Як Одеса впливатиме на реформи в енергетиці? Експерти презентували «мануал» для моніторингу змін

06 червня 2018

Що зміниться в Одеській області після запуску роздрібного ринку газу, ринку електроенергії та Фонду енергоефективності? Як одесити можуть слідкувати і реагувати на зміни у сфері енергетики? Чим експертна спільнота може допомогти місцевим активістам?

Про це йшла мова під час круглого столу «Одеська хвиля реформ. Європейські правила для енергетики» 5 червня за участі відомих галузевих експертів.

В рамках заходу представлена система критеріїв, яка дозволяє оцінити прогрес імплементації Угоди про асоціацію в частині енергетики та довкілля на місцевому рівні. За допомогою такого моніторингу місцеві громади та органи влади  можуть контролювати процес реформ на місцях.

Детальний опис того, яким чином здійснювати оцінку, та які від того зиски громаді, міститься у дослідженні «Україна та Угода про асоціацію: місцевий вимір у реформах енергетики та довкілля», який можна знайти на офіційному сайті коаліції «Енергетичні реформи» (http://enref.org/)

 

ГАЗ

Керівник групи «Газ» експертної коаліції «Енергетичні реформи» під час презентації наголосив, що в полі зору органів місцевої влади та місцевого самоврядування знаходяться оператори газорозподільних мереж (облгази) та їх збутові підрозділи, що – серед іншого – здійснюють постачання газу побутовим споживачам за регульованими цінами.

Таким чином, на місцях громади можуть слідкувати за виконанням з їх боку інвестиційних програм, зокрема заходів з модернізації мереж, спрямованих на скорочення виробничо-технологічних втрат, а також зі встановлення приладів обліку.

 

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА

У сфері електроенергетики експерти розповіли про місцевий аспект впровадження закону «Про ринок електричної енергії», який набрав чинності 11 червня 2017. Закон впроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС, у тому числі в питанні розділення обленерго за напрямками розподілу і постачання.

Найбільш проблемним, на думку фахівців, є виконання обленерго,  а потім розподільчими компаніями, нормативних зобов’язань у сфері приєднання електроустановок споживачів до мереж.

 

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ

На сьогодні залишається важливим питання фінансування заходів з енергоефективності у житловому фонді на рівні органів місцевого самоврядування шляхом реалізації місцевих програм підтримки ОСББ.

Важливими інструментами коаліція назвала також:

  •  запровадження системи енергоменеджменту для будівель бюджетної сфери;
  •  розвиток ринку енергосервісних контрактів для бюджетних та житлових будівель,
  •  затвердження місцевих програм для стимулювання енергоефективності у житлових будівлях (шляхом відшкодування частини тіла кредиту чи відсоткової ставки, співфінансування програм з капітального ремонту та встановлення лічильників, підтримки соціально незахищених груп тощо)
  •  проведення інформаційних кампаній для населення
  •  використання енергоефективного обладання в адміністративних будівлях
  • контролю за діяльністю теплопостачальних організацій, зокрема, за виконнням інвестиційних програм із встановлення комерційного (будинкового) обліку тепла і води, а також заміни і ремонту мереж задля зменшення втрат
  • участь у визначенні пріоритетів у роботі, та користування першими сервісами, Фонду енергоефективності

 

 

ДОВКІЛЛЯ

Реформування у сфері довкілля проходить щодо горизонтальних і предметних (секторальних) директив, і практично кожний напрям має чи матиме вплив на регіони.

Наприклад, механізм оцінки впливу на довкілля, втілений у не так давно прийнятому Законі України «Про оцінку впливу на довкілля», передбачає нові або додаткові функції і повноваження обласних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування і стосуються усіх етапів оцінки, починаючи від повідомлення про плановану діяльність, закінчуючи прийняттям висновку з ОВД та ухвалення рішення про провадження планованої діяльності.

Як зазначається в дослідженні, наразі відбувається розробка та прийняття необхідних нормативно-правових актів. Після розробки та прийняття відповідного законодавства місцева влада матиме повноваження, які, у свою чергу, впливатимуть на реалізацію Угоди про асоціацію.

 

НАФТА

Характеризуючи реформи у  нафтовій сфері експерти наголосили на тому, що місцеве населення та інші зацікавлені сторони повинні залучатися до обговорення всіх етапів робіт з розвідування, розроблення та виробництва вуглеводнів.

В контексті збільшення надходжень до місцевих бюджетів від рентних платежів є необхідність контролю за розподілом ресурсів в інтересах громади. Адже починаючи з 2018 року місцеві бюджети отримають 5% ренти від видобутку нафти, газу та газоконденсату, що означатиме для них кількаразове збільшення фінансування.

Крім того наголошувалось, що в рамках Угоди про асоціацію інститути громадянського суспільства мають  право вимагати від учасників ринку нафтопродуктів інформування щодо роздрібних цін палива, факторів, що впливають на них, а також повних, точних, правдивих відомостей щодо позначення автомобільних бензинів (у тому числі екологічного класу та вмісту біоетанолу) та дизельного палива (у тому числі позначення кліматичного періоду, екологічного класу та вмісту естерів жирних кислот).

 

БІЗНЕС-КЛІМАТ

Важливим кроком покращення бізнес-середовища в регіонах є вступ в дію Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання». Закон має на меті узгодити механізми держдопомоги компаніям із конкурентним законодавством. Відтак, всі розпорядники держресурсів мають погодити з уповноваженим органом – Антимонопольним комітетом – свої механізми надання допомоги суб’єктам господарювання. Водночас, вже створено Портал державної допомоги, де будуть оприлюднені всі допустимі механізми підтримки.

Важливо також, що будь-хто – представники бізнесу, громадськість, журналісти – має можливість повідомити Комітет про неправомірне отримання держдопомоги окремими компаніями.


НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG