Шукаючи кошти та можливість продати газ, російська сторона пішла на більшість тактичних вимог української та європейської сторони. При цьому процес погодження був не таким складним, як минулого року, вважає Президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко.
“По-перше, Росія погодилась дати Україні знижку, яка б привела вартість газу для України до рівня цін в країнах ЄС. Окрім економічного виграшу, це добрий політичний сигнал, – ще донедавна територія України вважалась чимось іншим, ніж європейський енергетичний ринок, де мають існувати інші ціни, з іншою методологією нарахування і з можливістю ручного регулювання. Зараз усі сторони потроху «оживляють» тезу про те, що український енергетичний ринок є частиною європейського,” – сказала експерт.
“По-друге, «Газпром» скасував умови «бери або плати», яка вважається дискримінаційною нормою щодо покупця, і проти якої вже давно виступають європейські компанії. Цього року чеська “RWE Transgas” виграла суд щодо цього питання, тепер російській стороні все важче буде відстоювати «бери або плати» у майбутніх переговорах. Є шанс, що ця норма згодом взагалі зникне і у купівлях газу між «Газпромом» і НАК «Нафтогаз»,” – резюмувала Олена Павленко.