах ціноутворення на роздрібних ринках поки що є практично повністю регульованим, що далеко від практики європейських ринків.

А от по індикатору “Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок” з категорії “Політика” Україна отримала 1,75 бали (з максимально можливих 4-х балів). Попри прийняття та публікацію самого нацплану у 2017 році, відсутні щорічні плани заходів з його виконання, тому оцінки за критеріями “вичерпності” та “регулярності” були знижені. При цьому Молдова взагалі не розробила нацплану, а Грузія вже кілька років не може його затвердити. Отже, обидві країни отримали 0 за цим індикатором.

Ми сподіваємось, що результати дослідження, передусім, будуть цікавими органам влади, адже вони виявляють прогалини у розкритті інформації та даних, за які вони є відповідальними. До речі виявлені проблемні питання команда Індексу адресувала конкретними практичними рекомендаціями органам влади та енергетичним компаніям. 

Також від підвищення прозорості виграють гравці ринку та потенційні інвестори, що прагнуть відкритого і доброчесного конкурентного середовища й нижчих бізнес-ризиків. Для споживачів це дозволить бути більш поінформованими, краще захищати свої інтереси і права, а також формувати активну і зрілу ринкову поведінку. Окрім того, прозорі ринки призводитимуть до покращенння рівня обслуговування та більш справедливого ціноутворення. 

Думаємо, що результати оцінювання також будуть цікавими і міжнародним інституційним партнерам, які отримають можливість кращого розуміння політики та енергетичних ринків країн, а також зможуть більш сфокусовано допомогати національним урядам у здійсненні реформ, відкритті і підвищенні ефективності внутрішніх ринків.

Якщо ви бажаєте дізнатися більше про методологію та порівняти результати оцінювання у кожній країні, приєднуйтесь до презентації «Міжнародний Індекс прозорості енергетики 2020:  тест на відкритість сектору − позитивний чи негативний?».

Захід відбудеться 17 грудня, об 11.00 на платформі Zoom. Щоб взяти участь, будь ласка, зареєструйтеся за посиланням до 17.00 16 грудня. Посилання на захід буде надіслано всім зареєстрованим учасникам до кінця дня 16 грудня.

Захід проводиться в рамках проекту «Індекс прозорості енергетики – потужний інструмент посилення прозорості енергетичного сектору», який реалізовано ГО «ДІКСІ ГРУП» разом із World Experience for Georgia “WEG” (Georgia) та Community for advocacy and public policies WatchDog.MD (Moldova). Проект підтримано за програмою регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, що фінансується ЄС.

The project benefits from support through the EaP Civil Society Forum Re-granting Scheme (FSTP) and is funded by the European Union as part of its support to civil society in the region. Within its Re-granting Scheme, the Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF) supports projects of its members that contribute to achieving the mission and objectives of the Forum.

Grants are available for CSOs from the Eastern Partnership and EU countries. Key areas of support are democracy and human rights, economic integration, environment and energy, contacts between people, social and labour policies.

This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of DIXI Group NGO and do not necessarily reflect the views of the European Union.

Коментарі

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

Чи вдасться Україні збалансувати інтереси видобутку та охорони довкілля?

Минув майже рік з прийняття так званого «бурштинового закону». На сьогодні можемо говорити про те, що основна ціль цього законопроекту – залучення іноземних інвесторів – не досягнута, жодної угоди про розподіл продукції урядом наразі не підписано.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг у сфері аналітичної діяльності DiXi Group

Міжнародний Індекс прозорості енергетики 2020: тест на відкритість сектору − позитивний чи негативний?

Прозорість є однією з ключових передумов ефективного розвитку економіки і ринків, відкритої конкуренції, справедливого ціноутворення, вироблення виваженої, збалансованої політики та регулювання.

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Фонд декарбонізації може стати потужним інструментом, проте все залежить від наповнення

Україні буде важко суттєво знизити вуглецевий вміст експорту до країн Європи, тому що у цьому напрямі мова йде про набагато вищі суми.

img

Анастасія Синиця

молодший аналітик DiXi Group

«Північний потік-2» та санкції: чого очікувати?

Питання санкцій щодо російського газопроводу є зразковим втіленням двопартійної та двопалатної (bipartisan and bicameral) згоди у США.

img

Ольга Полуніна, Рімма Куштим

менеджер зі сталого розвитку DiXi Group, консультант DiXi Group

Чи не заблокують у Раді реформу контролю за промисловим забрудненням?

Урядовий законопроєкт передбачає, що порядок затвердження висновків НДТМ визначається Кабінетом міністрів. Альтернативний законопроєкт пропонує визначити порядок затвердження висновків НДТМ окремим законом...

img

Роман Ніцович, Сергій Євтушок

директор з досліджень DiXi Group, зовнішній аналітик DiXi Group

Реформа вугільної галузі знову ступає на шлях субсидіювання

Міненерго презентувало новий проєкт Концепції реформування вугільної галузі. Поки сам документ не оприлюднено...

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Наміри уряду вкотре відтермінувати введення екологічних вимог ЄС навряд чи отримають підтримку зарубіжних партнерів

Міністерство енергетики відновило роботу над впровадженням Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), однак незабаром запропонувало перенести його впровадження.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

Схвалені форми звітності – крок до більшої прозорості у видобутку

Уряд нарешті схвалив форми звітності для видобувних компаній, які розроблялися зокрема і за участі експертів DiXi Group.

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Дієвих рішень щодо боргів перед “зеленою” генерацією поки не запропоновано

Уряд фактично поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на Регулятора та оператора системи передачі. За словами прем’єр-міністра, регуляція ними ринку має забезпечити розрахунки з ВДЕ.  

img

Олена Павленко

президент DiXi Group

Зупинка Північного потоку-2 має стати частиною «єдиного голосу» ЄС

Трагедія з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального змінила погляди німецької політичної еліти. Наполягання на лише німецьких інтересах ослабло, і сьогодні Німеччина більш відкрита до формування спільної європейської позиції

img

Роман Ніцович

директор з досліджень DiXi Group

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

img

Роман Ніцович, Дарина Кулага

директор з досліджень DiXi Group, експерт-консультант DiXi Group

Лише підвищення тарифу на передачу не вирішить кризи на ринку електроенергії

Оскільки борги «ГарПоку» продовжують накопичуватись, зростання тарифу є неминучим кроком для забезпечення виплат виробникам ВДЕ у майбутньому. Разом з тим, навіть підвищення тарифу в два рази буде недостатньо для повного вирішення проблеми.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

09 ЧЕРВНЯ 2020

Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

На розгляд Конгресу США представили законопроєкт, що доповнює нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку». Про що в ньому йдеться?

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

01 ЧЕРВНЯ 2020

Для розділення платіжок за електроенергію поки немає передумов

Поточний тариф, навіть верхня його ставка, не відображає реальні витрати, понесені на виробництво, закупівлю та доставку електроенергії домогосподарствам, оскільки в країні застосовується приховане перехресне субсидіювання населення через механізм ПСО. Нині тариф у платіжках подається без розділення на товарний та транспортний компоненти електроенергії.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

26 ТРАВНЯ 2020

Європейський зелений курс та українська енергетика: quo vadis?

Керівництво ЄС бачить порятунок від кризи саме в амбітному Європейському "зеленому" курсі. А що це означатиме для українського енергетичного сектора?

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

Наші платформи

img

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля