DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
15.07.2021

Для видобувних громад є можливість висловитися щодо УРП на їх територіях

За низкою укладених угод про розподіл продукції (УРП) оголошено про початок громадського обговорення звітів з оцінки впливу на довкілля (ОВД). Мова йде про ділянки УРП, стороною яких є АТ «Укргазвидобування».

Нагадаємо, що так званим «бурштиновим законом» скасовано погодження УРП з місцевими органами та проведення ОВД для проектів УРП (з перенесенням процедури на період після укладання угоди). Відповідно, видобувні компанії, що підписали угоди про розподіл продукції у грудні 2020 року та січні 2021 року, мають завершити відповідні процедури ОВД до початку планованої діяльності.

АТ «Укргазвидобування розпочало процедури ОВД на чотирьох ділянках ще до прийняття «бурштинового закону» (повідомлення про планову діяльність опубліковані в Єдиному реєстрі ОВД 6 грудня 2019 року), втім наступні стадії процедури розпочато лише у червні-липні 2021 року.

25 червня оголошено початок громадського обговорення звітів з ОВД на Іванівській (cправа №20191264933), Балаклійській (справа № 20191264934) та Бузівській (cправа №20191264935) ділянках, 7 липня – на Берестянській ділянці (справа № 20191264936).

Тривалість громадського обговорення згідно з вимогами Закону «Про оцінку впливу на довкілля» становить щонайменше 25 робочих днів (може тривати довше, але не більше ніж 35 робочих днів) з моменту офіційного опублікування оголошення. На період дії та в межах території карантину з метою запобігання поширенню СОVID-19 громадські слухання не проводяться. Проте, зауваження та пропозиції можна подавати в письмовій формі (у тому числі в електронному вигляді).

Оскільки на стадії укладання УРП видобувні громади не мають можливості впливати на рішення щодо діяльності із видобутку на їх територіях, громадське обговорення у рамках процедури ОВД залишається чи не єдиним інструментом рамкового діалогу між видобувними компаніями і громадами, хоча й обмеженим екологічною тематикою.

Нагадаємо, експерти DiXi Group досліджували типові проблемні питання, що виникають у рамках проведення процедури ОВД для видобувних проектів, та запропонували відповідні рекомендації. Однією із досліджуваних проблем, стала диспропорція у строках завершення ОВД по відношенню до аналогічної процедури, передбаченої Директивою 2011/92/ЄС. ОВД для УРП в Україні проводиться фактично після прийняття державою рішення про реалізацію планованої діяльності, тобто після підписання відповідної УРП – а це є порушенням статей 1(g) та 8а згаданої Директиви, де заначено, що висновок за результатами ОВД має бути інтегровано до рішення про проектну діяльність, тобто ОВД має бути завершено на момент видання дозволу/підписання УРП.

Рішення, запропоноване DiXi Group, передбачало проведення ОВД на етапі після завершення конкурсу, але до укладання угоди. У якості додаткового фактору, який міг би спростити процес, пропонувалося також зробити замовником ОВД державу, як ініціатора конкурсу. За таких умов, інвестор взагалі не мав би витрачати ресурси для ОВД.

Втім, український досвід свідчить про те, що це цілком можливо зробити і силами інвестора. Наприклад, по Угнівській ділянці інвестор (ТОВ «ВЕЛЛ КО») провів 2 процедури ОВД за проектом УРП (щодо спорудження пошуково-розвідувальних свердловин у Івано-Франківській та Львівській областях), які були завершені 29 листопада 2019 року до укладання УРП та до прийняття «бурштинового закону».

Таким чином, для Угнівської ділянки на момент підписання УРП держава вже мала комплексну інформацію щодо потенційного впливу від проектної діяльності на довкілля та могла прийняти виважене рішення. За наявності кількох оцінок на одну і ту саму ділянку, підготовлених потенційними конкурсантами, держава могла б навіть обирати інвестора, який готовий запропонувати більш екологічні підходи та чия проектна діяльність мала б менший негативний вплив на довкілля, якби ця процедура була включена до відповідних конкурсних умов та методології оцінювання заявок.

Традиційна схильність держави до пошуку компромісів з видобувними компаніями призвела до ігнорування послідовності імплементації важливого європейського екологічного стандарту на законодавчому рівні. Але разом зі тим, різні підходи інвесторів показали, що видобувна галузь може змінюватися, а держава має можливість зробити роботу над помилками під час укладання наступних УРП.

 

Ольга Полуніна, менеджерка зі сталого розвитку DiXi Group

Олена Агапова, аналітикиня з питань прозорості у видобувному секторі та сталого розвитку

 

Коментарі

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Вікторія Ткачук

менеджер з роботи зі споживачами

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає, що кожен споживач газу з травня 2022 року отримуватиме платіжки в кіловат-годинах (кВт*год) на додачу до кубічних метрів.

Чи є межа у збільшенні прозорості видобувних галузей?

Численні скандали та розслідування зробили українські надра привілейованою сферою, а непрозора політика держави додавала цьому процесу ваги

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку, експертка НадраМonitor

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Важливо прискорити прийняття законопроекту №3790, який передбачає повне розкриття не тільки УРП, а й усіх видобувних контрактів, де однією із сторін є держава

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Юлія Огаренко

експертка проєкту DiXi Group «Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля»

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Незважаючи на численні політичні заяви щодо підтримки Європейського зеленого курсу та плани створення спільної з ЄС «дорожньої карти» щодо участі у ньому, Україна рухається у протилежному напрямку. Такі результати демонструє моніторинг за методологією Energy Policy Tracker (EPT).

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

Альона Корогод

Молодший аналітик DiXi Group

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

14 липня, як і планувалося, Європейська Комісія представила пакет законодавчих ініціатив «Fit for 55». Мета такої програми доволі амбітна - прискорити досягнення цілей ЄС щодо скорочення викидів СО₂ на 55% до 2030 року (від рівня 1990 року), втім і досить реалістична, зважаючи на чіткі стратегічні цілі та широке секторальне охоплення.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні