DiXi Group Logo
en
logo
24.09.2020

Дієвих рішень щодо боргів перед “зеленою” генерацією поки не запропоновано


18 вересня відбулось засідання Антикризового енергетичного штабу, задачею якого було знайти шляхи сталого поточного фінансування, а також джерела виплати заборгованості перед виробникам електроенергії з ВДЕ. Серед варіантів мали розглядатись облігації внутрішніх державних позик (ОВДП), кредити державних банків та фінансування з бюджету. Однак, у результаті засідання уряд
доручив створити комісію, яка буде контролювати діяльність НКРЕКП та НЕК “Укренерго” щодо підтримання балансу в енергетиці, що включає врегулювання ситуації з виплат “зеленій” генерації. Отже, уряд фактично поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на Регулятора та оператора системи передачі. За словами прем’єр-міністра, регуляція ними ринку має забезпечити розрахунки з ВДЕ.  

Отже, хоча у законі про зміну системи підтримки ВДЕ передбачалась оплата з держбюджету як мінімум 20% вартості виробленої “зеленої” електроенергії, у проекті кошторису на 2021 рік не були закладені ці видатки. На останньому засіданні Антикризового штабу також не розглядалась ця опція. За прогнозом НКРЕКП, очікувана вартість електрики з ВДЕ на 2021 рік – 58,2 млрд грн, з них 26,4 млрд грн є власне підтримкою (послуги “Гарантованого покупця”). Сам “ГарПок” прогнозує, що вартість товарної продукції “зеленої” генерації складе 60 млрд грн (без ПДВ).

Тобто, з бюджету треба виділяти не менше 11,64 млрд грн, а це не є сталим механізмом, адже необхідно передбачити “компенсатори” для таких витрат. До прикладу, джерелом надходжень міг би бути вуглецевий податок, який наразі повністю потрапляє до загального фонду держбюджету. Однак, надходження від податку на викиди CO2 становлять близько 1 млрд грн на рік, і навіть якщо підвищити його ставки у 2-3 рази та повністю спрямувати на виплати ВДЕ та погашення заборгованості, цього не буде достатньо.

У будь-якому випадку, фінансування виробленої продукції має надходити з ринку, а не перерозподілятись із бюджету. Варіантів, звідки взяти кошти, небагато. Оскільки уряд поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на НКРЕКП та “Укренерго”, ініціювавши створення наглядової комісії, чи не єдиним дієвим рішенням для Регулятора буде підвищення тарифу на передачу. Наразі “Укренерго” вже розрахувала зміни – щоб покрити дефіцит коштів на виплати “зеленим”, ОСП пропонує підвищити тариф до 640,48 грн/МВт∙год у листопаді-грудні 2020 р., та до 501,03 грн/МВт∙год з 2021 р.

За поточних обставин підвищення тарифу стало би правильним рішенням, тому що є одним з небагатьох кроків, які допоможуть уникнути нових боргів на ринку. У той же час, різкий перехід до надмірно високих тарифів матиме негативні наслідки для бізнесу, який потребує додаткової підтримки в умовах COVID-19. Немає гарантії, що компанія отримуватиме від користувачів системи плату за послуги з передачі вчасно і у повному обсязі. Якщо ж ситуація, за якої “Укренерго” боргує “Гарантованому покупцю” десятки мільярдів, буде продовжуватись, криза на ринку електроенергії тільки посилиться.

Окрім пошуку фінансування поточних виплат, нагальним питанням для уряду є визначення джерел надходжень для покриття боргу перед тією ж “зеленою” генерацією. У якості опцій для розрахунків розглядаються державні облігації та кредити державних банків. Випуск ОВДП з п’ятирічним терміном обігу був передбачений Законом №810-ІХ, а кредити державних банків були запропоновані Міненерго як одне з рішень. Втім, обидва ці механізми означають утворення нових боргів задля виплати старих і можуть бути лише тимчасовим рішенням.

Одним з додаткових джерел покриття боргів перед виробниками з ВДЕ, запропонованих у меморандумі, є кредити міжнародних фінансових організацій. За даними НКРЕКП (обґрунтування до підвищення тарифу на передачу від 11.07.2020 р.), НЕК “Укренерго” запропонувала залучити 128 млн євро (3,8 млрд грн) від ЄБРР та 92 млн євро (2,8 млрд грн) від ЄІБ. Однак, міжнародні кредити найближчим часом не будуть залучені. ЄБРР не бажає підтримувати ліквідність “Укренерго”, допоки уряд не виконує зобов’язань перед виробниками з ВДЕ та інвесторами, серед яких і сам банк. Причиною таких настроїв є неповні розрахунки з виробниками з ВДЕ за серпень – хоча виплати є більшими, ніж у будь-якому попередньому періоді 2020 року (3,36 млрд грн), вони становлять лише 65% від нарахованої суми. Динаміка оплати за вересень також не дає підстав для оптимізму, оскільки станом на 20 вересня було сплачено 51% за генерацію першої декади місяця (0,8 млрд грн).

До того ж, нещодавно парламент відхилив законопроект №3960, який мав надати державні гарантії для міжнародних кредитів ОСП та/або державних генеруючих компаній. Також Верховна Рада відмовилась відправити його на доопрацювання. Таке рішення робить свій внесок до небажання ЄБРР надавати кредити на підтримку галузі.

Нинішня система функціонування ринку електроенергії, у тому числі підтримки ВДЕ, є ні сталою, ні стабільною. Інвестори не мають впевненості в оплаті вироблених “зелених” кіловат-годин та покриття історичної заборгованості, а підприємства-споживачі постають перед суттєвим зростанням тарифу на передачу. До того ж, уряд не має інших варіантів, окрім як формувати нову заборгованість для гасіння поточної “пожежі”. Навіть за умови вирішення наявних проблем на ринку електроенергії, немає гарантій, що така ситуація не буде повторюватись. Потужність ВДЕ продовжує зростати, а тому обсяг нарахувань найближчим часом суттєво не зміниться.

Ринок електроенергії потребує фундаментальних трансформацій. Перехід на фінансове ПСО та його відміна згодом, що означає продаж електроенергії населенню за ринковими цінами, є єдиним правильним рішенням у середньостроковій перспективі, тобто протягом п’яти років. Схема, за якої розвиток ВДЕ оплачується кінцевими споживачами – як бізнесом, так і побутовими споживачами, – вже довела свою сталість та ефективність у країнах ЄС.

Однак, уряд може вжити й інших заходів задля покращення ситуації. Серед них може бути надання виробникам з ВДЕ можливості продавати електроенергію на ринку без посередників та отримувати компенсацію на різницю із “зеленим” тарифом. Такі кроки призведуть до більш стабільних розрахунків. Крім цього, ринок “почувався” би краще без цінових обмежень на сегментах РДН та ВДР, а також обмежень на ціну продажу для державних енергокомпаній.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні