RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України (березень) | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
17.04.2023

RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України

Детальний опис ситуації та аналіз – березень 2023 року

— 23 березня у Брюсселі відбулась зустріч лідерів ЄС. У фокусі – ефективне впровадження санкцій та протидія їх обходу з боку третіх країн, активізація роботи щодо використання заморожених активів рф для відновлення України.

— Генеральний прокурор США відвідав Україну в рамках конференції «United for Justice» з метою просування оперативної роботи Групи з розслідування військових злочинів та Оперативної групи KleptoCapture.

— Міністерства торгівлі, юстиції та фінансів США опублікували рекомендації Tri-Seal Compliance Note для бізнесу, щоб допомогти у визначенні попереджувальних ознак і впровадженні відповідних заходів запобігання порушенням законів США щодо санкцій та експортного контролю.

— Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) застосувало санкції до мережі з п’яти компаній і однієї особи, які допомагали Ірану в закупівлі безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Ця мережа, розташована в Китаї, відповідає за продаж і доставку тисяч компонентів.

— Єврокомісія та низка країн ЄС (Чехія, Кіпр, Данія, Угорщина, Литва, Мальта, Румунія, Словенія та Іспанія) запускають проєкт по контролю за дотриманням санкцій проти рф, націлений на усунення прогалин у санкційному режимі та координації дій між урядами країн ЄС. Проєкт може стати попередником нового наглядового органу ЄС.

— Країни ЄС та G7 намагаються знайти та заморозити активи російських мільярдерів, які перебувають під санкціями, але поки одні країни заморозили мільярди (Бельгія та Люксембург), інші – мають досить скромні цифри. Це вимагає від робочої групи «Замороження та конфіскація» (Task Force Freeze and Seize), а також міжнародної групи REPO (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Task Force) активізувати роботу з пошуку активів, а також виявлення осіб, які допомагають підсанкційним особам такі активи сховати.

— На думку представників Мін’юсту, рішення Міжнародного кримінального суду в Гаазі про ордер на арешт путіна може стати каталізатором багатьох процесів, зокрема, вплинути на створення міжнародного компенсаційного механізму та конфіскацію заморожених російських активів.

— Уряд України планує прийняти Стратегію управління конфіскованими (арештованими/санаційними/санкційними) активами з метою удосконалення процедури управління активами.

— Верховна рада України планує розглянути законопроєкт, відповідно до якого планується створити Державний реєстр санкцій та удосконалити порядок судового розгляду ВАКС справ по санкціям.

— Ці та інші ініціативи можуть свідчити про бажання навести порядок в питанні управління конфіскованими активами, а також певну конкуренцію між ФДМУ та АРМА, які фактично виконують схожу роботу.

— ВАКС конфіскував в дохід держави частку у статутному капіталі суб’єктів господарювання, що володіють ТРЦ «Оушен Плаза» у м. Києві, що раніше належала російському олігарху Ротенбергу.

— НАЗК публікує списки іноземних компаній, які, незважаючи на міжнародне визнання росії державою-агресором і запроваджені санкційні обмеження, продовжують з нею співпрацювати.

 

 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Адвокація «зеленого» відновлення України через посилення підтримки України та послаблення російського впливу в ЄС». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні