DiXi Group Logo
en
01.04.2020

Газовий “супермаркет”

 

З 1 травня Україна може стати на крок ближче до конкурентного ринку газу. Принаймні, в уряді декларували наміри не продовжувати дію Положення про покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку газу, яке визначає регульовані ціни для населення і виробників тепла.Важливим елементом будь-якого вільного товарного ринку є можливість вибору серед конкуруючих пропозицій та проста процедура зміни постачальника. Уявімо собі “супермаркет”, де на вибір споживача – десятки найменувань товарів та сотні комерційних пропозицій. Саме так працюють ринки газу та електроенергії в ЄС, де існують навіть сайти-агрегатори пропозицій від багатьох постачальників.Тож що пропонує НКРЕКП, яка нещодавно опублікувала проект постанови щодо спрощення зміни постачальників газу побутовими споживачами?●     По-перше, для зміни постачальника достатньо буде подати заяву-приєднання новому постачальнику газу, і той протягом трьох днів має зареєструвати її в інформаційній системі оператора ГТС. З цього моменту починається процедура зміни постачальника, і відбувається вона виключно в інформаційній системі: наприклад, діючий постачальник автоматично отримає сповіщення, що його споживач хоче змінити постачальника.

●     По-друге, процедура зміни постачальника повинна тривати не довше 21 дня з моменту подачі заяви-приєднання до договору на постачання природного газу. Якщо поданих споживачем документів достатньо і заявка не потребує уточнень, новий постачальник вносить споживача до свого реєстру споживачів, і з наступного дня починається власне постачання газу.

●     По-третє, споживач не зможе змінити постачальника, поки не погасить свою заборгованість перед діючим. До цього кроку тепер буде прирівняно укладання графіку реструктуризації заборгованості. Лише після цих дій можна подавати заяву-приєднання, проте новий постачальник має право відмовити у зміні, якщо існують заборгованості перед будь-ким із попередніх постачальників у попередніх періодах.

●     По-четверте, новий порядок зберігає постачальників із спеціальними обов’язками, які не мають права відмовити побутовим споживачам в укладенні договору постачання газу. Тобто, навіть в умовах ринкових цін, газзбути набувають статусу “гарантованих” постачальників газу для населення.

Перевагою запропонованого механізму є проведення процедури через інформаційну платформу оператора ГТС. Як незалежний гравець, “ОГТСУ” має опрацьовувати всі заявки без дискримінації на користь якогось конкретного постачальника. Це дозволить уникнути маніпуляцій зі сторони постачальників та споживачів і зробить процес прозорим. Позитивом також є пропозиція скоротити процедуру зміни постачальника до максимум трьох тижнів.

Проте до кінця не зрозуміло, як буде відбуватися зміна постачальника у випадку існуючої непогашеної заборгованості перед діючим постачальником. З одного боку, споживачам вже не потрібно буде отримувати письмову довідку про відсутність боргу або складений акт звірки розрахунків – і це великий “плюс”. З іншого боку, споживач не зможе змінити постачальника доти, доки не укладе графік погашення боргу. Це особливо актуально, коли газзбути продовжують включати у платіжки нарахування за “температурними коефіцієнтами” – попри негативну реакцію регулятора та уряду. Це дає можливість для маніпуляцій з боку діючих постачальників, які не хочуть втрачати споживачів.

Загалом, запропонована процедура виглядає досить вигідною для населення. Проте важливим питанням є проведення інформаційної кампанії стосовно майбутніх нововведень. Потрібно заздалегідь пояснити населенню, навіщо взагалі змінювати постачальників і чому це є перевагою, а також яких “підводних каменів” варто остерігатися. Адже сильний споживач – це передусім той, хто знає свої можливості та права. Той, хто не розгубиться у новому газовому “супермаркеті”.

 

Сергій ЄВТУШОК
зовнішній аналітик DiXi Group

Новини

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні