DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
10.05.2016

Чи народилася істина у суперечці гідних конкурентів?

 

Секретаріат Енергетичного Співтовариства сказав своє вагому слово у питанні відділення транспортної функції від НАК «Нафтогаз України», погоджуючи модель Міненерговугілля. Слово вийшло зваженим, обґрунтованим, але в той же час дещо неочікуваним.Головним висновком оприлюдненого аналізу є той факт, що пропозиції Міністерства загалом отримали погодження, але мають бути доопрацювані в певних істотних моментах, а це значить, що Україна стала ще на крок ближчою до появи конкурентного ринку газу. Варто відзначити, що, оскільки Енергоспівтовариство організація дуже формалізована, Секретаріат розглядав лише модель, отриману від єдиного уповноваженого органу – Міненерговугілля, а пропозиції самого Нафтогазу були лише взяті до уваги. З точки зору здорового глузду, обережне ставлення до пропозицій монополіста щодо шляху обмеження власного монопольного становища є достатньо слушною стратегією, хоча деякі доречні підходи Нафтогазу були, тим не менш, взяті на озброєння Секретаріатом.

Перш за все, Секретаріат зробив висновок, що Міністерство енергетики є єдиним належним органом для управління оператором транспортних мереж, а система незалежного та неупередженого керування окремим його підрозділом, розроблена Міненерговугіллям, отримала безумовне схвалення. ФДМУ, натомість, був розкритикований для такої ролі, як невідповідний ані по статусу, ані по функціональності.

Втім, значною невідповідністю в очах Енергоспівтовариства є заплановане збереження існуючого оператора – ПАТ «Укртрансгаз» – для такої ролі у майбутньому. Натомість експерти організації запропонували створити цілком нову незалежну компанію, виключно для контролю над газовими мережами. З одного боку, саме це пропонував Нафтогаз, але диявол, як кажуть, ховається у дрібницях. Якщо державний гігант планував створити таку компанію у своїй структурі, поступово передаючи йому специфічний досвід та функції Укртрансгазу, то Секретаріат чітко відстоює те, що новий оператор має бути створений «окремо та незалежно» від Нафтогазу.

Менше зрозуміло з іншими пунктами плану. На фоні прямого обмеження власної ролі в оцінці відповідності моделі дуже вузькими та зрозумілими вимогами Третього енергетичного пакету, Секретаріат, тим не менше, відкрито критикує намагання Міністерства розвинути відділення оператора газотранспортної системи у повноцінне стратегічне реформування ринку шляхом подальшого зменшення впливу державного монополіста. І якщо в частині майбутнього підземних сховищ газу, навколо якого було зламано чимало списів, Секретаріат досить туманно каже про небажаність можливого, в принципі, поєднання операторів двох систем, то у питанні виведення ПАТ «Укргазвидобування» з-під прямого контролю Нафтогазу він вдається у явно невластиві його компетенції економічні прогнози та оцінки. Можливо, коли назва міжнародної організації стане «Енергетичне та Інвестиційне Співтовариство», пряма, по суті, заборона Секретаріату використати зручний момент міжнародного тиску на українську владу задля якомога більш амбітного реформування сектору виглядатиме доречніше, але зараз це точно не так.

Колектив авторів спеціалізованого дослідження, нещодавно проведеного DiXi Group, може, загалом, привітати висновок Секретаріату як такий, що дійсно намагається примирити конкуруючі концепції, взявши з них найкраще. Сподіваємося, втім, що Секретаріат не застосовуватиме свій авторитет щодо впливу на питання, що лежать за межами досить ясних та зрозумілих меж Третього енергетичного пакету, а створення незалежного оператору газотранспортних мереж стане не останнім, а першим кроком широкомасштабних реформ, що призведуть до появи справжньої конкуренції там, де зараз панує зарегульованість та централізація.

 

Денис Назаренко
Генеральний менеджер навчальних програм

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні