logo
en

Чи не заблокують у Раді реформу контролю за промисловим забрудненням?

В кінці вересня у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення» (реєстраційний № 4167), розроблений Міндовкілля (далі – урядовий законопроєкт). Його метою є забезпечення імплементації положень Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди, що включена до додатку XXX до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Законопроєкт передбачає запровадження інтегрованого дозволу для великих підприємств-забруднювачів довкілля, що встановлюватиме вимоги до обсягів забруднення та заходів, що такі підприємства мають вживати для скорочення викидів.

У жовтні група депутатів внесла до парламенту альтернативний законопроєкт № 4167-1. Як зазначають автори, він так само спрямований на приведення у відповідність законодавства України до законодавства ЄС.

На перший погляд, обидві ініціативи є дуже подібними – вони мають однакову структуру, формулювання положень більшості статей також збігається, проте між ними існує низка відмінностей:

В обох законопроєктах містяться норми, що стосуються запровадження висновків найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ), які безпосередньо передбачають заходи, що мають впроваджуватися підприємствами певного сектору для зменшення забруднення довкілля. Урядовий законопроєкт передбачає, що порядок затвердження висновків НДТМ визначається Кабінетом міністрів. Альтернативний законопроєкт пропонує визначити порядок затвердження висновків НДТМ окремим законом України, до прийняття якого відтерміновується введення в дію закону про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення.

Таке положення видається необґрунтованим з кількох причин. По-перше, питання процедури затвердження висновків НДТМ не належить до таких, що визначаються виключно законами. Навпаки, розробка двох законів замість одного тільки ускладнить впровадження реформи. По-друге, таке формулювання альтернативного законопроєкту означає, що реформу не буде впроваджено, поки депутати не узгодять процедуру висновків НДТМ, що фактично означає відтермінування самої реформи.

Також, в альтернативному законопроєкті відсутні положення, що визначають особливості контролю за виконанням компаніями умов інтегрованого дозволу, хоча з огляду на його назву, наявність таких положень мала би передбачатись. Урядовий законопроєкт натомість передбачає положення щодо контролю за дотриманням умов інтегрованого дозволу: інформацію, що має бути включена до плану перевірок, основні критерії для оцінки ризику для довкілля від господарської діяльності, підстави для проведення позапланових перевірок, як це передбачено Директивою 2010/75/ЄС.

Крім того, альтернативний законопроєкт містить недосконалі правила регулювання для великих забруднювачів атмосферного повітря. Як визначено в преамбулі до Директиви 2010/75/ЄС, державам доцільно переглянути законодавство, що стосується промислових установок, з метою спрощення та уточнення існуючих положень, а також зменшення непотрібного адміністративного навантаження. З цією метою урядовий законопроєкт передбачає внесення змін до Водного кодексу та Закону “Про охорону атмосферного повітря”, що передбачать усунення необхідності отримувати дозволи відповідно до названих законів за наявності інтегрованого дозволу. Альтернативним законопроєктом пропонується внести аналогічні зміни лише до Водного кодексу. Для компаній це означає наявність паралельних дозвільних систем, а отже і додаткове адміністративне навантаження.

Наразі доля реформи в руках депутатів. Залишається лише сподіватися, що профільний комітет Верховної Ради, опрацьовуючи законопроєкти, спиратиметься на положення законодавства ЄС та найкращі практики країн ЄС, та зрештою підтримає впровадження необхідної для України системи контролю промислового забруднення.

Ольга Полуніна, менеджер зі сталого розвитку DiXi Group

Рімма Куштим, консультант DiXi Group

Коментарі

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Фонд декарбонізації може стати потужним інструментом, проте все залежить від наповнення

Україні буде важко суттєво знизити вуглецевий вміст експорту до країн Європи, тому що у цьому напрямі мова йде про набагато вищі суми.

img

Анастасія Синиця

молодший аналітик DiXi Group

«Північний потік-2» та санкції: чого очікувати?

Питання санкцій щодо російського газопроводу є зразковим втіленням двопартійної та двопалатної (bipartisan and bicameral) згоди у США.

img

Ольга Полуніна, Рімма Куштим

менеджер зі сталого розвитку DiXi Group, консультант DiXi Group

Чи не заблокують у Раді реформу контролю за промисловим забрудненням?

Урядовий законопроєкт передбачає, що порядок затвердження висновків НДТМ визначається Кабінетом міністрів. Альтернативний законопроєкт пропонує визначити порядок затвердження висновків НДТМ окремим законом...

img

Роман Ніцович, Сергій Євтушок

директор з досліджень DiXi Group, зовнішній аналітик DiXi Group

Реформа вугільної галузі знову ступає на шлях субсидіювання

Міненерго презентувало новий проєкт Концепції реформування вугільної галузі. Поки сам документ не оприлюднено...

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Наміри уряду вкотре відтермінувати введення екологічних вимог ЄС навряд чи отримають підтримку зарубіжних партнерів

Міністерство енергетики відновило роботу над впровадженням Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), однак незабаром запропонувало перенести його впровадження.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

Схвалені форми звітності – крок до більшої прозорості у видобутку

Уряд нарешті схвалив форми звітності для видобувних компаній, які розроблялися зокрема і за участі експертів DiXi Group.

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Дієвих рішень щодо боргів перед “зеленою” генерацією поки не запропоновано

Уряд фактично поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на Регулятора та оператора системи передачі. За словами прем’єр-міністра, регуляція ними ринку має забезпечити розрахунки з ВДЕ.  

img

Олена Павленко

президент DiXi Group

Зупинка Північного потоку-2 має стати частиною «єдиного голосу» ЄС

Трагедія з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального змінила погляди німецької політичної еліти. Наполягання на лише німецьких інтересах ослабло, і сьогодні Німеччина більш відкрита до формування спільної європейської позиції

img

Роман Ніцович

директор з досліджень DiXi Group

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

img

Роман Ніцович, Дарина Кулага

директор з досліджень DiXi Group, експерт-консультант DiXi Group

Лише підвищення тарифу на передачу не вирішить кризи на ринку електроенергії

Оскільки борги «ГарПоку» продовжують накопичуватись, зростання тарифу є неминучим кроком для забезпечення виплат виробникам ВДЕ у майбутньому. Разом з тим, навіть підвищення тарифу в два рази буде недостатньо для повного вирішення проблеми.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

09 ЧЕРВНЯ 2020

Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

На розгляд Конгресу США представили законопроєкт, що доповнює нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку». Про що в ньому йдеться?

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

01 ЧЕРВНЯ 2020

Для розділення платіжок за електроенергію поки немає передумов

Поточний тариф, навіть верхня його ставка, не відображає реальні витрати, понесені на виробництво, закупівлю та доставку електроенергії домогосподарствам, оскільки в країні застосовується приховане перехресне субсидіювання населення через механізм ПСО. Нині тариф у платіжках подається без розділення на товарний та транспортний компоненти електроенергії.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

26 ТРАВНЯ 2020

Європейський зелений курс та українська енергетика: quo vadis?

Керівництво ЄС бачить порятунок від кризи саме в амбітному Європейському "зеленому" курсі. А що це означатиме для українського енергетичного сектора?

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля