Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневий оглядОгляд за 10 – 16 квітня
Резюме
— Окупанти готують евакуацію працівників “росатому” на Запорізькій АЕС – Центр національного спротиву. Також надходять повідомлення, що росіяни завезли на станцію велику кількість провізії та готуються блокувати працівників. На майданчику ЗАЕС зафіксовано вибухи російських мін. За попередньою оцінкою “Енергоатома”, вартість зруйнованого через агресію майна сягнула 32 млрд грн.
— Енергосистема працювала без обмежень, висока водність річок забезпечувала роботу ГЕС, частка яких у структурі виробництва сягала 20% в окремі години доби. Для уникнення підтоплень “Укргідроенерго” здійснюються контрольовані скиди води.
— Прем’єрміністр Денис Шмигаль зазначив, що уряду вкрай необхідно до кінця року отримати 14,1 млрд дол. для швидкого відновлення. Україна веде переговори з партнерами щодо юридичного обґрунтування та практичного залучення заморожених російських активів.
— Тим часом, Світовий банк надасть Україні додаткові 200 млн дол. на відновлення енергетичної інфраструктури. З урядом Японії підписало грантову угоду про 400 млн дол. на повоєнне відновлення. Уряд Ісландії виділив 500 тис. дол. на відновлення енергетики.
— За понад місяць “Укренерго” повернула в роботу 5 магістральних ліній та частково відновила обладнання 9 підстанцій.
— 11 квітня відновлено експорт електроенергії, який не здійснювався у попередні 6 місяців. Протягом тижня експорт склав 11,9 тис. МВт∙год, 57% надійшло до Молдови та 43% – до Польщі. Україна планує вийти на рівень 2022 року в обсягах експорту, а потім їх збільшити – міністр Герман Галущенко.
— Оператор сховищ газу (АТ “Укртрансгаз”) розпочав сезон закачування, за сезон відібрано 5,5 млрд куб. м. Голова правління “Нафтогазу” Олексій Чернишов повідомив про завершення опалювального сезону по всій Україні.
— У Чернігівській області запущений та підключений до газорозподільної мережі перший в Україні біометановий завод потужністю близько 3 млн куб. м на рік. За інформацією “РГК”, у 2023 році планується запуск ще 3 заводів загальною потужністю близько 20 млн куб. м.
— Із 1 січня 2024 року має запрацювати Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації. Відповідно до закону, прийнятого ВРУ, фонд має наповнюватись за рахунок доходів держбюджету (у т.ч. зборів з екологічного податку за викиди CO2), державних запозичень, інших надходжень.
— НКРЕКП затвердила зміни до Кодексу системи передачі в частині удосконалення вимог до третинного регулювання частоти та резервів заміщення, а також Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей.
— 5 млрд дол. компенсації рф зобов’язана сплатити “Нафтогазу” за збитки, завдані захопленням активів у Криму в 2014 році – рішення арбітражу.
— СБУ заарештувала майно ексдепутата Вадима Новинського більш як на 3,5 млрд грн, зокрема корпоративні права на 40 українських підприємств та 30 газових свердловин.
— Президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти 438 фізичних та 254 юридичних осіб.
— “Укрнафта” повідомила, що “за попередніми оцінками” отримала чистий прибуток у 4,3 млрд грн за результатами I кварталу 2023 року.