DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
15.12.2020

Чи вдасться Україні збалансувати інтереси видобутку та охорони довкілля?

Минув майже рік з прийняття так званого «бурштинового закону», яким було скасовано погодження облрадами надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, погодження проектів УРП з органами місцевого самоврядування та проведення оцінки впливу на довкілля проектів УРП.

На сьогодні можемо говорити про те, що основна ціль цього законопроекту – залучення іноземних інвесторів – не досягнута, жодної угоди про розподіл продукції урядом наразі не підписано. Більше того, стало відомо, що канадська компанія Vermilion Energy вирішила не продовжувати переговори про підписання УРП на Балаклійській та Іванівській нафтогазових ділянках, таким чином залишаючи «Укргазвидобування» єдиним переможцем по цих ділянках. Заявлена причина – криза, спричинена пандемією COVID-19. Стало очевидним, що послаблення в екологічному законодавстві та звільнення УРП від погоджень з місцевими громадами не стали стимулюючим фактором для іноземних інвесторів.

Втім, прийняття «бурштинового закону» спричинило низку негативних реакцій закордонних партнерів. Зокрема, справа в Секретаріаті Оргуської конвенції проти України (ACCC/C/2014/118 Ukraine), порушена ще під час укладання Україною УРП у 2013 році, не закрита та отримала оновлення, які вочевидь стануть предметом подальшого розгляду. Європейська Комісія в своєму звіті про виконання Угоди про Асоціацію відзначила слабкий прогрес України в сфері захисту довкілля та спроби обмежити імплементацію Закону «Про оцінку впливу на довкілля» через прийняття «бурштинового закону» , який «… не відповідає ані Директиві ЄС щодо ОВД, ані міжнародним зобов’язанням за Конвенцією Еспо про оцінку випливу на довкілля у транскордонному контексті …» (див. сторінку 21 звіту).

Експерти DiXi Group ще рік тому, проаналізувавши положення прийнятого Закону, одразу попередили про можливі негативні наслідки, а згодом підготували комплексне дослідження, в якому проаналізували цю та інші проблеми імплементації ОВД у видобувному секторі та запропонували можливі рішення.

Що ми пропонуємо зробити для покращення ситуації з виконанням міжнародних зобов’язань України? Першим кроком є відновлення статусу кво, повернення України в стан дотримання міжнародних конвенцій та директив ЄС через скасування відповідних положень «бурштинового закону». Втім, для комплексного вирішення питання цього недостатньо – в умовах кризи інвесторам дійсно потрібні позитивні сигнали. Тому другий крок – це напрацювання ефективних та простих механізмів щодо проведення ОВД для проектів УРП. Як саме? Докладніше в нашій «дорожній карті».

Долучайтеся до обговорення та розробки ефективних рішень щодо ОВД у видобутку та надсилайте свої пропозиції до «дорожньої карти» на адресу: polunina@dixigroup.org до 31 січня 2021 року.

Завантажити Дорожню карту рекомендації ОВД

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні