logo
en
img

Прозорість для довіри. Як зробити енергетику відкритою

7 листопада в Києві в рамках проекту USAID «Прозора енергетика» відбулася конференція «Прозорість для довіри. Як зробити енергетику доступною». В заході взяли участь урядовці, представники міжнародних організацій, бізнесу та експерти.

Конференція складалася з двох панелей. Перша була присвячена прозорості енергетичного сектору та покращенню діалогу в енергетиці; друга – відкритим даним та електронним реєстрам і тому, як вони можуть допомогти уряду залучити інвесторів та розвинути енергоринок.

Відкрила конференцію заступниця міністра енергетики та вугільної промисловості України із євроінтеграції Наталія Бойко. «Міненерговугілля прагне бути більш відкритим та прозорим. Це ключові пріоритети в нашій роботі. Тому наше відомство максимально сприяє роботі експертів, яким наші фахівці надають усю необхідну інформацію. Саме відкритість дала можливість спростувати чимало неперевіреної інформації, яка з’являється в інформаційному просторі», – зазначила урядовець. На заході чиновниця також представила новий інстумент моніторингу стану  накопичення вугілля на українських ТЕЦ – http://coal.texty.org.ua/. Таким чином, за її словами, Міністерство ділиться даними, щоб не лише покращувати діалог із громадськістю, а й формувати нові інструменти в енергосекторі.

В свою чергу, Олександр Домбровський, в.о. голови Комітету ВРУ з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки наголосив на тому, що питання прозорості – одна із ключових проблем, яка існує в будь-якій економіці, зокрема в Україні. «Cвіт стає відкритим і прозорішим. Чим більше прозорості, тим більше можливостей для розвитку та конкуренції на глобальному рівні. EITI Ukraine/Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні – це те, що потрібно сьогодні українському енергосектору», – зазначив парламентар.

«Більша прозорість допоможе розвивати нові ділові зв’язки та залучати стратегічних партнерів для важливих проектів у секторі, таких як модернізація газотранспортної системи України та створення українського газопроводу. Крім того, прозорість та відкритість в енергетиці допоможуть з’явитися інформації, якій споживачі зможуть повірити », − заявила директор Місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові Сюзан Фрітц.

За словами президента DiXi Group Олени Павленко, налагодження ефективного діалогу зі споживачами залишається одним із пріоритетних завдань для повноцінного реформування вітчизняного енергетичного сектору: «Реформа енергетики надто складний та болючий процес, який вимагає постійного й дуже тісного діалогу зі споживачами. Тільки тоді, коли користувачі зрозуміють реальний стан справ в енергетиці та повірять уряду, що кожна гривня йде на покращення роботи сектору, тільки тоді можна буде говорити про успішні реформи галузі». Для ілюстрації потреби такого діалогу Олена Павленко представила результати соціологічного опитування, підготовлене на замовлення DiXi Group Фондом «Демократичні Ініціативи». До прикладу, одним із результатів такого опитування, як вона проінформувала, є те, що споживачі енергоресурсів навіть у разі незадоволення якістю послуг постачання енергоресурсів, про це не скаржаться.

Сприяти підвищенню прозорості та появі більш доступної інформації в енергетичній галузі покликаний проект USAID «Прозора енергетика», реалізацією якого займається аналітичний центр DiXi Group. Одним з напрямків цього проекту є онлайн-карта енергетичного сектору. Вона була запущена влітку цього року і відтоді регулярно поповнюється новими даними.

«З одного боку карта є дуже наочним інструментом, який дає змогу зрозуміти, як працює енергосектор, з іншого – великим сховищем інформації: тут є короткі характеристики ринкових сегментів, десятки наборів даних у зручному для обробки форматі, сотні тематичних розслідувань. На основі даних, які ми обробляємо для карти, вже створено кілька дуже ілюстративних інфографік, і ми розраховуємо на реалізацію інших інноваційних ідей з використання цих даних», − розповів керівник програм DiXi Group Роман Ніцович. Також він повідомив, що нещодавно карта була перекладена англійською, що стане в нагоді іноземному інвестору, який зацікавлений в інвестиціях у вітчизняний енергосектор. Також, як було зазначено, в рамках проекту надалі продовжується взаємодія із розпорядниками інформації для подальшої роботи із їхніми даними.

Презентації спікерів ви можете знайти за посиланням.

Проект USAID «Прозора енергетика» стартував у листопаді 2016 року. Він спрямований на боротьбу з корупцією та поліпшення фінансової прозорості в енергетичному секторі України. Цього планується досягнути шляхом розкриття, аналізу та оприлюднення інформації з енергетичного сектору, яка або приховується, або доступ громадськості до якої є обмеженим.

Випуск цього матеріалу став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, викладені в цьому матеріалі, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не можуть розглядатися як такі, що відображають позицію USAID чи Уряду США.

Коментарі

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

img

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля