Війна росії проти України: енергетичний вимір (DiXi Group alert) - 24 лютого | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
24.02.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group alert — Щоденний огляд

Огляд за 24 лютого

Резюме за тиждень

— Росія продовжує свідомо нищити об’єкти критичної інфраструктури. За час війни завдано 255 ударів (що досягли цілей) по 112 енергооб’єктах, 77% припадає на період з жовтня по лютий – генпрокурор Андрій Костін. Найбільша кількість атак зафіксована в Київській (22), Дніпропетровській (22), Донецькій (20), Харківській (20) та Запорізькій (16) областях. Загалом пошкоджено або знищено 4 040 інфраструктурних мереж – газопроводів, водопроводів та електромереж.

— Протягом останніх днів під ворожим прицілом – енергетичні об’єкти та інфраструктура на Херсонщині та Харківщині. 21 лютого під час атак уражено будівлі ОСР та теплопостачальної компанії у Херсоні. 23 лютого під ворожим вогнем опинилася Херсонська ТЕЦ, пошкоджено важливе обладнання та магістральний трубопровід, понад 40 000 мешканців міста залишилися без опалення в мороз. 22 лютого зафіксовано влучення у Харкові, ціль атаки – об’єкти інфраструктури.

— Довкіллю України завдано майже 1,9 трлн грн збитку – міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець. Окуповано 132 родовища корисних копалин, збитки галузі сягають 7,76 трлн грн. Спад рівня води у Каховському водосховищі може призвести до того, що більше 1 мільйона українців залишаться без питної води. Зниження рівня нижче 12 м (при нормі 16 м) призведе до екологічної катастрофи та означатиме вихід з ладу систем охолодження Запорізької АЕС.

— рф і далі блокує ротацію експертів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС, що відкладається уже більше двох тижнів. МЗС України виступило із заявою, закликаючи негайно розблокувати ротацію та забезпечити невідкладне безпечне переміщення експертів МАГАТЕ тимчасово окупованими територіями України до ЗАЕС. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі закликав до конструктивних зусиль усіх залучених сторін.

— Попри світові зусилля, окупанти продовжують мілітаризацію ЗАЕС. За інформацією “Енергоатома”, росіяни розмістили понад 600 військових у бомбосховищі ЗАЕС, облаштували кулеметну позицію на покрівлі енергоблоку №5, розмістили блокпости, продовжують зводити укріплення й інші військові споруди навколо енергоблоків станції та сухого сховища відпрацьованого ядерного палива. Українському персоналу та представникам МАГАТЕ відмовлено у доступі до сховища.

— Дефіцит потужності в енергосистемі відсутній 13 днів поспіль і наразі не прогнозується – “Укренерго”. В роботі усі види електростанцій, імпорт електроенергії продовжує знижуватись. Перед Україною може постати питання відновлення експорту електроенергії в денні години зі збереженням імпорту у вечірні – голова Комітету ВРУ з питань енергетики Андрій Герус. 21 лютого внаслідок несприятливих погодних умов без електропостачання залишалися 137 населених пунктів у Київській, Житомирській, Волинській, Чернівецькій, Хмельницькій та Тернопільській областях. 24 лютого внаслідок ворожих обстрілів мають місце пошкодження розподільчих мереж та порушення електропостачання у Дніпропетровській, Харківській, Херсонській, Сумській та Чернігівській областях. В Одесі зберігаються мережеві обмеження через значне пошкодження енергетичної інфраструктури.

— Україна вкотре закликає до посилення міжнародних санкцій проти рф. Президент Зеленський наголосив, що давно настав час “повних санкцій” проти російської ракетної промисловості, у тому числі ІТ-сфери, санкцій проти атомної сфери рф, російських пропагандистів, у тому числі юридичних осіб і всіх, хто з ними пов’язаний. Також необхідне подальше зниження граничних цін на російські нафту і нафтопродукти. Прем’єрміністр Денис Шмигаль підкреслив важливість персональних санкцій на осіб, які безпосередньо впливають на хід повномасштабної агресії, зокрема керівників «Росатома» й усіх підприємств, які належать до ядерної галузі росії. Міністр фінансів Сергій Марченко вчергове наголосив на необхідності виключення росії зі списку країн-членів FATF та внесенні її до “чорного списку” країн з високим ризиком. На спецсесії Генеральної асамблеї ООН більшістю голосів підтримано резолюцію про принципи справедливого та міцного миру в Україні.

Верховною Радою затверджено постанову про застосування секторальних спеціальних економічних санкцій до фінансових установ рф, внесену Президентом Володимиром Зеленським. Водночас, аналітики Trap Aggressor (проєкт StateWatch) зазначили, що понад півроку у Верховній Раді не виносять на голосування проєкт постанови про застосування секторальних економічних санкцій проти росії.

— МЗС України відреагувало на рішення рф призупинити участь в Договорі про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь. У відомстві зауважили, що рф продовжує свідому руйнацію існуючої архітектури ядерного роззброєння і нерозповсюдження, та закликали міжнародну спільноту вжити термінових спільних заходів з метою упередження і протидії будь-яким формам ядерного шантажу з боку держави-терористки.

— Україна акумулює потужну міжнародну підтримку для відбудови. Країни Групи семи (G7) збільшили зобов’язання щодо фінансової підтримки України до 39 млрд дол. У день візиту Президента США Джозефа Байдена до Києва, Державний секретар США Ентоні Блінкен розпорядився виділити 10 млн дол. допомоги Україні для відновлення енергетичної системи. Також, в рамках ініціативи ЄС “Фенікс” до грудня 2023 року на “зелену” відбудову України буде виділено 7 млн євро. 

Також прем’єрміністр Денис Шмигаль повідомив, що на швидке відновлення зібрано близько 150 млрд грн, зокрема 17 млрд грн конфіскованих у російських банків, 35,5 млрд грн від Нацбанку, 1,5 млрд дол. від США та 1 млрд євро від Єврокомісії. У сфері енергетики Шмигаль нагадав, що Сполучені Штати виділили додатково 0,8 млрд дол., у зв’язку з чим міністр енергетики спільно з “Укренерго” формують відповідну стратегію.

— Уряд анонсував часткове  повернення до стандартів прозорості при проведенні держзакупівель. Прем’єр Шмигаль заявив про намір розширити обсяг даних про державні закупівлі, які підлягатимуть публікації під час воєнного стану.

— Ведеться підготовка до приватизації великих державних активів. Кабінет міністрів на засіданні 21 лютого затвердив порядок проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів великої приватизації. Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт, який передбачає зміну управлінської структури Фонду державного майна. Також уряд ухвалив законопроект про державні резерви, яким закріплено зокрема можливість зберігання палива на території країн Європи.

— Україна здійснила перший крок до врегулювання проблеми компенсації за пошкоджене житло. Верховна Рада прийняла закон про компенсацію за пошкодження та знищення майна внаслідок агресії рф. Уряд також схвалив законопроєкти, які передбачають полегшення умов погашення кредитів для громадян, які проживають або виїхали з територій ведення бойових дій чи тимчасово окупованих територій.

— Регулятор продовжує перевірки ОСР на предмет дотримання графіків відключень. За підсумками позапланових виїзних перевірок НКРЕКП наклала штраф на АТ “Полтаваобленерго” у розмірі 85 000 грн за порушення при складанні та застосуванні графіків відключення електроенергії, ПрАТ “Волиньобленерго” отримало попередження. Водночас, Регулятор зняв із розгляду питання перегляду граничних цін на ринку “на добу наперед”, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку електроенергії.

— Уряд погодив передачу в управління “Чорноморнафтогазу” арештованих акцій низки операторів ГРМ. За даними ЗМІ, відповідно до даних судового реєстру, може йтися про 61% акцій “Тернопільгазу”, 81,36% акцій “Коростишівгазу”, 32,9% акцій “Кіровоградгазу”, 14,68% акцій “Хмельницькгазу”, 65,77% акцій “Мелітопольгазу”, а також по одній акції низки інших облгазів.

— “Нафтогаз” оцінив збитки від війни та виклав плани щодо видобутку та набуття нових активів. Голова правління Олексій Чернишов зазначив, що видобуток природного газу в Україні в 2023 році буде на рівні 19 млрд куб. м. Втрати активів групою “Нафтогаз” внаслідок війни Чернишов оцінює в 1 млрд дол., найбільша із втрат – Шебелинський газопереробний завод та його резервуарний парк. Щодо передачі групі в управління 26 операторів ГРМ, він очікує, що активи будуть інтегровані в “Нафтогаз” вже цього року.

Чернишов також вважає реальною відмову від імпорту газу в 2023 році за рахунок збільшення видобутку. За умови жодних територіальних втрат і обстрілів видобувної інфраструктури, цей план вимагає від “Нафтогазу” збільшити видобуток на 8%, а від приватних компаній – на 16% цього року.

— Нове керівництво “Укрнафти” та “Укртатнафти” виявило борги та ознаки зловживань на підприємствах. Директор компаній Сергій Корецький повідомив, що “Укртатнафта” вже повністю погасила 566 млн грн боргу за акцизом, також залишається 2 млрд боргів за ПДВ. Сукупна податкова заборгованість “Укрнафти” станом на грудень становить 4,58 млрд грн, з яких сплачено вже 1,53 млрд грн. Водночас, з попередніх періодів зафіксована значна недостача як нафти, так і нафтопродуктів на сотні тисяч тонн. Виявлена і безнадійна дебіторська заборгованість за нафтопродукти у розмірі 20 млрд грн. Корецький зауважив, що аудит обох компаній ще триває.

— Корецький також повідомив про основні фінансові та виробничі показники “Укрнафти”. У 2022 році видобуток нафти компанією скоротився на 8,6% (до близько 1,37 млн тонн). В поточному році компанія планує здійснити буріння 3 свердловин та підготовчі роботи для буріння ще 8. У фінансовому плані, за результатами діяльності в 2022 році компанія буде збитковою. Серед ініціатив, як виправити ситуацію – новий підхід до нарахування та сплати ренти за користування надрами (за аналогією до умов сплати ренти за видобування газу). Крім того, в компанії ведуть переговори про експорт нафти або постачання за давальницькою схемою. Зокрема, для поставок слід вирішити технічні моменти в частині транспортування ресурсу в суміші з транзитною російською нафтою.

 

 
*Щоденний огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні