Для чого ЄС створив Соціальний кліматичний фонд, і як він працюватиме | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
19.06.2023

Для чого ЄС створив Соціальний кліматичний фонд, і як він працюватиме

Європейський Союз у рамках Європейського зеленого курсу та законодавчого пакету «Fit for 55» оновив Acquis щодо системи торгівлі квотами на викиди парникових газів. Однією із складових оновлення стало охоплення цим законодавством викидів від будівель та автомобільного транспорту (Директиву 2003/87/ЄС про СТВ ЄС доповнено відповідним Розділом IVa). Для подолання соціальних наслідків, спричинених таким нововведенням, та забезпечення справедливого переходу до кліматичної нейтральності Європейський Союз запроваджує новий інструмент – Соціальний кліматичний фонд.

10 травня 2023 року ЄС прийняв Регламент (ЄС) 2023/955 Європейського Парламенту та Ради про створення Соціального кліматичного фонду та внесення змін до Регламенту (ЄС) 2021/1060. Регламент встановлює умови та порядок створення Соціального кліматичного фонду на період з 2026 по 2032 роки.

Конкретними цілями Фонду є підтримка вразливих домогосподарств, вразливих мікропідприємств і вразливих користувачів транспорту. Вона передбачає:

  •         тимчасову пряму підтримку доходу;
  •         фінансування заходів та інвестицій, спрямованих на підвищення енергоефективності будівель, декарбонізацію опалення та охолодження будівель (зокрема шляхом інтеграції в будівлі відновлюваних джерел енергії);
  •         фінансування заходів та інвестицій, спрямованих на покращення доступу до мобільності та транспорту з нульовим і низьким рівнем викидів.

Як працюватиме Фонд?

Фонд надаватиме фінансову підтримку державам-членам ЄС на заходи та інвестиції, визначені у їхньому Соціальному кліматичному плані. Держава-член подає План Європейській Комісії. Регламент визначає вимоги до змісту Плану та встановлює шаблон його структури (Додаток V). Окрім того, План повинен узгоджуватися з іншими документами державного планування (оновленим інтегрованим національним енергетичним та кліматичним планом, планами відновлення та стійкості, реконструкції будівель, територіальними планами справедливого переходу тощо). План, перед його поданням повинен пройти громадські консультації, результати проведення та розгляду яких мають бути відображені у ньому.

Європейська Комісія проводить оцінку поданого Плану. Якщо результати оцінки є позитивними, то Європейська Комісія ухвалює імплементаційний акт, в якому серед іншого зазначає максимальну суму фінансових асигнувань, виділених для держави-члена, національний внесок до розрахункових загальних витрат (держави-члени сплачують щонайменше 25% розрахункових загальних витрат своїх Планів). На основі імплементаційного акту Європейська Комісія укладає угоду з відповідною державою-членом, що становить індивідуальне юридичне зобовʼязання.

Кожна держава-член на дворічній основі звітуватиметься Європейській Комісії про реалізацію свого Плану разом з Інтегрованим національним звітом про прогрес у сфері енергетики та клімату (відповідно до ст.  17 Регламенту (ЄС) 2018/1999 та ст. 28 Регламенту).

Коли почне діяти Соціальний кліматичний фонд?

Регламент застосовується з 30 червня 2024 року – дати, до якої держави-члени ЄС повинні ввести в дію національні закони, підзаконні акти чи адміністративні положення на виконання Директиви (ЄС) 2023/959, якою викиди парникових газів від будівель та автомобільного транспорту включені у сферу дії Директиви 2003/87/ЄС про СТВ ЄС.

Зоряна Козак, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля»

Коментарі

Нові правила для ринку та інфраструктури водню в ЄС

Микола Яковенко

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Пілотний механізм для прозорого “злету” водневих проєктів в ЄС

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Ще більше спрощень для “зеленої” енергетики в ЄС

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

ЄС виходить із Договору до Енергетичної Хартії: чому це відбулось та що далі?

Микола Яковенко

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні