RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України
Детальний опис ситуації та аналіз – у RuAssetsWatch за грудень 2022 року
• Лідерами виступають США, де прийнято поправку про використання доходів від арештованих активів підсанкційних російських олігархів та компаній на допомогу Україні, та Канада, яка починає перший процес арешту та конфіскації активів російського олігарха, що перебуває під санкціями.
• «Лакмусовим папірцем» ефективності санкцій країн G7 та ЄС є впровадження граничної ціни на російську нафту. Наскільки ці заходи є ефективними – покаже час, проте вже зараз потрібне розгортання системи контролю за режимом обмежень. Мова про ідентифікацію та накладення санкцій на структури, що беруть участь у схемах обходу.
• Оптимальні шляхи конфіскації російських активів шукають уже не лише провідні міжнародні юристи та науковці, а й політики. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що напрацьовуються правові методи, щоб використати доходи від цих активів для відновлення України. До пошуку варіантів спонукає і диспропорція між потребами відбудови України та можливостями країн-союзниць мобілізувати кошти.
• Заморожених російських активів значно менше, ніж повідомляється. За неофіційними даними, кількість ідентифікованих активів Центробанку рф становить менше третини від 300 млрд дол., нібито заморожених в країнах G7. Ведеться інтенсивна робота, щоб визначити, де і в чиєму володінні знаходиться решта.
• Щодо активів російських олігархів, основною проблемою є пошук холдингів, оскільки підсанкційні особи передають активи з прямого володіння в трасти, членам сім’ї або партнерам, або ж акції розпорошують по багатьом юрисдикціям. Схожі проблеми і в Україні. Зокрема, показовим буде розслідування та доля активів групи VS Energy.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Адвокація «зеленого» відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».