DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
04.11.2021

Чи є межа у збільшенні прозорості видобувних галузей?

Численні скандали та розслідування зробили українські надра привілейованою сферою, а непрозора політика держави додавала цьому процесу ваги. Разом із тим, імплементація Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) та її щорічні звіти про основні економічні показники і доходи від галузі почали руйнувати цей усталений стереотип.

Але чи цього достатньо? Важливим індикатором, що справи йдуть «не так», зокрема, є незначна кількість іноземних інвестицій в українську видобувну галузь, що свідчить про те, що інвестиційний клімат України інвестори вважають не достатньо надійним. Прикладом є укладання угод про розподіл продукції (УРП), коли протягом 2019-2020 року іноземні інвестори поступово відмовлялися від участі у масштабних проектах (наприклад канадська компанія Vermillion вийшла із консорціуму з УкрГазВидобування щодо спільної розробки Балаклійської та Іванівської вуглеводневих ділянок).

Прозорість є одним із інструментів гарантії базових потреб інвестора, адже відкриті «правила гри» забезпечують сталість та зрозумілість співпраці на старті. Варто відзначити, що завдяки імплементації ІПВГ, активній позиції громадянського суспільства та наявності політичної волі уряду  рівень прозорості у видобувній галузі за останній рік дійсно підвищився і ця тенденція зберігається.  У травні 2021 року запущено у тестовому режимі  Державний геологічний портал, який об’єднує у собі велику кількість інформації, що стосується надрокористування. Наразі на порталі доступна інтерактивна карта зі спецдозволами, дашборди із загальною статистикою, бази даних з великою кількістю геологічної інформації. У червні 2021 року рішенням РНБО розпочався публічний аудит усіх спецдозволів на користування надрами з 1994 року. У жовтні 2021 року на Державному геологічному порталі з’явився відповідний датасет.

Проаналізуємо стан розкриття цієї інформації та зручність використання. Позитивом публікації є те, що у одному джерелі зібрана велика кількість даних, яка раніше знаходилася у різних джерелах і ускладнювала пошук даних про конкретний спецдозвіл. Разом із тим, формат, у якому публікується інформація, потребує покращення, оскільки наразі відсутня можливість для аналізу інформації шляхом фільтрів та сортування.

В опублікованому файлі наведені дані про видані 3044 спеціальні дозволи на користування надрами, що включає у себе корисні копалини, ділянки надр, спосіб надання спецдозволу, інформацію про запаси корисних копалин, показники видобутку за час дії спецдозволу (що дозволяє зарахувати спецдозвіл до т.з. «сплячих ліцензій»), рентні платежі та дані про кінцевих бенефіціарних власників. Але деякі категорії містять неповну інформацію, наприклад:

  • для 227 дозволів відсутня інформація про підставу для надання;
  • для 1016 спецдозволів, які видані до 2019 року включно, немає інформації про видобуток за 2020 рік;
  • для 622 спецдозволів, які видані до 2019 року включно, немає інформації про видобуток з початку дії спецдозволу;
  • 172 спецдозволи не мають даних стосовно кінцевих бенефіціарних власників (вказано «н/д» без роз’яснення).

Дані аудиту надр мають потенціал стати зручним інструментом для галузевих аналітиків за умови їх доповнення та належного форматування. Інформацію можна доповнити історичними даними – у тому числі зі звітів за Стандартом Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ). Ці системні звіти дозволять заповнити частину прогалин, а коректний формат даних дозволить застосовувати їх для аналізу динамічних явищ.

Ще одним важливим для підвищення інвестиційної привабливості України аспектом є публікування повних текстів угод про розподіл продукції (УРП). Хоча, на інтерактивній карті Державного геологічного порталу та на сайті Міненерго опубліковано інформацію про істотні умови УРП, за висновками експертів DiXi Group цього недостатньо для виконання відповідних вимог Стандарту ІПВГ 2019 року (передбачає повне розкриття всіх текстів видобувних угод, стороною яких є держава) та виконання рішення 7 Наради Сторін Орхуської конвенції (передбачає надання повного тексту УРП громадськості на її запит, а також залучення її до переговорів про укладання УРП). Не кажучи вже про те, що оскільки УРП передбачають розробку великих площ вуглеводнів, їх зміст становить суспільний інтерес, з огляду на досягнення енергетичної незалежності та забезпечення населення відповідними ресурсами.

Законодавче вирішення питання пропонує законопроєкт № 3790 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях», який готується до другого читання та пропонує законодавчо закріпити публікування повних текстів видобувних угод, які укладаються  від імені держави.

Можна констатувати, що процес розкриття великої кількості інформації, що стосується надрокористування є однозначно позитивним сигналом для інвесторів, також публікація повних текстів угод стане одним із запобіжників існування так званих «сплячих ліцензій». Разом з тим, варто звернути увагу покращення опублікованої інформації та розкриття угод УРП, адже меж для підвищення прозорості у видобувних галузях не існує.

 

Сергій Євтушок, молодший аналітик DiXi Group, експерт НадраMonitor

Ольга Полуніна, менеджерка зі сталого розвитку, експертка НадраМonitor

Коментарі

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Вікторія Ткачук

менеджер з роботи зі споживачами

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає, що кожен споживач газу з травня 2022 року отримуватиме платіжки в кіловат-годинах (кВт*год) на додачу до кубічних метрів.

Чи є межа у збільшенні прозорості видобувних галузей?

Численні скандали та розслідування зробили українські надра привілейованою сферою, а непрозора політика держави додавала цьому процесу ваги

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку, експертка НадраМonitor

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Важливо прискорити прийняття законопроекту №3790, який передбачає повне розкриття не тільки УРП, а й усіх видобувних контрактів, де однією із сторін є держава

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Юлія Огаренко

експертка проєкту DiXi Group «Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля»

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Незважаючи на численні політичні заяви щодо підтримки Європейського зеленого курсу та плани створення спільної з ЄС «дорожньої карти» щодо участі у ньому, Україна рухається у протилежному напрямку. Такі результати демонструє моніторинг за методологією Energy Policy Tracker (EPT).

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

Альона Корогод

Молодший аналітик DiXi Group

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

14 липня, як і планувалося, Європейська Комісія представила пакет законодавчих ініціатив «Fit for 55». Мета такої програми доволі амбітна - прискорити досягнення цілей ЄС щодо скорочення викидів СО₂ на 55% до 2030 року (від рівня 1990 року), втім і досить реалістична, зважаючи на чіткі стратегічні цілі та широке секторальне охоплення.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні