В розвинених країнах вже давно зрозуміли, що замість того, щоб вкладати кошти у видобуток чергового кубометра газу, тони вугілля, виробництво кіловат-години електроенергії чи кілокалорії тепла, набагато розумніше та економічно вигідніше інвестувати в енергоефективність. До того ж це допомагає посилювати енергетичну безпеку, зменшувати забруднення довкілля та пом’якшувати глобальні зміни клімату, які відчутні вже і в Україні. Взагалі, енергоефективність для нашої країни, всіх секторів економіки має стати ключовим пріоритетом розвитку на найближче десятиліття.
Оскільки особливо великий потенціал підвищення ефективності споживання енергії є в секторі житлових будівель, ці гроші доцільно направити саме туди. При цьому інвестиції у термомодернізацію багатоквартирних будинків можуть дати відчутний і швидкий ефект, який проявиться у скороченні споживання газу, електроенергії та тепла. І це позитивно відіб’ється на платіжках для населення, що в Україні є гострим соціальним питанням, на скороченні потреби у бюджетному субсидіюванні. Виникає ціла низка позитивних економічних, соціальних та екологічних ефектів.
Якщо уряд дійсно знайде спосіб направити кошти Газпрому на енергоефективність, це буде хорошим сигналом і підтвердженням серйозності нещодавно задекларованих намірів забезпечити “зелений” енергетичний перехід України. Це також послужить гарним компенсатором можливого зростання вартості енергії.
Звичайно, важливо буде забезпечити прозорість та ефективність витрат цих коштів. Для цього можна використати вже наявний механізм фінансування ОСББ через Фонд енергоефективності, який досить непогано зарекомендував себе.