Відкриття даних допомагає бачити реальний результат від використання ресурсів та вчасно ухвалювати потрібні рішення

21 лютого 2017
Реалізація Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI), яка передбачає відкриття даних та фінансової інформації, − це можливість влади, бізнесу та громадськості бачити реальний стан видобувних галузей та робити видобуток природних ресурсів максимально ефективним. Саме підвищення прозорості роботи сектору та подальші кроки, які Україні варто зробити для покращення ситуації у видобувних галузях, стали основними темами обговорення під час конференції «EITI в Україні»: як ефективно управляти ресурсами», яка відбулася 21-22 лютого в м. Київ.  
За словами Народного депутата України, члена Правління EITI Ольги Бєлькової, відкриття інформації дозволить уникнути багатьох проблем та вести максимально ефективну політику: «Сьогодні в енергетиці України запроваджено заходи надзвичайного стану. Це наслідок недооцінки усіх ризиків, повʼязаних з поставками вугілля з окупованих територій, – і економічного, і політичного характеру. Якби ми знали більше, то могли би запобігти такому розвитку подій, почати необхідні кроки з диверсифікації. Стандарт Ініціативи прозорості видобувних галузей та положення директив ЄС з прозорості та підзвітності дозволяють відкрити суспільству цілий пласт інформації. Повнота знань про галузь дозволить уряду і парламенту вести політику, адекватну реальному стану речей, та своєчасно приймати обґрунтовані, засновані на фактах і потребах рішення".
Під час конференції було презентовано другий звіт у рамках Ініціативи прозорості видобувних галузей, у якому детально висвітлено роль видобувної галузі в економіці країни, подано інформацію про запаси та обсяги видобутку вугілля, нафти та газу, залізних, марганцевих та титанових руд.
Голова Національного секретаріату EITI Діна Нарежнева зазначила, що досвід підготовки звітів EITI вчергове вказує на необхідність зробити процес звітування в рамках Ініціативи якомога зручнішим для всіх залучених сторін: «У багатьох розвинених країнах існує електронна система подання інформації, основні масиви даних є у відкритому доступі − до такого результату слід прагнути й нам».
У рамках конференції також відбулася презентація статистичної бази відкритих даних Міненерговугілля, а також нової онлайн-карти енергетичного сектору, розробленої експертами, яка дозволить доволі швидко розібратися як зі шляхом енергоресурсів від видобутку до споживання, так і з фінансовими маршрутами, які їх супроводжують.
За словами Олени Павленко, заступника голови БГЗО, президента аналітичного центру DiXi Group, саме за рахунок впровадження EITI та подібних ініціатив влада зможе зробити реформування стабільним. «За час впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні змінилося чотири міністри енергетики, однак, незважаючи на це, EITI продовжує реалізовуватися. Це означає, що єдиним можливим варіантом  зробити процес реформування стабільним та незворотнім є постійна взаємодія між владою, бізнесом та громадськістю», підсумувала Олена Павленко.  
Варто зазначити, що бізнес зацікавлений у розкритті інформації не менше, ніж влада та громадськість. Зокрема, Олег Прохоренко, голова Правління ПАТ «Укргазвидобування» заявив, що компанія підтримує реалізацію EITI в Україні: «“Укргазвидобування” – лідер газовидобувної галузі в Україні. Ми впроваджуємо стратегію збільшення видобутку українського газу «20/20» − досягнення видобутку 20 млрд куб. м в 2020 році. Ми завжди підтримували і підтримуємо Ініціативу прозорості в нашій галузі і одними з перших стали надавати свої дані до Звіту EITI, тому що прозорість в газовидобувній  галузі принесе  більш відкритий  діалог з громадами та стане запорукою сталого розвитку видобувних регіонів», зауважив голова компанії.  
Роман Опімах, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України, додав, що наразі газовидобувна галузь готова звітувати не лише державі, а й громадськості: «Такий багатосторонній нагляд за міжнародним принципом Publish What You Pay потрібен для побудови прозорого ланцюжку “від видобутку до споживача”, що є запорукою оцінки ефективності управління надрами».  
Чим краще українці розумітимуть стан справ в енергетиці, тим зрозумілішою буде для них політика влади, тим легше буде відновити довіру між урядом і громадськістю, яка давно була втрачена. В умовах, коли потрібно проводити складні реформи, приймати непрості рішення, влада зацікавлена, щоб у суспільстві існувала така довіра та взаєморозуміння. ​ Прозорість і публічність даних − це крок до довіри між владою та громадянами.  
Довідково:
Ініціатива прозорості видобувних галузей (ЕІТІ) – це незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт, призначення якого полягає у підвищенні прозорості отримання доходів держави від діяльності у сфері видобутку природних ресурсів. Наразі він впроваджується у 51 країні світу. EITI вимагає проведення аудиту платежів, які здійснюють компанії, та доходів, пов’язаних з розробкою національних природних ресурсів, які отримують уряди країн. Окрім того, стандарт вимагає розкриття інформації щодо процедур надання дозволів (ліцензій) на користування надрами та інших відомостей, пов’язаних з надрокористуванням. Більш детальну інформацію про ІПВГ в Україні наведено на сайті www.eiti.org.ua.
НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG