DiXi Group Logo
en
19.06.2017

Які тенденції розвитку відновлюваної енергетики в Європі і чого очікувати Україні?

 

Необхідність переходу до використання відновлюваних джерел енергії з кожним роком стає все більш актуальною. По-перше, ця енергія стає все більш доступною в ціні. Зокрема, за даними IRENA, собівартість 1 кВт-год енергії з вітрових наземних електростанцій зрівнялась із собівартістю енергії, яку генерують вугільні електростанції.

Піонерами розвитку та використання “зелених” технологій в основному є розвинуті країни. Зокрема, для того, щоб примножити використання відновлюваних джерел енергії, вони заохочують притік іноземних інвесторів за допомогою проведення різного виду конференцій та виставок. Прикладом може слугувати виставка All -Energy у Шотландії, яка щороку слугує майданчиком для представлення останніх технологій сектору, та місцем, де зустрічаються експерти та бізнес.

 

 

Цього року, наприклад, серед спікерів можна було зустріти Першого міністра Шотландії Ніколу Стурджеон, міністра транспорту Гумзу Юсафа, представників бізнесу із ScottishPower, DONG Energy Wind Power, Atlantis Resources та науковців. Більше того, захід став чудовою можливістю для налагодження контактів, саме там учасники могли обговорити перспективи інвестування у галузь та співпрацю між компаніями.

 

Виставка нових технологій та обладнання у сфері ВДЕ

На глобальному рівні, залучення інвестицій у відновлювані джерела енергії у 2017 році набуло іншого значення на фоні скорочення фінансування галузі у 2016. Інвестиції знизилися на 23% порівняно із 2015 роком і стали найнижчім показником з 2013 року. За інформацією програми ООН з навколишнього середовища (UNEP), сектор отримав лише 242 млрд дол.

Водночас, як йдеться у звіті організації, світова частка електроенергії з ВДЕ зросла із 10,3 % у 2015 до 11,3% у 2016 році. Хоча інвестиції у “зелену” енергетику минулоріч скоротилися, відзначається, що ВДЕ отримали вдвічі більше фінансування, аніж генерація енергії на основі викопного палива.

Якщо розглядати відновлювані джерела енергії в розрізі типів генерації, то інвестиції у сонячну енергетику в 2016 році склали 114 млрд дол., що на 34% менше показника 2015 року. Щодо вітрової енергетики, то вона отримала фінансування у розмірі 113 млрд дол., що на 9% менше, ніж у 2015 році.

Окрім цього, за підсумками року в IRENA заявили, що сукупна потужність “зеленої” генерації минулого року зросла на 161 ГВт, досягнувши показника у 2 ТВт.

 

Які ж зміни на європейському ринку плануються у найближчі роки і як повинна діяти Україна?

 

В останні декілька років країни-члени ЄС скоротили підтримку відновлюваних джерел енергії, чим викликали багато критики – мовляв, відповідна політика має негативний вплив на інвестиції, що здійснюються у галузь. Більше того, причина лежить у “зелених” тарифах, оскільки за законодавством багатьох країн ЄС компанії отримали довгострокові гарантії на продаж “зеленої” електроенергії з фіксацією цін, тоді як вони змінилися.

Для прикладу, “зелена” електрика у Німеччині викуповується за ціною у 45-50 євроцентів/кВт-год, тоді як зараз ціна такої енергії складає близько 12 центів. У відповідь на це, інвестори подали позов до міжнародних судів, посилаючись на те, що Директива 2009/28/EC передбачає незмінність підтримки інвестицій.

За оцінками брюссельського аналітичного центру CEPS, майбутнє рішення суду визначить долю “зеленої” енергетики в Європі. У випадку, якщо позови інвесторів буде відхилено, це стане сигналом того, що інвестиції у ВДЕ не рентабельні, оскільки уряд може змінювати стимули. Більше того, подальший розвиток визначать арбітражні та міжнародні суди, тобто долю “зеленої” енергетики в ЄС буде вирішено у Вашингтоні чи Стокгольмі.

Незалежно від розвитку подій, споживання енергії все одно продовжить зростати (за розрахунками World Energy Council – на 22% до 2060 року), а це означає потребу у розвитку “зеленої” генерації.

Говорячи про тенденції відновлюваних джерел енергії в Європі, слід згадати про стратегію ЄС. До 2030 року Європа планує знизити викиди на 40% від рівня 1990 року та досягти 27% частки ВДЕ у енергобалансі. Зростання цієї частки можна спостерігати вже зараз.

 

ДжерелоAskja Energy

Окремі країни Європи вже досягли поставленої національної цілі, тоді як інші впевнено наближаються до неї. Тому можна з упевненістю казати про реалістичність загальноєвропейської цілі в 27%. На жаль, цього не можна сказати про Україну.

Незважаючи на те, що проект оновленої Енергетичної стратегії України до 2035 року передбачає частку ВДЕ у структурі первинного постачання енергії на рівні 25%, досягти цього показника буде вкрай нелегко. Відповідно до Національного плану дій з відновлюваної енергетики, частка ВДЕ у валовому кінцевому споживанні мала б досягти 11% в 2020 році. Водночас, за оцінками Секретаріату Енергетичного Співтовариства з посиланням на Євростат, у 2014 році частка досягла 3,8%, що набагато нижче індикативної траєкторії в 7,2%.

Основними факторами зростання частки відновлюваних джерел в Україні залишається “зелений” тариф на електроенергію, а також те, що ставки цих тарифів прив’язані до курсу євро. Більше того, було скасовано вимогу щодо обовʼязкового рівня “місцевої” складової, натомість введено надбавку за використання українського обладнання, а також було впроваджено стимулюючий тариф для виробників тепла з відновлюваних джерел, зокрема біомаси. У новому законі “Про ринок електроенергії” врегульовано питання про відповідальність виробників “зеленої” електрики за небаланси.

Наразі Україна співпрацює та керується досвідом і практиками європейських країн у запроваджені ВДЕ, зокрема були підписані меморандуми про співробітництво з Фінляндією, Данією, Словенією, Словаччиною. Держенергоефективності також вивчає досвід Великобританії, зокрема в розробці механізмів фінансування відновлюваної енергетики.

Водночас, галузь відновлюваної енергетики України працює у загалом несприятливому кліматі, на який впливають політичні ризики, нестабільність економіки, загрози воєнного характеру, недостатній рівень захисту інвестицій тощо.

З огляду на це та останні тенденції в Європі, зміни у секторі можуть розпочатися лише завдяки внутрішнім реформам. Україні вже зараз потрібно працювати над нетарифними формами стимулювання виробників, дерегуляцією у сфері дозвільної та регуляторної роботи, та іншими кроками на покращення бізнес-клімату.

 

Марія Мельник
Молодший експерт

Новини

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні