Європейці очікують на істотні зміни у плані відділення транспортної функції від "Нафтогазу"

12 травня 2016

Секретаріат Енергетичного Співтовариства оцінив запропонований план відділення активів з транспортування газу (unbundling) від "Нафтогазу", наданий Міністерством енергетики та вугільної промисловості, і запропонував свої рекомендації для його покращення.

 

Модель, розроблена Міненерговугіллям, серед іншого, передбачала, що оператор транспортних мереж із сховищами газу "Укртрансгаз" перейде під контроль Міненерговугілля, а для управління державними підприємствами з виробництва та постачання електроенергії, газу та нафти буде створена холдингова компанія під контролем Мінекономрозвитку.

 

Європейська структура загалом прийняла поданий план, тим не менше вимагає внести в нього істотні зміни – з тим, щоб повністю здійснити відділення транспортної функції (unbundling) за Третім енергетичним пакетом ЄС та дотриматися вимог щодо незалежності оператора газотранспортної системи.

 

Так, вимоги Секретаріату стосуються необхідності створення нового транспортного оператора, замість існуючого ПАТ “Укртрансгаз”. Нова компанія має знаходитися під контролем Міненерговугілля, бути створена окремо та незалежно від групи НАК “Нафтогаз України”, а також не бути обтяжена будь-якими іншими активами, функціями та обов’язками, включаючи функції оператора систем зберігання газу. Це, зокрема, вимагатиме розділення ГТС як інтегрованої системи на власне газотранспортні активи (магістральні трубопроводи, газокомпресорні станції тощо) та підземні сховища газу.

 

Також, серед вимог експертів міститься заборона використовувати необхідний процес відділення транспортування газу для впровадження будь-яких інших пов’язаних реформ. На думку європейських фахівців, це має прискорити unbundling як пріоритетне перетворення.

 

Зокрема, Секретаріат Енергетичного Співтовариства аргументував небажаність виведення ПАТ “Укргазвидобування” зі структури “Нафтогазу” з фінансової та інвестиційної точок зору. У цьому контексті директор Секретаріату Янез Копач заявив наступне: “Секретаріат вимагає від Міністерства, перш за все, імплементувати Третій енергетичний пакет разом із відділенням оператора газотранспортної системи та не використовувало процес відділенням для зміни структури управління ключовими держпідприємствами, що матимуть великі наслідки. Немає потреби для поспішного розділу "Нафтогазу" як трейдингової компанії від газовидобувної та навіть нафтовидобувної діяльності."

 

Експерти організації провели ґрунтовний аналіз українського законодавства і дійшли висновку про необхідність значної модернізації нормативної бази у сфері приватизації та юридичного режиму концесії, адже саме через такі шляхи планується залучати західних інвесторів у галузь. Також Міненерговугілля, ймовірно, позбудеться контролю над певними активами. “Міністерству доведеться передати управління усіма компаніями з виробництва електроенергії та природного газу, зокрема АЕС, ГЕС і ТЕЦ до іншого органу державної влади. Вчасне проведення процесу відділення транспортної функції (unbundling) має ключове значення для збереження довіри до України як транзитної країни”, зазначив пан Копач.

 

Таким чином, Секретаріат закликав Міненерговугілля без затримок надати змінений план відділення транспортної функції на затвердження Кабінету Міністрів – задля того, щоб чіткий план дій цього процесу почав реалізовуватися не пізніше 1 червня 2016 року.

 

Нагадаємо, що Планом з імплементації реформ у газовому секторі України, що був погоджений зі Світовим Банком та Секретаріатом Енергетичного Співтовариства у березні 2015 року, передбачається необхідність отримання погодження Секретаріату обраної моделі відділення транспортної функції перед тим, як уряд зможе формально затвердити такий план. Наступним кроком стане сертифікація оператора мереж національним регулятором, умовою чого є попередній висновок Секретаріату відповідно до Третього енергетичного пакету ЄС.

Україна є повноправним членом Енергетичного Співтовариства з 2011 року.

 

Нагадаємо також, що аналітики DiXi Group провели аналіз двох основних моделей розділу НАК "Нафтогаз України". Прочитати його можна по посиланням

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG