DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
05.07.2021

Акциз для ВДЕ протиставляє Україну Європейському «зеленому» курсу

Майже рік минув з моменту набрання чинності Закону №810-IX, яким передбачалось удосконалити умови  підтримки виробництва електроенергії з ВДЕ. Втім, попри гучні заяви про важливість енергетичного переходу, декарбонізації та необхідність долучатись до Європейського зеленого курсу, на ділі спостерігається занепад галузі та криза довіри інвесторів ВДЕ до уряду.

Невиконання умов Меморандуму, непогашення боргів і, що не менш важливо, можливість додаткового застосування акцизного податку, згідно із законопроєктом №5600, який, попри ряд критики та застережень, було прийнято у першому читанні 1 липня, – значно підривають подальший розвиток сектору.

Невиконані умови з погашення боргів тарифу вже призвели до звернень у міжнародні арбітражі, що коштуватиме державі відповідних виплат. Більше того, досить суперечливими є умови законопроєкту №5600 через пропозицію виключити із групи товарів, до яких не застосовується акциз (3,2%), електроенергію, вироблену із ВДЕ.

По-перше, умови із запровадження акцизного податку не відповідають нормам Закону №810-IX, в якому державою надано гарантії щодо стабільності норм законодавства – зокрема податкового режиму, окрім перегляду в сторону зниження або інших послаблень регулювання. Порушення гарантій не лише є репутаційною втратою для держави, це може призвести до витрат за рішеннями судів.

По-друге, підхід зі скасування акцизної пільги для «зеленої» енергії протиставляє Україну прагненням долучитись до Європейського зеленого курсу та досягти цілі 25% ВДЕ до 2035 року.

По-третє, таке рішення спровокує нову хвилю позовів до судів та міжнародних арбітражів, а оскільки, за міжнародною практикою та враховуючи суперечність раніше прийнятому закону міжнародні інвестори матимуть великі шанси на перемогу – держава матиме додатковий фінансовий тягар на виплати за цими справами.

На противагу регресу підтримки сектору в Україні, у світі, незважаючи на економічну кризу після COVID-19, відбувається активне стимулювання розвитку сектору ВДЕ та пошук конкурентних форм підтримки.

В Іспанії разом зі зростанням виробництва «зеленої» енергії стимулюють розвиток систем накопичення енергії (СНЕ) для забезпечення гнучкості та стабільності енергосистеми. Поряд із розробкою нової нормативної бази щодо ВДЕ, у лютому 2021 року уряд Іспанії затвердив Стратегію накопичення енергії, якою передбачається нарощування потужностей СНЕ з поточного 8,3 ГВт до 20 ГВт до 2030 року, та до 30 ГВт до 2050 року.

Данія є невеликою країною, але з амбітними ВДЕ-цілями, тому вважається світовим лідером «зеленого» переходу. Завдяки виваженій політиці та ряду механізмів підтримки, що змінювалися неодноразово (були і «зелені» тарифи, і «зелені» сертифікати, і «екологічна» надбавка до ринкової ціни, й інші) у країні активно розвивається вітроенергетика.

Ще однією країною, яка працює над розвитком сектору ВДЕ, є сусідня Польща. І хоч країна залишається залежною від викопного палива, як і Україна, у 2020 році там було прийнято закон про офшорну вітроенергетику та зобов’язання встановити 8000 МВт відповідних потужностей до 2030 року. А у травні 2021 року в одному з польських міст був підписаний лист про наміри щодо створення «Водневої долини» – першого водневого проєкту, на який буде виділено 800 млн євро у рамках механізму ЄС з надання допомоги для важливих проєктів спільного європейського інтересу.

Більш детально ознайомитись з кейсами розвитку сектору ВДЕ та декарбонізації економіки можна з квартального звіту, підготовленого експертами DiXi Group.

Альона Корогод, молодший аналітик DiXi Group
експертка проєкту “Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля”

Коментарі

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Вікторія Ткачук

менеджер з роботи зі споживачами

Платіжки в кіловат-годинах: проблемні моменти для споживачів

Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає, що кожен споживач газу з травня 2022 року отримуватиме платіжки в кіловат-годинах (кВт*год) на додачу до кубічних метрів.

Чи є межа у збільшенні прозорості видобувних галузей?

Численні скандали та розслідування зробили українські надра привілейованою сферою, а непрозора політика держави додавала цьому процесу ваги

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку, експертка НадраМonitor

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Важливо прискорити прийняття законопроекту №3790, який передбачає повне розкриття не тільки УРП, а й усіх видобувних контрактів, де однією із сторін є держава

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Юлія Огаренко

експертка проєкту DiXi Group «Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля»

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Незважаючи на численні політичні заяви щодо підтримки Європейського зеленого курсу та плани створення спільної з ЄС «дорожньої карти» щодо участі у ньому, Україна рухається у протилежному напрямку. Такі результати демонструє моніторинг за методологією Energy Policy Tracker (EPT).

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

Альона Корогод

Молодший аналітик DiXi Group

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

14 липня, як і планувалося, Європейська Комісія представила пакет законодавчих ініціатив «Fit for 55». Мета такої програми доволі амбітна - прискорити досягнення цілей ЄС щодо скорочення викидів СО₂ на 55% до 2030 року (від рівня 1990 року), втім і досить реалістична, зважаючи на чіткі стратегічні цілі та широке секторальне охоплення.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні