DiXi Group Logo
en
25.06.2021

«Авгієві стайні» видобувної галузі: чи є прогрес?

На засіданні 19 березня 2021 року РНБО анонсувала аудит усіх спецдозволів на користування надрами, виданих з 1991 року та анулювала 19 вуглеводневих спецдозволів, виданих пов’язаним між собою юрособам (детальніше у аналітичній довідці DiXi Group).

Пізніше, у травні Держгеонадра оголосила позапланові перевірки ділянок, на які отримані спецдозволи поза аукціоном, та тих, де не відбувається діяльність з видобутку та розвідки. Іншими словами, Держгеонадра планує виявити так звані «сплячі» ліцензії на геологічне вивчення та видобуток корисних копалин, передусім нафти та газу.

Згодом, після засідання 18 червня РНБО анонсувала анулювання ще 9-х спецдозволів (вуглеводні, титан, рудні корисні копалини). За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, ці ділянки використовувалися недобросовісно. Також оголошено про добровільне повернення державі 2-х спецдозволів на видобуток природного газу та нафти, що належали компаніям групи «Гео Альянс».

Аудит спеціальних дозволів та пошук «сплячих» ліцензій є позитивним сигналом для виведення видобувної галузі України із стану стагнації. Практика отримання спеціальних дозволів, за якими десятиліттями не відбувається діяльності, є неприпустимою з точки зору енергетичної незалежності та національної безпеки України, наповнення бюджету та інвестиційної привабливості країни.

Цю проблему яскраво показав український звіт Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) за 2019 рік, який вперше включав так зване по-проектне звітування видобувних компаній. Використовуючи матеріали цього звіту та відкриті джерела, аналітичний центр DiXi Group проаналізував чинні спецдозволи на нафтогазові ділянки, і виявив щонайменше 63 «сплячих» ліцензій. Ще за 6-ма спецдозволами сплачено рентних платежів менше 20 тис. грн, що може свідчити про низьку видобувну активність на цих ділянках. Також відзначається, що станом на 2019 рік 204 нафтогазові спецдозволи з тих чи інших причин не потрапили до сфери охоплення звіту ІПВГ.

Аналіз продемонстрував цікаву особливість: в більшості випадків (41%) у спецдозволи вносилися зміни в частині корегування строків початку видобутку, що ніби «перетворювало» «сплячий» актив у працюючий. Таким чином інвестори переносили строки виконання взятих на себе зобов’язань за програмою робіт.

Навіть цей первинний аналіз даних 2019 року свідчить, що «сплячих» спецдозволів на користування надрами в Україні ще багато, і виявляти їх допомагає широке коло інструментів прозорості (звітність ІПВГ, реєстри спецдозволів, інформаційні ресурси Мін’юсту, Держгеонадр та ДНВП «Геоінформ»).

Не заперечуючи позитивного впливу зусиль РНБО, слід однак заначити, що потрібні системні рішення та заходи, спрямовані на розв’язання проблеми в цілому, а не точкові санкції, адресовані конкретним юридичним особам. Крім того, практика вирішення проблеми «сплячих» ліцензій через такі політико-правові методи є потенційно небезпечною з точки зору можливого політичного впливу.

Системні інструменти врегулювання цієї проблеми має запропонувати новий Кодекс про надра, прийняття якого анонсується найближчим часом, а також законопроєкт №3790, який удосконалить процедури звітування уряду та компаній та запровадить практику повного розкриття текстів угод (у тому числі УРП), що будуть укладатися у майбутньому. Адже законодавча база та запровадження ефективних інструментів прозорості у видобувних галузях є запорукою недопущення недобросовісного використання природних ресурсів.

ІПВГ є незалежним та добровільно підтримуваним на міжнародному рівні стандартом, який впроваджується у понад 50 країнах світу, включаючи Україну. Для імплементації цього стандарту та на виконання Угоди про асоціацію з ЄС в частині звітності видобувних компаній (Директива 2013/34/ЄС), у 2018 році прийнято Закон «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях». Наразі у Верховній Раді розглядається законопроєкт №3790, який покликаний сприяти збільшенню прозорості галузі та впровадженню антикорупційних підходів, у т.ч. через вимоги щодо розкриття контрактів у сфері видобутку.

 

Ольга Полуніна, менеджер зі сталого розвитку DiXi Group

Сергій Євтушок, молодший аналітик DiXi Group

Коментарі

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Юлія Огаренко

експертка проєкту DiXi Group «Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля»

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Незважаючи на численні політичні заяви щодо підтримки Європейського зеленого курсу та плани створення спільної з ЄС «дорожньої карти» щодо участі у ньому, Україна рухається у протилежному напрямку. Такі результати демонструє моніторинг за методологією Energy Policy Tracker (EPT).

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

Альона Корогод

Молодший аналітик DiXi Group

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

14 липня, як і планувалося, Європейська Комісія представила пакет законодавчих ініціатив «Fit for 55». Мета такої програми доволі амбітна - прискорити досягнення цілей ЄС щодо скорочення викидів СО₂ на 55% до 2030 року (від рівня 1990 року), втім і досить реалістична, зважаючи на чіткі стратегічні цілі та широке секторальне охоплення.

Україна зробила важливий крок у імплементації Стандарту ІПВГ 2019

Україна зробила важливий крок у імплементації Стандарту ІПВГ 2019

Наступним кроком ми очікуємо проведення публічного обговорення щодо остаточного закріплення намірів України підвищувати прозорість у видобувних галузях та прийняття законопроекту № 3790

Для видобувних громад є можливість висловитися щодо УРП на їх територіях

Ольга Полуніна

менеджерка зі сталого розвитку DiXi Group

Для видобувних громад є можливість висловитися щодо УРП на їх територіях

Громадське обговорення у рамках процедури ОВД залишається чи не єдиним інструментом рамкового діалогу між видобувними компаніями і громадами, хоча й обмеженим екологічною тематикою.

Акциз для ВДЕ протиставляє Україну Європейському «зеленому» курсу

Альона Корогод

молодший аналітик DiXi Group

Акциз для ВДЕ протиставляє Україну Європейському «зеленому» курсу

Невиконання умов Меморандуму, непогашення боргів і, що не менш важливо, можливість додаткового застосування акцизного податку, згідно із законопроєктом №5600, який, попри ряд критики та застережень, було прийнято у першому читанні 1 липня, - значно підривають подальший розвиток сектору.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні