Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group alert — Щоденний огляд
Огляд за 21 лютого
Резюме
— За інформацією “Енергоатома”, окупанти розмістили у бомбосховищі Запорізької АЕС понад 600 військових, облаштували кулеметну позицію на покрівлі енергоблоку №5, розмістили блокпости, продовжують зводити укріплення й інші військові споруди навколо енергоблоків станції та сухого сховища відпрацьованого ядерного палива. Українському персоналу та представникам МАГАТЕ відмовлено у доступі до сховища.
— Тим часом, запланована ротація трьох експертів МАГАТЕ на ЗАЕС відкладається уже більше двох тижнів. МЗС України повідомляло, що рф блокує будь-які спроби ротації.
— За інформацією “Укренерго”, 21 лютого дефіцит потужності в енергосистемі відсутній і не прогнозується. Внаслідок несприятливих погодних умов мають місце пошкодження розподільчих мереж та порушення електропостачання у низці областей. В місті Одеса та Одеському районі залишаються мережеві обмеження через пошкодження обладнання на підстанціях.
— У день візиту Президента США Джозефа Байдена до Києва, Державний секретар США Ентоні Блінкен розпорядився виділити 10 млн дол. допомоги Україні для відновлення енергетичної системи.
— Проєкт побудови Westinghouse енергоблоків на українських АЕС знаходиться у стадії реалізації – міністр енергетики Герман Галущенко. За його словами, Westinghouse розпочала роботу над виготовленням двох блоків.
— Також, зі слів Галущенка, до наступної зими на Харківщині збільшать виробництво електроенергії за рахунок розвитку газотурбінної чи газопоршневої генерації. Одна газотурбінна станція на 22-50 МВт може в разі ракетної атаки заживити об’єкти критичної інфраструктури.
— Директор ПАТ “Укрнафта” та ПАТ “Укртатнафта” Сергій Корецький повідомив про поступове повернення боргів за сплатою акцизу та ПДВ. Водночас, із попередніх періодів зафіксована значна недостача нафти і нафтопродуктів на сотні тисяч тонн. Виявлена і безнадійна дебіторська заборгованість за нафтопродукти у розмірі 20 млрд грн.
— Також “Укрнафта” хоче запропонувати новий підхід до нарахування та сплати ренти за користування надрами (за аналогією до умов сплати ренти за видобування газу). Крім того, в компанії ведуть переговори про експорт нафти або постачання за давальницькою схемою, планують в 2023 році здійснити буріння 3 свердловин та здійснити підготовчі роботи для буріння ще 8, провести аудит видобувних активів.
— Голова правління “Нафтогазу” Олексій Чернишов зазначив, що внаслідок війни група втратила активів на 1 млрд дол., найбільша із втрат – Шебелинський газопереробний завод та його резервуарний парк. Він також очікує, що видобуток природного газу в Україні в 2023 році буде на рівні 19 млрд куб. м.
— Понад півроку у Верховній Раді не виносять на голосування проєкт постанови про застосування секторальних економічних санкцій проти росії – аналітики Trap Aggressor (проєкт StateWatch).